Beļģijas dienas Rīgā: laikmetīgā deja, džezs un zinātne

Beļģijas dienas Rīgā: laikmetīgā deja, džezs un zinātne
Publicitātes foto . Skats no Alēna Platela izrādes „tauberbach”
28-10-2014 A+ A-
Šogad no 4. līdz 14. novembrim jau otro gadu pēc kārtas Rīgā notiks Beļģijas dienas, kuru laikā vairākos pasākumos būs iespējams iepazīt nelielu daļu no tā, ko paši beļģi uzskata par šobrīd aktuālāko Beļģijas kultūrā un zinātnē.

Beļģijas dienu programmā iekļauta beļģu horeogrāfa Alēna Platēla (Alain Platel) dejas izrāde „tauberbach”, ko uz Latviju „Rīga 2014” programmas ietvaros ved Latvijas Jaunā teātra institūts. „tauberbach” prestižais vācu žurnāls „Tanz” nodēvējis par 2014. gada labāko laikmetīgās dejas izrādi.

Izrādei „tauberbach” ir trīs iedvesmas avoti – izcilā holandiešu aktrise Elsī de Brauva, Markosa Prado dokumentālā filma „Estamira” par sievieti, kas dzīvo izgāztuvē Riodežaneiro pievārtē un sirgst ar šizofrēniju, un poļu mākslinieka Artura Žmijevska ieraksts, kurā Baha mūziku interpretē nedzirdīgu cilvēku koris.

Iestudējumu 8. un 9. novembrī plkst. 19.00 varēs noskatīties Ķīpsalas izstāžu hallē. Biļetes uz to var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā, kā arī Latvijas Jaunā teātra institūtā Miera ielā 39-2.

Vēl viens no centrālajiem Beļģijas dienu Rīgā notikumiem norisināsies 8. novembrī plkst. 19.00 klubā „Hamlets”, kur saksofona tēva Ādolfa Saksa divsimtajai dzimšanas dienai veltītā džeza vakarā „Sakss & Chimay” koncertēs beļģu frīdžeza apvienība „Manuel Hermia Trio”.

Tā būs viena no retajām iespējām Latvijā dzirdēt frīdžezu profesionālu mūziķu izpildījumā un degustēt beļģu „Chimay” alu. Koncertā uzstāsies arī Latvijas Jāzepa Vītola mūzikas akadēmijas studenti.

6. novembris būs veltīts „viedās pilsētas” (Smart City) tēmai. Seminārā, kā arī Latvijas Universitātes „Zinātnes kafejnīcā” būs iespējams vairāk uzzināt par sabiedrības un mūsdienu tehnoloģiju iesaisti vides un enerģijas jautājumu risināšanā. Arī „Zinātnes kafejnīca” ir viens no „Rīga 2014” programmas pasākumiem.

Savukārt arhitektūras un dizaina studija „Sampling” izstādē „Flāmu arhitektūra, šķērsgriezums” piedāvās ieskatu mūsdienu arhitektūras tendencēs, kā arī augstu vērtētā arhitektūras eksperta un profesionāļa Villema-Jana Nētelingsa (Willem-Jan Neutelings) lekciju. Izstāde no 15. novembra līdz 2015. gada 15. janvārim būs apskatāma Latvijas Arhitektūras muzejā, Mazajā Pils ielā 19, Vecrīgā.

Beļģijas dienu Rīgā laikā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, Antonijas ielā1,  būs apskatāma zinātniskās anatomijas pamatlicēja Andreasa Vezālija piecsimtgadei veltīta izstāde „Anatoms. Cilvēka ķermeņa fabrika”.

Tajā tiks izstādīti arī komiksu žurnāla „kuš!” konkursa „Ķermeņa fabrika” 10 labākie darbi. Izstāde aplūkojama no 14. novembra līdz 2015. gada 15. maijam.

Pievēršoties vēstures interpretācijas tēmai un pieminot simts gadus kopš Pirmā pasaules kara sākuma, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izstādē „Post War” būs aplūkojama pastkaršu oriģinālu kolekcija ar stāstu par Beļģiju Pirmajā pasaules kara laikā. Izstāde atvērta no 13. novembra līdz 11. decembrim.

Beļģijas dienu Rīgā ietvaros notiks arī „PechaKucha” nakts, Beļģu ilustratora Karla Knēta (Carll Cneut) vadītās darbnīcas, kā arī īsfilmu programma kinoteātrī  „K.Suns” „Īsais no Beļģijas”.

Papildu informāciju par Beļģijas dienu pasākumiem meklējiet pasākuma „Facebook” profilā.

0 komentāri

Komentāru nav