Piešķirs Eiropas Kinoakadēmijas balvu par mūža ieguldījumu

Piešķirs Eiropas Kinoakadēmijas balvu par mūža ieguldījumu
Publicitātes foto
Izsakot atzinību par vienreizēju, paliekošu un būtisku ieguldījumu kino industrijā, Eiropas Kinoakadēmijas balva par mūža ieguldījumu šogad Rīgā notiekošajā ceremonijā tiks piešķirta Aņesei Vardai (Agnès Varda).

Kā scenāristei un režisorei Aņesei Vardai joprojām ir nozīmīga loma Francijas un Eiropas kino, kā arī pasaules kinomākslā. Viņas pirmā filma „La Pointe Courte” (1954) tikpat kā netika izrādīta, taču jau ļoti skaidri parādīja viņas personīgo stilu un atnesa viņai „franču jaunā viļņa vecmāmiņas” titulu. Filma „Kleo no 5 līdz 7” (Cléo de 5 à 7, 1961) tika demonstrēta Kannu kinofestivālā un saņēma franču kinokritiķu balvu.

Viņas daudzo filmu skaitā ir „Lauvas, mīlestība un meli” (Lions, Love and Lies, 1968), „Pseidokumentālā filma” (Documenteur, 1981), kas uzņemta Losandželosā, „Viena dzied, otra ne” (L’une chante, l’autre pas, 1976), „Žako no Nantes” (Jacquot de Nantes, 1990) un citas. Viņas filmās iedomu pasaule bieži vien mijas ar dokumentālo filmu elementiem.

Viņa ir saņēmusi teju vai visas iespējamās balvas: „Sudraba lāci” Berlīnē par filmu „Laime” (Le Bonheur, 1965), „Zelta lauvu” Venēcijā par filmu „Klaidone” (Sans toit ni loi, 1985), Eiropas Kinoakadēmijas balvu par filmu „Vārpu lasītājas un es” (Glaneurs et la glaneuse, 2000) un Francijas kinobalvu „Cēzars” par filmu „Aņeses pludmales” (Les Plages d’Agnès, 2008).

 

Viņas darbs ir apbalvots ar Kannu kinofestivāla „Zelta karieti”, goda „Cēzara” balvu un Lokarno kinofestivāla „Goda leopardu”.

Aņese Varda ir radījusi vairāk nekā 30 īsfilmu, dokumentālo filmu un mākslas filmu gan televīzijai, gan kino, turklāt ir vairāku fotogrāfiju izstāžu un mākslas instalāciju autore: „Kartupeļu utopija” (Patatutopia), kas radīta 2003. gada Venēcijas mākslas biennālē, liela mēroga izstāde „Nuarmutjē atraitnes” (The Widows of Noirmoutier) laikmetīgās mākslas muzejā „La Fondation Cartier” Parīzē (2006), „Kino būda” (Shack of Cinema) Losandželosas apgabala mākslas muzejā (2013) un solo izstrāde „Netipiskie triptihi” (Triptyques Atypiques) galerijā Nathalie Obadia Parīzē (2014).

Aņese Varda būs goda viešņa 27. Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā, kas 2014. gada 13. decembrī norisināsies Rīgā un tiks straumēta tiešraidē www.europeanfilmawards.eu.

Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā 13. decembrī Rīgā norisināsies Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija, un tas ir rosinājis Latvijas kinoprofesionāļus iespējami daudzveidīgi prezentēt Latvijas kino starptautiskajā vidē. Decembrī Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Rīgas SKF) ietvaros notiks Latvijas Nacionālais filmu festivāls „Lielais Kristaps 2014”, tiks rādīta Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominēto filmu programma un retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, filmu festivāla „2Annas” īpaši Rīgas SKF sarūpētas filmu programmas un īpaši scenāristiem veltīts nozares pasākums, kā arī Nacionālā Kino centra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – lekcijas un radošās darbnīcas pasaules klases kino nozares pārstāvju vadībā. Gada nogalē Rīgā pulcēsies ārvalstu kino profesionāļi, lai ar Latvijas kino industrijas pārstāvjiem veicinātu starptautisku kopprojektu rašanos.

0 komentāri

Komentāru nav