Tik gleznot un gleznot. Atklāj izstādi „Tēriņu ielas mistērijas 2″

Tik gleznot un gleznot. Atklāj izstādi „Tēriņu ielas mistērijas 2″
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
„Pārdaugavā tik gleznot un gleznot,” saka viena no „Rīga 2014” programmas projekta „Tēriņu ielas mistērijas” veidotājām Ieva Markevica-Caruka. Tik daudz romantisku ieliņu, noslēpumainu dārzu un senu koka namu! Visa gada laikā šai projektā notikuši vairāki plenēri, kuros profesionāli mākslinieki kopā ar dažādu vecumu mākslas interesentiem strādājuši dažādās Pārdaugavas vietās, iemūžinot to dažādos gadalaikos, spītējot gan mākoņiem, gan vējam, gan vasaras svelmei.

Projekta noslēguma izstādes atklāšana notiks 4. novembrī plkst. 16.00 Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcijā (Eduarda Smiļģa iela 46), bet aplūkot to varēs līdz 19. novembrim.

Šis ir viens no „Rīga 2014” apkaimju iedzīvotāju iesaistes projektiem, kurā līdzās profesionāliem māksliniekiem darbojušies gan amatieri, gan bērnu un jauniešu grupas, gan vienkārši garāmgājēji.

Šovasar plenēra laikā Torņakalna baznīcas dārzs piepildījās ar molbertiem portreta meistarklasēs. Arkādijas parkā jaunie mākslinieki apguva gaismēnas tehniku. Savukārt Mārupītes skulptūru parka plenērā, neņemot vērā vēju, radošā darbība notika pilnā sparā.

Izstādē būs pārstāvēti meistarklašu darbi un arī profesionālo mākslinieku gleznas – Dagnes Ventiņas, Ievas Carukas, Evijas Pamovskas, Gulnaras Skuteles, Ingeborgas Pamovskas darbi. Mākslas nodaļu studentu – Santas Interes, Annas Marijas Carukas un Annas Marijas Keomegi radošie darbi.

„Tie ir unikāli darbi,” kopīgi radīto novērtē viena no projekta veidotājām, māksliniece Evija Pamovska. Lielākie ieguvumi? „Pieredze. Tā ir nenovērtējama! Un jaunas tikšanās. Cilvēki pievienojās ar saviem molbertiem, bija daudz tādu, kas nāca klāt un interesējās par notiekošo. Būtiska ir arī bērnu un jauniešu iesaistīšanās, kas kuplā skaitā apmeklējuši gan akvereļtehnikas meistarklasi, gan apgleznojuši flīzītes Mārupītes kultūras parkā,” stāsta Evija Pamovska. Liels ieguvums, protams, bijusi vietējo Pārdaugavas mākslas profesionāļu klātbūtne plenēros.

Īpašs plenērs bijis Torņkalna baznīcas dārzā, kur pēc iepriekšējas sarunāšanas piekritis pozēt mācītājs Kaspars Simanovičs. Viņš lasījis Bībeli, bet plenēra dalībnieki apguvuši portreta glezniecību eļļas tehnikā.

Savukārt viena no vispopulārākajām vietām, kur šad un tad arī ikdienā ārpus īpaši rīkotiem plenēriem var redzēt kādu mākslinieku stāvam pie molberta, ir Arkādijas parks, savukārt krāsaina Pārdaugava ir visos gadalaikos, jo īpaši vasarā.

„Šīs vietas Pārdaugavā ir visiem zināmas un mīļas, tomēr ikdienā tām paskrienam garām. Šī izstāde ir iespēja bez steigas apstāties un ieraudzīt to skaistumu, kas ikdienā paliek nepamanīts,” saka Ieva Markevica-Caruka.

Izstādes atklāšanas dienā – 4. novembrī – no plkst. 16.00 līdz 17.00 Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcijā notiks radošā darbnīca „Nākotnes pilsēta”, kur ar dažādām grafiskām tehnikām fantāzijās varēs īstenot, kāda varētu būt mūsu pilsētvide nākotnē.

Kā akcentē abas projekta veidotājas, kopīga radoša darbošanās ir kļuvusi jau par labu tradīciju, un jau rudens pusē tā sniegusies tālāk par Pārdaugavas robežu jeb šķērsojusi Daugavu, un plenērs noticis Vecrīgā. Šie darbi jau būs aplūkojami kādā citā izstādē. „Vēlamies iet ārpus Pārdaugavas, arī ārpus Rīgas, varbūt pat ārpus Latvijas. Lai cilvēki radoši darbojas!” saka Evija Pamovska.

Atgādinām, ka šis ir viens no Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas pasākumu sērijas „Aktīvās apkaimes” notikumiem. Tie ir rīdzinieku ierosināti un īstenoti pasākumi dažādās pilsētas apkaimēs. Tās ir gan vietējo izplānotas un vadītas ekskursijas, gan mākslinieku plenēri, fotoakcijas, svinības, apkaimju festivāli, lekcijas un diskusijas, kuru centrā ir cilvēks un viņa neizsīkstošā vēlme izgudrot un radīt ko jaunu, uzņemt ciemiņus un kopā pavadīt laiku.

0 komentāri

Komentāru nav