Filma no otra gala. ORLAN par izstādi Rīgā

Filma no otra gala. ORLAN par izstādi Rīgā
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
06-11-2014 A+ A-
Francijas laikmetīgās mākslas ikonas, provokatīvās mākslinieces ORLAN izstāde „Le plan du film un citi scenāriji”, kura no 8. novembra būs skatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM), radīta kā filma, kas sākta no otra gala, tā arī netiekot līdz filmēšanai. Tā par kino pasaules iedvesmoto ekspozīciju 6. novembrī notikušajā preses konferencē pauda pati māksliniece.

Neesošu filmu plakāti, ar pašu mākslinieci galvenajās lomās, skaņu celiņš vēl neuzfilmētai kinolentei. Mākslinieces iedvesmas avots bijis franču režisora Žana Lika Godāra sacītais par kāda cita režisora filmu – tā ir laba, jo bijusi sākta no otra gala.

Kā norāda izstādes kuratore Inese Baranovska, ORLAN ne tikai parāda kino veidošanas procesu, bet arī tā iluzoro pasauli. Šī tēma māksliniecei ir ļoti interesanta. ORLAN konsekventi savu izstādi sauc par filmu, bet visus klātesošos un izstādes veidošanā iesaistītos par tās aktieriem.

„Ja runājam par šo projektu „Le plan du film”, iespējams, daži no jums būs pārsteigti. Jo, ja tiek minēts mans vārds, tad allaž tas tiek saistīts ar manām plastiskajām operācijām un izcelts priekšplānā.

Prese par šo mana darba aspektu runā daudz vairāk nekā par citiem. Tomēr caur „Le plan du film” es varu stāstīt par visu savu radošo darbību, jo šajos plakātos, kas ir fikcijas, redzami daudzi cilvēki, ar kuriem esmu strādājusi un kuri man dzīvē ir bijuši tuvi. Šajos darbos ir liela emocionālā saikne,” stāsta ORLAN.

„Kritiķiem ir bijis grūti definēt manus darbus un iekļaut kādās kategorijās, jo, vienmēr iesākot veidot kādu jaunu darbu, tas laika gaitā ieņēmis arī dažādas citas izpausmes. Man ir svarīgi ik pa laikam izvilkt savus darbus no krājumiem un noliktavām, parādīt tos atkal un atrast citu aspektu, kaut ko pievienot vai radīt no jauna. „Le plan du film” ir tieši šis gadījums,” papildina māksliniece.

Francijā šai izstādei bija radīti arī filmu reklāmas rullīši un tika organizēta preses konference. Tajā māksliniecei līdzās stājās fiktīvās filmas veidotāju komanda.

„Bija sapulcējies pulciņš žurnālistu, apmēram tikpat, cik šeit, kuri vēlējās zināt par filmu. Viņi bija sarūgtināti, kad uzzināja, ka filmas nemaz nav,” stāsta ORLAN.

„Esmu lepna, ka mans projekts ir iekļauts Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā, un dubultā lepna par to, ka tajā esam divi franču mākslinieki: vīrietis – Kristians Boltanskis [viņa instalācija Rīgā bija skatāma šā gada sākumā – red.] un sieviete – es, ORLAN, tātad ir līdzsvars.”

Savukārt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktore Māra Lāce pauda prieku par to, ka latviešu skatītāji iepazīs mākslinieci, kura nosaka laikmetīgās mākslas klimatu pasaulē. „ORLAN raksturota kā provokatīva. Tā noteikti ir. Bet ir jāsaprot, ka laikmetīgā māksla IR provokatīva savās izpausmēs. Tā uzdod jautājumus par sabiedrībā būtiskām lietām, kaut arī pati sabiedrība, iespējams, vēl to nesaprot.”

Izstādes veidošanā ar mākslinieci sadarbojušies arī latvieši – tekstgrupa „Orbīta” un mākslinieks Valters Verners.

Izstāde norisināsies ne tikai muzejā, bet arī pilsētvidē –  ar īpašu videoperformanci festivāla „Staro Rīga” laikā.

Jau ziņots, ka izdevniecība „Neputns” sadarbībā ar LNMM izdevusi izstādes katalogu latviešu, franču un angļu valodā, kas ļaus interesentiem iedziļināties un izprast ORLAN mākslu. Grāmatu paredzēts izplatīt ne tikai Latvijā, bet arī nozīmīgos Eiropas mākslas centros un muzejos, kas veicinās Latvijas atpazīstamību Eiropas kultūrkartē. Īpaši šim izdevumam rakstus sagatavojoši starptautiski atzīti laikmetīgās mākslas pētnieki, piemēram, franču mākslas teorētiķe un kuratore Katrīna Grenjē.

Atgādinām, ka sestdien, 8. novembrī, plkst. 15.00 izstādes ietvaros notiks diskusija „Mākslas mērķi: starp vuāristisku ekshibicionismu un revolucionāru utopiju”, kurā piedalīsies pati māksliniece, kā arī izstādes kuratore Inese Baranovska, mākslinieks Kristaps Ģelzis, kinorežisors Jānis Putniņš, dzejnieks, tekstgrupas „Orbīta” pārstāvis Artūrs Punte un mākslas zinātniece Ieva Kalniņa. Diskusijas vadītājs – filozofs Arnis Rītups (Rīgas Laiks).

Izstāde „Le plan du film un citi scenāriji" Rīgā būs aplūkojama līdz nākamā gada 25. janvārim.

0 komentāri

Komentāru nav