„Staro Rīga 2014” – skatieties, priecājieties un vērtējiet!

„Staro Rīga 2014” – skatieties, priecājieties un vērtējiet!
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Diāna Čivle un Juris Gulbis gaismas festivāla „Staro Rīga 2014” preses konferencē
Jau šo piektdien, 14. novembrī, sāksies gaismas festivāls „Staro Rīga 2014”, kas norisināsies jau septīto reizi, taču šogad par godu tam, ka Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, kā arī svinot Latvijas valsts dzimšanas dienu, festivāls solās būt īpaši krāšņs. To arī pirmdienas, 10. novembra, rītā Rīgas domē notikušajā preses konferencē akcentēja gan gaismas festivāla „Staro Rīga 2014” kuratore Diāna Čivle, gan izpildproducents Mārcis Gulbis.

Nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja un festivāla kuratore Diāna Čivle atgādināja, ka šogad festivāls kļuvis par lielāko gaismas festivālu Ziemeļeiropā, un gadā, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, pasākums ieguvis īpašu starptautisku skanējumu. „Atgādināšu arī, ka šogad ikviens aicināts iesaistīties līdzdalības akcijā „Rīgas karnevāls”, padarot krāšņāku namu vai iestāžu fasādes un logus, savu objektu, sākot ar šodienu, 10.  novembri, reģistrējot gaismas festivāla mājaslapā. Ikviens, kas šajā akcijā piedalīsies, varēs tikt arī pie īpašas zīmes – caurspīdīgas uzlīmes, ko ievietot sava nama skatlogā. Gribam panākt, lai visa Rīga kļūtu par mūsu karnevāla dalībnieci.” D. Čivle arī norādīja, – ja iepriekš festivālā pārsvarā piedalījās Latvijas mākslinieki, šogad Rīgā savas idejas rādīs arī daudzi ārvalstu mākslinieki.

„Festivāls „Staro Rīga 2014” ir viens no tiem pasākumiem, kas piesaka Eiropas kultūras galvaspilsētas gada noslēgumu, taču tajā pašā laikā – arī turpināšanos, jo kultūra jau nebeidzas; tā vienkārši ir.” Jāpiebilst, ka festivāla laikā pilsētvidē būs redzami arī laikmetīgās mākslas ikonas ORLAN darbu vizualizācijas.

Gaismas festivāla galvenais partneris arī šogad ir „Lattelecom”, kas atbalstījis arī visus tematiskās līnijas „Rīgas karnevāls” notikumus. „Manuprāt, gaismas festivāls „Staro Rīga” ir brīnišķīgs pasākums, kas man pašam personīgi arī ļoti patīk. Jau vairākus gadus šo festivālu atbalstām, jo mums ir svarīgi, lai jaunās tehnoloģijas ne tikai ienāktu katra cilvēka mājās, bet arī sasaistītu kultūras mantojumu ar mūsdienām,” pauda „Lattelecom” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis. Viņš pastāstīja, ka šā gada gaismas festivālā „Lattelecom” atbalstīs divus objektus – „Latvijas ģerboņa stāsta” 3D animāciju, kas tiks rādīta uz Ministru kabineta ēkas fasādes un, protams, pašu uzņēmuma objektu – īpašo WiFi punktu, kas atradīsies skvērā pie Ministru kabineta un kur ikvienam būs iespēja izmantot jaunākās tehnoloģijas uzņemto bilžu lejupielādēšanai.

Tāpat J. Gulbis atgādināja, ka, tāpat kā ik gadu, uzziņu dienesta „1188” mājaslapā būs pieejama visu festivāla gaismas objektu karte, kas būs apskatāma arī viedtālruņos, izmantojot „Lattelecom” piedāvāto WiFi pieslēgumu. „Aicinām ikvienu izmantot mūsu piedāvātās tehnoloģiskās iespējas un baudīt festivālu!

Protams, šis būtiskais pasākums ir arī kā iesildīšanās nākamajam gadam, kad Latvija kļūs par Eiropas Savienības prezidējošo valsti un Rīgā notiks daudz dažādu pasākumu, parādot mūsu pilsētu labākajā gaismā, un 2018. gadam, kad Latvija svinēs savu 100. dzimšanas dienu.”

Savukārt gaismas festivāla izpildproducents Mārcis Gulbis atzina, ka šogad festivāls savā attīstībā ir nevis spēris soli uz priekšu, bet gan veicis lielu lēcienu, kļūstot par nozīmīgu starptautisku spēlētāju starp Eiropas gaismas festivāliem: „Par mums interesējas arī pārējie līdzīgie festivāli, un šogad uz Rīgu brauks daudz viesu iepazīties ar „Staro Rīga 2014” pasākumiem.”

M. Gulbis arī akcentēja, – ja līdz šim gaismas festivālos ir piedalījušies viens vai divi ārvalstu mākslinieki, šogad ārzemju programma būs daudz plašāka. „Lai šogad būtu vieglāk orientēties, programmu esam sadalījuši divās daļās: ir līdzdalības akcija, kurā aicinām piedalīties ikvienu, kas vēlas izgaismot savu ēku, fasādi vai logu; šīs programmas gaismas festivāla kartē (tā atrodama nule kā izdotajā festivālam veltītajā avīzē, kas būs pieejama informācijas centros) būs apzīmētas ar cipariņiem, savukārt festivāla mākslinieciskās programmas darbi apzīmēti ar alfabēta burtiem no A līdz Z. Pirmais objekts, kas apzīmēts ar A, būs kustīgs gaismas objekts – spīdošā parāde „Gaismas slepenā dzīve” – multimediāls gaismas uzvedums, kas visu festivāla laiku, sākot ar plkst. 19.00, pārvietosies pa Vecrīgu.” Viņaprāt, šis latviešu mākslinieku radītais vērienīgais gaismas uzvedums ir tāds, ko droši varēs rādīt arī citur pasaulē.

„Festivālam veltītajā avīzē var izlasīt ikviena objekta aprakstu, taču gribu piebilst, ka ir darbi, kas radīti speciāli Latvijai – piemēram, kanādiešu mākslinieka veidotā „Saliedētā zivs”, kas būs redzama uz Kongresu nama fasādes un ko iespaidojusi mūsu dziesmotā revolūcija, pateicoties kurai, atguvām neatkarību. Man liekas, būs interesanti paskatīties, ko cilvēki otrā pasaules malā domā par Rīgu un šeit notiekošajiem procesiem.” Tāpat ir darbi, kas līdz šim izrādīti pasaules lielākajos gaismas festivālos un tagad speciāli adaptēti Rīgai, pie viena parādot, kā šo darbu autori redz Rīgu. „Viens no tādiem būs objekts „Gaismas cirks” – iespaidīga videoprojekcija, kas pabijusi gan Jeruzalemē, gan Nīderlandē un Francijā, bet tagad viesojas šeit.

„Gaismas cirkā” piedalīsies gan mūsu Melnais kaķis, gan Sv. Pēterbaznīcas gailis, gan Rīgas bebrs.”

Tāpat festivāla izpildproducents iesaka pievērst uzmanību lietuviešu projekta „GLUK MEDIA” Doma laukumā veidotajam ceļojumam pa Imanta Ziedoņa „Krāsainajām pasakām” – tas būšot pilnīgi jauns stāstījums par šo literāro darbu. „Skatītājiem vienmēr patīk interaktīvie projekti, kuros iespējams piedalīties arī pašiem. Tādi būs mūsu mākslinieku „I DID IT” Jāņa sētā veidotais objekts „Mi-mi”, kur ikvienu mēģinās izjokot mīms. Interaktīvs objekts būs arī franču mākslinieku veidotais objekts „Pakmanizē mani” Smilšu ielā 3, kuras pamatā ir leģendārā datorspēle „Pacman”,” dažus festivāla objektus raksturo Mārcis Gulbis. Rīgā būs skatāmi arī vairāki jau iepriekš redzēti objekti – tādi būs vācu mākslinieku veidotie kinoekrāni, kas atradīsies divās dažādās Rīgas vietās, ļaujot skatītājiem nonākt jaunā kinovidē un tajā pašā laikā abu attālināto vietu dalībniekiem virtuāli satikties. „Atgādināšu, ka šis objekts – „Ekrāna tests” – pirmo reizi bija skatāms kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014”, toreiz interaktīvi savienojot Rīgu un Berlīni,” teic M. Gulbis, akcentējot, – rīkotāji šim festivālam gatavojas ļoti nopietni.

„Ejiet ielās un skatieties objektus, vērtējiet, filmējiet un sniedziet savu ieskatu! Jo – daudzi mākslinieki, kas ieradušies Rīgā, pauduši, ka viņiem ir svarīgi, lai viņu darbu novērtētu,” aicina festivāla izpildproducents.

0 komentāri

Komentāru nav