Forums „Pilsētas Eiropai – Brīvība. Atbildība. Rīcība”. Ieraksts

Forums „Pilsētas Eiropai – Brīvība. Atbildība. Rīcība”. Ieraksts
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Konferenču centrā „Citadele” (Republikas laukumā 2a, Rīgā) 11. novembrī notika starptautiskais „Rīga 2014” forums „Pilsētas Eiropai – Brīvība. Atbildība. Rīcība”, kurā diskutēja par brīvības neatsveramo vērtību un pilsētu un iedzīvotāju lomu šodienas Eiropas apvienošanas procesā un demokrātijas stiprināšanā. Piedāvājam foruma ierakstu.

Šogad „Rīga 2014” starptautisko forumu rīkoja kopā ar Eiropas nevalstisko organizāciju „A Soul for Europe”, tā norisi atbalstīja Gētes institūts Latvijā.

Foruma programmu lejupielādē šeit!

1. daļa:

2. daļa:

3. daļa:

 
„Viens no Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas mērķiem ir bijis diskutēt par kultūras lomu šodienas Eiropā, turklāt mijiedarbībā ar citām jomām – līdz pat sabiedrības drošībai. Man ir milzīgs prieks, ka šī diena ir klāt, un mēs ar organizāciju „Soul for Europe” kopīgi varam runāt par šodienas Eiropai būtiskajiem jautājumiem. Tie saistās gan ar kultūru, gan pašreizējo situāciju Eiropā. Atslēgvārdi šā gada forumam – brīvība, atbildība, rīcība – šobrīd ir ārkārtīgi aktuāli, un stāsts ir par to, ko mēs katrs varam darīt, lai mūsdienu Eiropa varētu justies brīvi, pieņemt atbildīgus lēmumus par mūsu dzīvu, mūsu Eiropu. Mēs esam tie, kas veidos Eiropas nākotni,” par forumu teica „Rīga 2014” programmas vadītāja Aiva Rozenberga.

„To, kas ir Eiropa, manuprāt, nosaka tās iedzīvotāji – milzīga cilvēku grupa, kam ir kopīgas mājas. Tas faktiski nav attiecināms tikai uz Eiropu, bet uz visu planētu. Mums dota šī vieta un ierobežots resursu daudzums, un kaut kā mums šeit kopā ir jāsadzīvo, un veids, kā mēs šeit kopā dzīvosim, ir mūsu pašu rokās. Kultūras loma Eiropas integrācijas procesos ir pārāk maz novērtēta, tomēr tā var palīdzēt šajos būtiskajos jautājumos,” pauda Katrīna Deventere no organizācijas „Soul for Europe”.

„Ideja par organizāciju „Soul for Europe” radusies pirms 10 gadiem kā pāris cilvēku iniciatīva. Tā pamatā bija doma savest kopā politiķus, kas pieņem lielus un būtiskus lēmumus, ar māksliniekiem; pilsētu vadītājus un uzņēmējus ar intelektuāļiem, un kopīgi diskutēt par kultūras lomu sabiedrības attīstībā un radītu jaunu spēku. Šobrīd organizācijā darbojas 55 jauni cilvēki, daudzi no tiem ieradās Rīgā uz šo forumu. Mēs darbojams un veidojamies kultūras aktivitātes dažādās pilsētās un reģionos visā Eiropā. Būtiski akcentēt, ka nevēlamies revolūciju vai pret kaut ko cīnīties. Mūsdienās mēs neviens vairs šo cīņu nevēlamies. Mēs piedāvājam rīkoties konstruktīvi, veidot savstarpējo dialogu un sadarboties pašiem iedzīvotājiem,” stāstīja K. Deventere.

Foruma laikā kopā ar bijušo, esošo un nākamo Eiropas kultūru galvaspilsētu pārstāvjiem, pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem un politiķiem tika meklētas atbildes uz šādiem jautājumiem: Vai Rīgu var uzskatīt par paraugu Eiropas kultūras galvaspilsētām? Kā pilsēta un iedzīvotāji kopā ar politisko lēmumu pieņēmējiem var aktīvi piedalīties Eiropas apvienošanās procesā? Kāda ir iedzīvotāju loma demokrātijas attīstībā un brīvības saglabāšanā?

Uz starptautisko forumu Rīgā ieradās 1988. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas Berlīnes vadītāja un Berlīnes mākslu akadēmijas vicerektore Nele Hertlinga, 2015. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas Plzeņas mākslinieciskais vadītājs Jirži Sulženko, Eiropas Festivālu asociācijas ģenerālsekretāre Katrīna Deventere, Eiropas Parlamenta deputāts Arne Līcs, rakstnieks no Ukrainas Andrejs Kurkovs, Eiropas lietu komisāre un Aktīvas iedzīvotāju līdzdalības Berlīnes Senāta kancelejas komisāre Hella Dungere-Lepere, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) prezidents Anrī Maloss (Henri Malosse), kā arī vairāki bijušo un esošo Eiropas pilsētu mēri un projektu pārstāvji.

0 komentāri

Komentāru nav