„Staro Rīga 2014” ceļvedis

„Staro Rīga 2014” ceļvedis
Publicitātes attēls
Jau šajā nedēļas nogalē – no 14. līdz 18. novembrim – Rīgā iemirdzēsies ne tikai Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svētku salūts un svecītes, bet arī gaismas festivāls „Staro Rīga 2014”, kas šogad iekļauts „Rīga 2014” programmā un ir viens no Eiropas kultūras galvaspilsētas gada nogales lielākajiem notikumiem.

Šogad „Staro Rīga” sevi piesaka kā nopietnu spēlētāju starptautisko gaismas festivālu pulkā. Tā veidošanā šogad iesaistīts līdz šim lielākais ārvalstu mākslinieku skaits, bet tehniskajā jomā tas sper lielu soli uz priekšu, piedāvājot visaugstākās kvalitātes gaismas mākslas šedevrus pilsētvidē.

Kopumā tie ir 22 objekti Rīgas centrā, ko veidojuši mākslinieki no Francijas, Kanādas, Lielbritānijas, Portugāles, Norvēģijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas. Festivālu papildina arī krāšņa gaismas līdzdalības akcija „Rīgas karnevāls”. Vairāk par festivālu lasi www.staroriga.lv.

„Staro Rīga 2014” objektu karti meklē šeit!

Festivāla laikā darbosies arī četri „Staro Rīga 2014” informācijas centri Brīvdabas atpūtas parkā „Egle” (Kaļķu iela 1a), Stacijas laukumā (Marijas un Satekles ielas krustojumā), laukumā pie Laimas pulksteņa un pie Pulvertorņa (Smilšu iela 20). Darba laiks no plkst. 12.00 līdz 23.00.

A – Spīdošā parāde „Gaismas slepenā dzīve”
Gaismas parāde Vecrīgā. Maršruts: Rātslaukums, Kaļķu iela, Vaļņu iela, Smilšu iela, Doma laukums, Herdera laukums, Palasta iela

Parādes sākums: 14., 15., 16., 17. novembrī plkst. 19.00, 20.00, 21.00 no Rātslaukuma.
18. novembrī  plkst. 21.15 no 11. novembra krastmalas.

Dienas gaismai satumstot, pilsēta atdzīvojas – tā atplaukst spožās gaismās. Bet – kas notiek ar pilsētas gaismu tad, kad visi aizgājuši gulēt un iestājas nakts? Ko gaismas ģimene dara nakts tumšajās stundās? Tikai no 14. līdz 18. novembrim gaisma visā savā spožumā iznāks Vecrīgā, lai sarīkotu kārtīgu ballīti un atklātu savas slepenās dzīves stāstu. Gaismas dīdītāji, Spuldzīte, Gaismas knēveļi, Spuldzītes mamma, Gaismas tētis un daudzi citi gaismas ģimenes locekļi aicina ikvienu noskatīties neparastu urbāno parādi Vecrīgā. Projekta autors/īstenotājs: „Atklāj Rīgu” (Latvija). Vairāk lasi šeit!

B – „Saliedētās zivis”
Rīgas Kongresu nama fasāde. Kronvalda parkā

Plinks ir rotaļīga zivtiņa, kura dienas paiet, vērojot ūdens dzīles un gaidot kārtējo spožo zvaigzni, kas iekritīs dzelmē. Plinks un viņa brāļi no tām veido neparastus mūzikas instrumentus, lai piepildītu zemūdens pasauli ar skanīgām melodijām. Kādā dienā viņu pēkšņi pārsteidz briesmas – ļaunās dzeloņrajas uzbrūk ciematam, kurā dzīvo Plinks. Vai mazajai zivtiņai izdosies saliedēt visas zivis, lai ar kopīgas dziesmas palīdzību cīnītos par savu vietu dzelmē? Projekta autors/īstenotājs: „Lucion Media” (Kanāda) Vairāk lasi šeit!

C – „Kaleideskops”
Bastejkalna apstādījumi Raiņa bulvāra pusē

Projekta autors Rihards Šešo uzskata: „Ir četras lietas, kurās var skatīties mūžīgi: uguns, tekošs ūdens, kā citi strādā un kaleidoskops!” Projekcijā uz parka kokos noslēpušās ēkas fasādes pie Bastejkalna būs vērojami kaleidoskopa mainīgie raksti. Uguns, ūdens, dejojoši cilvēki, ziedi, lietussargi, lentes, audumi, kleitas, prieks, laime un pozitīvas emocijas sajauksies kopā vienotā videoattēlā mūzikas pavadījumā. Projekcijas ilgums astoņas minūtes.

D – „Videokultūra”
Latvijas Mākslas akadēmija. Kalpaka bulvārī 13

Videoieraksts, ko mākslinieks Sems Mīčs (Lielbritānija) radījis, eksperimentējot ar „organisku videoatbildes reakciju”, attēlo trīs neatkarīgas krāsu sistēmas, kas savā starpā attīstās, aug un cīnās par savu teritoriju. Šīs lāzeru veidotās sistēmas ir sākušas dzīvot savu dzīvi. Lēnām ar tām tiek apaudzēta īpaši tām radīta virsma, kas ir modelēta pēc Latvijas Mākslas akadēmijas fasādes parauga, lai pēc tam tiktu projicētas uz pašas ēkas.

E – „Cilpu Lū”
Esplanādē

„Vistuvāk savai patiesajai dabai cilvēks ir tad, kad viņš ir sasniedzis to nopietnību, kas piemīt bērnam rotaļājoties.” Šis Heraklīta domu grauds ir iedvesmojis Remiju Brunu (Francija) radīt „Cilpu Lū” – neparastu gaismas skulptūru, kas savās kustībās ļauj ieraudzīt bērnu bezbēdīgi lecam ar lecamauklu. „Cilpu Lū” ir Remija Bruna atgriešanās Latvijā – viņa veidotais gaismas objekts „Zirgs, kas auļo” 2010. gadā saņēma gaismas festivāla „Staro Rīga” skatītāju simpātiju balvu.

F – „Gaismas karuselis”
Vērmanes dārzā

Simboliskā nozīmē karuselis raksturo karnevāla būtību – tiekšanos uz pārmaiņām, nerimstošu kustību un vienlaikus arī prieku, jautrību, tieksmi uz ko negaidītu un pārsteidzošu. No tāluma redzamais gaismas objekts Vērmanes dārzā aicinās visus ienirt jautrības, cerību, ilūziju, gaismu un skaņu virpulī, no kura izkāpjot, mums liksies, ka viss mums apkārt ir kļuvis jaukāks. Visu pasākuma laiku netveramā gaismas karuseļa apmeklētāji varēs iemūžināt sevi un objektu ilgās ekspozīcijas fotogrāfijās. Projekta autors/īstenotājs: „Kompānija NA” (Latvija)

G – „Autoakvārijs”
Audēju ielā 16

Cik gan daudz pārsteigumu slēpj vienkāršas un ikdienišķas lietas! Dažkārt pat prātā nevar ienākt, cik pasaule ir pārsteigumiem pilna. Dažādiem objektiem mēs arvien atrodam jaunas funkcijas un pielietojumu. Tieši tāds ir stāsts par „Autoakvāriju” – videoinstalāciju par krāsainajām milzu zivīm. Projekta autors/īstenotājs: „Les Machines Images”  (Francija)

H – „Cosmogole”
Latvijas Nacionālās operas skvērs, Aspazijas bulvārī 3


 

Gaismas instalācija „Cosmogole” ļaus operas skvērā ieraudzīt spožu gaismas instrumentu orķestri, kurā pasakainā gaismu un skaņu simfonijā apvienosies vairāk nekā simts gaismas objektu. Īpaši radītā mūzika un gaismas partitūra radīs noskaņu, kuru iespējams izjust tikai klātesot. Gaismas objekts līdz šim demonstrēts daudzviet pasaulē – arī Lionas, Jeruzalemes, Leipcigas, Amjēnas un Helsinku gaismas festivālos. Projekta autors/īstenotājs: Filips Morvans (Philippe Morvan, Francija)

I – „Ekrāna tests – 1”
Laukums pie restorāna “Kaļķu vārti”, Kaļķu ielā 11

„Ekrāna tests” ir interaktīvā instalācija, ko iedvesmojuši dažādi kino žanri un kino vēsture. Tā ir izvietota divās dažādās Rīgas vietās un katrā no tām var nonākt jaunā, pārsteidzošā un intriģējošā kino vidē. Ekrānā abu vietu dalībnieki satiksies. Atkarībā no attālināto dalībnieku rīcības, līdzīgi kā kino, katra aina finālā var izvērsties citādāka.
„Ekrāna testa” projekts Rīgā pirmo reizi demonstrēts kultūras vasarnīcā “Esplanāde 2014″.
Projekta realizētājs: Pauls Sermons (Paul Sermon) un Šarlote Golda (Charlotte Gould) (Lielbritānija)

J – „Gaismas cirks”
„Astor Riga Hotel & Conference” ēka. Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 10

Pār mēness izgaismotās, naksnīgās Rīgas ēku jumtiem pilsētā ierodas cirka trupa. Tā aicina ienākt košajā un pārsteigumiem pilnajā cirka arēnā, kur orķestra pavadībā publiku sveicina vakara pieteicējs – Rīgas Melnais kaķis. Gaismas cirka izrādē piedalīsies žonglieri un akrobāti, Rīgas bebrs, Rīgas gailis, kaķi uz trapecēm un pat burvis. Portugāles mākslinieku īstenotajā videoprojekcijā piedalās arī skatītāji no Siguldas – „Rīga 2014” oficiālās partnerpilsētas. Projekta autors/īstenotājs: „Ocubo” (Portugāle). Vairāk lasi šeit!

K – „Pakmanizē mani!”
Ēkas Smilšu ielā 3 fasāde


 

„Pakmanizē mani” ir interaktīva videoprojekcija, kuras pamatā ir leģendārā datorspēle „Pacman”. Interaktīvajā spēlē var piedalīties lieli un mazi, gan komandā pa divi, gan individuāli. Īpaša tehnoloģija seko spēlētāju rokas kustībām, kas ļauj pārvietot „Pacman” avatāru pa ēkas fasādi. Pārbaudi savu veiklību un atceries, ka šajā spēlē noteikums ir tikai viens – izbaudi spēli! Interaktīvā instalācija „Pakmanizē mani” demonstrēta Lionas gaismas festivālā. Projekta autors/realizētājs: „Theoriz” (Francija).

L – „Lasītājs”
Izstāžu zāle „Arsenāls”. Torņa ielā 1„Lasītājs” ir performance, kurā piedalīsies 100 ceļotāji – grāmatu lasītāji. Kas notiek, kad lasītājs dodas ceļojumā grāmatu pasaulē? Viņus pārņem dažādas sajūtas, asociācijas, kas saistītas ar tekstā atspoguļotajiem notikumiem, pašu sajūtām un pieredzi. Skatītājam būs iespēja ielūkoties lasītāja ceļotāja galvā, redzēt domu spēka iedarbību uz matēriju. Stundā tiks izspēlētas četras performances, katra 10 minūtes. Videoperformancē tiks izmantots smadzeņu frekvenču lasītājs. Projekta autors/īstenotājs: „Connection Codes” (Latvija).

M – „Mana Latvija”
11. novembra krastmala

Kopīga lielformāta gaismas objekta veidošana.

Projektu īsteno nodibinājums „Rīga 2014”.

N – „Ceļojums krāsaino pasaku pasaulē”  
Doma laukumā

Pievienojies neparastam ceļojumam dažādajās Imanta Ziedoņa „Krāsaino pasaku” iedvesmotajās pasaulēs. Šā gada festivāla lielākajā projekcijā Doma laukumā labi zināmo stāstu atspulgi atdzīvosies apjomīgā trīsdimensiju projekcijā. Krāsainas iespaidīgas ainas iepriecinās gan bērnus, gan pieaugušos, piedāvājot pilnīgi jaunu vizuālu lasījumu „Krāsaino pasaku” noskaņās. Projekta autors/īstenotājs: „Gluk Media” (Lietuva).

O – „Ekrāna tests – 2”
Brīvdabas atpūtas parks „Egle”. Kaļķu ielā 1A

„Ekrāna tests” ir interaktīvā instalācija, ko iedvesmojuši dažādi kino žanri un kinovēsture. Divi identiski ekrāni, kas izvietoti divās dažādās Rīgas vietās, aicinās katrā no tām nonākt jaunā, pārsteidzošā un intriģējošā kino vidē. Ekrānos abu vietu dalībnieki satiksies, un atkarībā no attālināto dalībnieku rīcības līdzīgi kā kino katra aina finālā var izvērsties citāda. „Ekrāna testa” projekts Rīgā pirmo reizi demonstrēts kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014”. Projekta autors/īstenotājs: Pauls Sermons un Šarlote Golda (Paul Sermon un Charlotte Gould, Lielbritānija) un „Ideju institūts” (Latvija).

P – „Ziemeļu sāls grauds”
Rīgas Svētā Pētera baznīcas fasāde. Skārņu ielā 19

„Ziemeļu sāls grauds” videoprojekcijā poētiskā veidā ir izmantota metafora par sāls graudu. Šī instalācija meklē iedvesmu visās dzīvības formās – attēlā (vizuālā māksla), skaņā (mūzika), kustībā (deja), vārdos (dzeja), apvienojot tās visas vienā veselumā uz Rīgas Svētā Pētera baznīcas fasādes. Papildus īpaši izstrādātiem statiskiem vizuālajiem elementiem „Ziemeļu sāls grauds” projekcijās izmanto arī laikmetīgās dejas elementus, ko izpilda Simone Grete (Simone Grøtte), un pazīstamā norvēģu dzejnieka Olafa H. Hāga (Olav H. Hague) dzeju. Vienlaikus šī instalācija godina arī ziemeļniecisko garu, izmantojot fragmentus no norvēģu laikmetīgās mūzikas komponistu Arves Henriksena (Arve Henriksen) un Jana Banga (Jan Bang) darbiem. Projekta īstenotājs: Anastasija Isaksena (Anastasia Isachsen, Norvēģija).

R – „ORLAN pilsētā”
LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasāde. Skārņu ielā 10/20 un Skārņu ielā 11

#t=14

Multimediālā skaņas un gaismas instalācija „ORLAN Pilsētā” ir veltīta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiekošajai izstādei  „Le plan du film un citi scenāriji“ (08.11.2014. – 25.01.2015.). Instalāciju veido divu lielizmēra videoprojekciju dialogs, papildināts ar gaismas efektiem. Saruna notiek starp ORLAN videodarbu „Bien que.. oui mais…” un īpaši Rīgai radīto mākslinieces jaunāko izstādes darbu “ORLAN un Kino”, kas šajā gaismas instalācijā ieguvis kustīgu veidolu. Projekta autori/realizētāji: Pievilcīgas pilsētvides biedrība (Latvija), Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā.

S – „Dimants. Sapņu lidojums”
Līvu laukums. Izrāžu sākums plkst. 19.30, 20.30 un 21.30

Ar „Ondo.lv” atbalstu Rīgā atgriežas gaisa izrāžu trupa no Lielbritānijas – „The Dream Engine”! Iedomājieties – pār Vecrīgas jumtiem paceļas vairāk nekā desmit metrus augsts, pasakainās krāsās mirdzošs dimants! Tajā kā nereālā gaismas telpā dejo cilvēki… Mirāža!? Sapņu lidojums!? „The Dream Engine” un „Concept event” (Latvija) sadarbībā radīts gaismas, mūzikas un akrobātikas šovs „Dimants. Sapņu lidojums” Līvu laukumā liks noticēt cilvēku spējai radīt un īstenot fantastiskas idejas, noticēt savu sapņu piepildījumam.

T – „Mi – Mi” (Mēs ieraudzīsim – mēs izjokosim)
Jāņa sētā

Gaismas festivāla laikā Jāņa sētā iemitinājies pavisam īsts, dzīvs, rotaļīgs un jestrs mīms, kuram ļoti patīk saspēlēties ar tiem, kas šķērso viņa ceļu. Mīms visu redz un jūt – pamēģini uzsākt dialogu ar viņu, un, kas zina, – mīms pārvērtīsies par neprātīgu un muzikālu gaismas izrādi – jautru un nebēdnīgu. Mīma devīze ir „Mēs izklaidēsim – mēs izjokosim”. Projekta īstenotājs: „I did it” (Latvija).

U – „Sejas fragmenti”
Laukums Vecpilsētas ielā

Lietuviešu mākslinieks Donats Norušis (Donatas Norušis) instalācijā „Sejas fragmenti” attēlo cilvēkus, kas bez balss izsaka savu viedokli par lietām un notikumiem dzīvē. Uz lielformāta vides objekta tiek projicētas dažādu vecumu, rasu un kultūru cilvēku sejas. Kā neparasts tēls projekta dalībnieku acīs parādās neskaidrs TV ekrāna attēls. Instalācija „Sejas fragmenti” ir veidota no 178 kartona gabaliem. Projekta autors/īstenotājs: Donats Norušis (Donatas Norušis, Lietuva).

V – „Viens mirklis ar Rīgas gadalaikiem”
Alberta laukumā

Vai atceraties 2011. gada projektu „Viens mirklis ar ūdens strūklakām” Vērmanes dārzā? Projekta radošā grupa atgriežas gaismas festivālā „Staro Rīga 2014” ar stāstu par četriem gadalaikiem. Ūdens šaltis, gaismu spēles un mūzika šoreiz pārvērtīs Alberta laukumu – no ziemas spelgoņa pamodinot dabu pavasarī, ļaujot Rīgai uzplaukt vasarā un nobeidzot ūdens un gaismas priekšnesumu ar majestātisku rudens sajūtu. Projekta autors/īstenotājs: „Artistic” un „Untitled Pasākums”.

Z – „Lumarca”
Kr. Barona ielas un Aspazijas bulvāra krustojumā

„Lumarca” ir neparasta videoinstalācija, ko radījuši igauņu dizaineri Eva Tallo, Prīts Tīmuss (Priit Tiimus) un Toivo Pērnpū (Toivo Pärnpuu). Izmantojot 5 km diega, instalācija ļauj vēl neredzētā veidā saskatīt trīsdimensionālus attēlus un kustības. Ar projekciju palīdzību tūkstošiem diegu vijumi piedzīvo pārvērtības, pārtopot žilbinošos gaismas staros. Uz šiem stariem cits pēc cita parādās dažādi trīsdimensionāli objekti, kas šķietami karājas gaisā. Instalācijas koncepta autori ir mākslinieki un dizaineri Alberts Hvangs (Albert Hwang) un Mets Parkers (Matt Parker). Projekta autors/īstenotājs: „Light Club” (Igaunija).

0 komentāri

Komentāru nav