LNB notiks lekcija par grāmatu lasīšanas vēsturi Viduseiropā

LNB notiks lekcija par grāmatu lasīšanas vēsturi Viduseiropā
Publicitātes foto
13-11-2014 A+ A-
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) 13. novembrī, plkst. 18.00 notiks Ištvana Monoka lekcija „Kopīgais un atšķirīgais lasīšanas vēsturē Viduseiropā agrajos jaunajos laikos. Daži aspekti un piemēri”, informēja LNB.

Ištvans Monoks ir viens no pazīstamākajiem Viduseiropas agro jauno laiku grāmatniecības vēstures speciālistiem un ir vairāku monogrāfiju autors. No 1999. līdz 2009. gadam viņš vadīja Ungārijas Nacionālo bibliotēku. Šobrīd I. Monoks ir Ungārijas Zinātņu akadēmijas bibliotēkas direktors.

Lekcijā Ištvans Monoks stāstīs par kultūru savstarpējo ietekmi Viduseiropā.

Par spīti tam, ka latviešu, igauņu un somu tautas vēsturē nav bijis brīža, kad tās Eiropas politiskajās spēlēs būtu ieņēmušas tik nozīmīgu lomu kā, piemēram, Polijas un Ungārijas karalistes vai Lietuvas Dižkunigaitija 15. gadsimta beigās, šo zemju kultūras vēsture parāda daudzas būtiskas kopīgās iezīmes, uzskata I . Monoks.

Viena no tām – šīs bija receptīva tipa kultūras. Tas nozīmē, ka tad, kad minētajās zemēs tika izveidota Rietumu kristietībā balstīta kultūras un institūciju sistēma, vietējiem līderiem, kuri piederēja savai kultūrai, nebija nozīmīgas lomas.

Ištvans Monoks ir pārliecināts, ka Viduseiropu agrajos jaunajos laikos spēcīgi ietekmēja vācu kultūra. Tās ietekmi nemazināja tas, ka itāļu kultūras ietekme šajā reģionā bija nozīmīga gandrīz visus agros jaunos laikus, kā arī tas, ka daudzas būtiskas institūcijas šajās zemēs tika nodibinātas zviedru iekarojumu laikā 17. un 18. gadsimtā.

Lekcija tematiski sasaucas ar LNB un nodibinājuma „Rīga 2014” rīkoto izstādi „1514. Grāmata. 2014”, kura līdz 11. decembrim publiski apskatāma Gaismas pils pirmajā stāvā.

Lekcija notiek LNB rīkoto akadēmisko lasījumu „21. gadsimta saturs” ciklā, kas ir daļa Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014. gada pasākumu programmas, kā arī daļa no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē norisēm.

Pasākums notiks 1. stāva Konferenču centrā. Lekcija būs angļu valodā bez tulkojuma. Ieeja tajā būs bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav