Mākslas muzejs „Rīgas Birža” pavērs „Vārtus uz Ēģipti”

Mākslas muzejs „Rīgas Birža” pavērs „Vārtus uz Ēģipti”
Roberts Kaniņš . Sarkofāgs. Fragments. Trešais pārejas periods. XXII dinastijas sākums. Vēlais 10. gs. pr. Kr. LNMM kolekcija
13-11-2014 A+ A-
No 15. novembra līdz 2015. gada 25. janvārim Mākslas muzejā „Rīgas Birža” skatītāji varēs ne tikai aplūkot Senās Ēģiptes mākslas artefaktus Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas izstādē „Tutanhamona dzintars”, bet arī pētīt un pat „pieskarties” tiem interaktīvā spēlē „Vārti uz Ēģipti”.

Līdz šim digitālās tehnoloģijas muzejā lielākoties ir bijušas balstītas uz ekrānu – datora monitors, skārienjutīgie ekrāni un citi virtuālās komunikācijas līdzekļi. Jaunā projekta ietvaros pirmo reizi Mākslas muzejā „Rīgas Birža” izmantotas gan ekrāna, gan stereo 3D piedāvātās iespējas, gan uz cilvēka kustību reaģējošais Kinect.

Interaktīvais ekspozīcijas papildinājums „Vārti uz Ēģipti” ir veidots kā moderno tehnoloģiju un senlietu saspēle. Izstādes „Tutanhamona dzintars” apmeklētāji tiek aicināti doties virtuālā ceļojumā pa noslēpumaino valsti Nīlas ielejā, iepazīstot vietas, no kurām ir nākuši Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā esošie Senās Ēģiptes mākslas objekti. Tā ir Sakāra, kuru pārstāv ekspozīcijā aplūkojamā Merira skulptūra, tā ir Valdnieku ieleja, no kuras apkārtnes, visticamāk, ir nākusi rīdzinieku iemīļotā mūmija ar sarkofāgu, kā arī dažādi skarabeji un šabti. Savukārt no Nakadas uz Latviju kādreiz atceļojuši pirmsdinastijas keramikas trauki, kas uzskatāmi par ļoti vērtīgiem muzeja kolekcijas priekšmetiem.

Uzliekot 3D brilles, apmeklētājs tiek ievests virtuālā pasaulē, kas paveras īpašā LG Gallery OLED televizora ekrānā. Nākamās paaudzes OLED tehnoloģijas dēļ cilvēka acs varēs baudīt augstu attēla kvalitāti, ko nodrošina dabiskas krāsas no jebkura skata leņķa. Ar 3D modeļu palīdzību senos mākslas darbus būs iespēja izpētīt daudz tuvāk, tādējādi paspilgtinot estētisko un izziņas pieredzi ar pārsteidzošiem atklājumiem. Īpašu izbrīnu muzeja apmeklētājiem sagādās tikšanās ar personu, kas dzīvojusi XXII dinastijas valdīšanas laikā X gadsimtā pirms mūsu ēras, – Latvijā vienīgā Senās Ēģiptes mūmija beidzot ir ieguvusi sejas vaibstus. Mūmiju digitalizējis 3D mākslinieks no Brazīlijas Sisero Moraess (Cícero Moraes), bet to „atdzīvinājuši” Latvijas programmētāji.

„Vārti uz Ēģipti” ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, multimediju aģentūras SIA „PARUS studio” un SIA „LG Electronics Latvia” otrais sadarbības projekts. Šoreiz ieceres īstenošanai muzejs aicinājis uz sadarbību arī SIA „Microsoft Latvia” un SIA „Hromets poligrāfija”, kas sniedza būtisku tehnisko un finansiālo atbalstu projektam.
Interaktīvās spēles idejas ierosinātāji ir multimediju aģentūra SIA „PARUS studio”, saturs veidots kopā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja speciālistiem. Kompānija „LG Electronics Latvia” piedalās projekta realizēšanā ar tehnisko atbalstu, uzdāvinot muzejam LG Gallery OLED televizoru kopā ar 3D brillēm.

Spēle „Vārti uz Ēģipti” būs pieejama Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Jūgenda salonā, kas atrodas blakus Lielajai zālei, izstādes „Tutanhamona dzintars” norises laikā no 2014. gada 15. novembra līdz 2015. gada 25. janvārim. 3D brilles skatītāji varēs saņemt uz vietas bez papildu maksas. Plānots, ka interaktīvā spēle turpinās priecēt muzeja apmeklētājus, arī izstādei noslēdzoties.

0 komentāri

Komentāru nav