Džeimss Morisons: Jūsu tautasdziesmas ir bagāts muzikālā materiāla avots

Džeimss Morisons: Jūsu tautasdziesmas ir bagāts muzikālā materiāla avots
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Šajās dienās Rīgā ieradies talantīgais austrāliešu džeza mūziķis Džeimss Morisons, kurš Latviju apmeklē „Rīga 2014” programmas projekta „Mare Balticum” ietvaros, lai sniegtu meistarklasi, uzstātos kopā ar Latvijas Radio bigbendu un izdotu jaunu albumu ar paša aranžētām latviešu tautasdziesmu apdarēm. Izcilais mūziķis, kurš pārvalda vairākus instrumentus, sarunā vairākkārt akcentē latviešu tautasdziesmu unikalitāti un to, ka viņš tajās saskata ārkārtīgi bagātu muzikālo materiālu.

Koncertā, kas 28. novembrī izskanēs Rīgas Kongresu namā, tiks atskaņotas tādas labi zināmas latviešu tautasdziesmas kā „Auga, auga rūžeņa”, „Kas dārzā”, „Upe nesa ozoliņu”, „Tumša nakte, zaļa zāle”, „Pūt, vējiņi!” un citas – kopumā 12 skaņdarbi. Koncerts tiks ierakstīts, bet ierakstu Morisons ņems līdzi uz Austrāliju, lai tur pēc apstrādes studijā, tiktu izdots jauns albums ar jaunām latviešu tautasdziesmu melodiju interpretācijām.

„Rīgā esmu bijis pirms 10 gadiem, taču šī reize ir pilnīgi atšķirīga. Tā vietā, lai spēlētu džeza standartus vai savas oriģinālkompozīcijas, ko pats par sevi saprotams, lielākā daļa džeza mūziķu arī dara, taps kaut kas pilnīgi jauns.”

„Klasiskie džeza standarti nāk no Amerikas, galvenokārt no mūzikliem. Tātad klasisko džeza repertuāru nemaz nav sarakstījuši paši džezmeņi. To autori ir mūziklu komponisti Džordžs Gēršvins, Kols Porters (Cole Porter), tomēr iemesls, kāpēc šie skaņdarbi ir kļuvuši par džeza standartiem, ir tieši džeza mūziķi, kuri spējuši no oriģināla radīt jaunu darbu. Iespējams, tas ir padarījis šīs mūziklu dziesmas par populāriem un nenovecojošiem skaņdarbiem visā pasaulē. Ja mēs meklētu džeza mūzikas visbagātākajā vietā ASV tai raksturīgāko, tie būtu lielie amerikāņu mūziklu, ja no ārienes skatās uz Latviju, tad jūsu bagātība ir tautasdziesmas,” akcentē mūziķis, paužot apbrīnu, cik latvieši labi pārzina savu tautas dziesmu repertuāru.

„Austrālijā ir labi, ja viena vai divas tautas melodijas, ko zina pilnīgi visi austrālieši. „Waltzing Matilda”, varbūt vēl kāda, tas arī viss. Latvijā ir tik daudz dziesmu, ko atpazīst visi latvieši! Kad atradu internetā video, kur redzams, kā tūkstošiem cilvēku kopā dzied latviešu tautasdziesmas, sapratu, ka tas ir ārkārtīgi bagāts muzikālā materiāla avots.

Tomēr esmu gandrīz pārliecināts, ka šīs dziesmas ir populāras tikai šeit, Latvijā, nevis visā pasaulē, tāpēc, ka tās saglabājušās tikai oriģinālajā interpretācijā. Iespējams, Džordža Gēršvina melodijas arī neatpazītu visā pasaulē, ja tām nebūtu ķērušies klāt džezmeņi.”

Viens no izcilākajiem džeza trompetistiem arī neslēpj savu prieku būt šeit un radīt jaunas versijas par latviešu tautasdziesmām, lai gan no sākuma nav bijis pārliecināts par šā projekta izdošanos, tomēr ātri vien sapratis, ka šis darbs būs nevis vienkārši labs, bet izcils.

„Jau tagad zinu Austrālijā cilvēkus, kuri ir ieinteresējušies par jūsu mūziku. Svarīgi arī tas, ka uz šīm melodijām skatāmies ar „svaigu” skatienu, neko daudz par tām nezinot. Mēs katrs dzirdam vienas un tās pašas notis, tomēr katrs tajā saklausām kaut ko citu. Es tautasdziesmās esmu atradis gan funky ritmus, swing elementus, arī valsi un vēl dažādus citus mūzikas stilus. Tas ir apbrīnojami, kā katrs no mums tajā var saklausīt kaut ko savu,” par darbu projektā „Mare Balticum” stāsta Dž. Morisons.

Kā piemēru mūziķis ir gatavs atskaņot savu versiju par melanholisko „Tumša nakte, zaļa zāle”, kas, viņaprāt, satur visai jestrus funk mūzikas elementus.

„Šajā projekta ir grūti izvēlēties vienu vismīļāko dziesmu. Ar tām ir tāpat kā ar bērniem. Man ir trīs dēli, un viņi visi ir tik atšķirīgi. Var tikai pabrīnīties, ka viņiem ir vieni un tie paši vecāki [smejas – red]. Mani sapratīs tie, kuriem pašiem ir vairāk nekā viens bērns. Tad jūs tikpat labi man varētu jautāt, kurš ir mans mīļākais dēls. Dziesma, ko konkrētā brīdī spēlēju, ir man vismīļākā. Varu atbildēt arī tā, ka šajā projektā nebija nevienas dziesmas, kas man nepatiktu.”

Džeimss Morisons ir viens no zināmākajiem Austrālijas džeza mūziķiem pasaulē. Viņš pārvalda dažādus instrumentus – trombonu, flīgelhornu, saksofonu, klavieres un kontrabasu –, tomēr vislabāk pazīstams kā džeza trompetists.

Dž. Morisons savu koncertdarbību sācis jau agrā jaunībā, 16 gadu vecumā uzstājoties ASV. Karjeras laikā viņš ir uzstājies kopā ar Londonas Simfonisko orķestri, kā arī īpašos koncertos karalienei Elizabetei II un ASV prezidentiem. Viņš apbalvots ar Austrālijas goda ordeni par nopelniem mūzikā. Nesen Dž. Morisons atkārtoti iecelts par Kvīnslendas Mūzikas festivāla māksliniecisko direktoru un par nopelniem džeza mūzikā uzņemts vienā no prestižākajām Austrālijas slavās zālēm Allans Billy Hyde Graeme Bell Hall. 2013. gadā Morisons ir arī diriģējis pasaules lielāko orķestri 7224 dalībnieku sastāvā. Savukārt nupat G20 samitā Austrālijā piedalījies īpašās muzikālās programmas sagatavošanā un atskaņošanā pasaules valstu vadītājiem.

Džeimsa Morisona koncerts kopā ar Latvijas Radio bigbendu notiks 28. novembrī plkst. 19.00 Rīgas Kongresu namā. Biļetes uz koncertu nopērkamas „Biļešu servisa” kasēs uz internetā.

Savukārt 29. novembrī plkst. 18.00 koncertprogramma „Mare Balticum” tiks atskaņota Rēzeknē, Latgales vēstniecībā „Gors”.

0 komentāri

Komentāru nav