Pasaules pirmatskaņojumi festivālā „Eiropas Ziemassvētki”

Pasaules pirmatskaņojumi festivālā „Eiropas Ziemassvētki”
Publicitātes foto . Kamerorķestris „Sinfonietta Rīga”
„Latvijas Koncertu” organizētā festivāla „Eiropas Ziemassvētki” atklāšanas koncertā „Eiropas vainags” 6. decembrī koncertzālē „Rīga” skanēs septiņi pasaules pirmatskaņojumi kamerorķestra „Sinfonietta Rīga” un diriģenta Normunda Šnē izpildījumā. Koncerts notiek Rīgas – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas ietvaros.

Jaundarbus par Ziemassvētku tematiku komponējuši Rihards Dubra, Andrejs Selickis, Raimonds Tiguls, Selga Mence, Jēkabs Jančevskis, Andris Sējāns un Valts Pūce. Stāstus par mūziku koncertā stāstīs aktieris Mārtiņš Počs.

Koncertā “Eiropas vainags” satiekas emocionāli daudzveidīgi stāsti, kas ir tikpat dažādi, cik to autori. Selga Mence zem apsnigušiem Liepājas sērkociņu fabrikas baļķiem saklausa Barisona „Brīnumzemi”, kas vēsta par aizgājušo bērnību. Andrejs Selickis runā eņģeļu mēlēs un daudzina Dievmātes vārdu it tautiskā garā. Jēkabs Jančevskis aicina padomāt par to, kas patērētāju kultūras epicentrā svarīgāks – steiga vai miers. Andris Sējāns ierosina apsvērt, vai Andersena stāsts par nosalušo sērkociņu pārdevēju ir eksistenciāli bēdīgs, vai varbūt tomēr apsološi gaišs. Savas Ziemassvētku vīzijas mīlīgi zīmē arī Valts Pūce un Raimonds Tiguls, un visu vainago Rihards Dubra, dāvājot mums mistēriju, kuras centrā – brīnums.

Komponiste  Selga Mence teic: „Mana skaņdarba nosaukums – „Bērnības zeme”. Ziemassvētki man ir bērnība. Pilsēta ietinusies baltā, pūkainā segā un silti apsegtas pat lielās baļķu kaudzes pie sērkociņu fabrikas. Mamma un tētis ir jauni un skaisti. Brālis un es satuntuļoti katrs savās ragaviņās ceļojam cauri pilsētai uz eglīti pie vecvecmāmiņas, kam Ieva vārdā, un tādējādi Ziemassvētku vakars ir nedaudz legalizēts. Pirmais pašas izlasītais un pie eglītes skaitītais dzejolis – Jāņa Jaunsudrabiņa „Kā sniegi kalnu galotnēs”. Un bērna ticība, ka mūžam balti būsim mēs, balta būs pasaule un cilvēku dvēseles.”

„Skaņdarba tematika – skrējiens pakaļ dāvanām, Ziemassvētku galvenais simbols – nauda. Skaņdarba raksturs veidojas grotesks, nedaudz banāls un ironisks. Opuss ir viscaur kustīgs un spraigs,” tā Jēkabs Jančevskis.

Komponists Rihards Dubra atzīst, ka savā skaņdarbā spēlējas ar Ziemsvētku nakts izjūtām: „Tā ir tēma, kas man ļoti tuva. Līdz ar to mūzika būs kā klusināts tēlojums par to, kas varētu šādā brīnumu pilnā naktī notikt, protams, akcentējot to, kas tad ir noticis konkrēti šajā naktī. Tēlojums, sapņojums, pārdabisks brīnums – tas ir mūzikas centrā. Skaņdarba nosaukums – The Mystery of His Birth.”

Festivāls „Eiropas Ziemassvētki” norisināsies no 6. līdz 30. decembrim Rīgas koncertzālēs un baznīcās. Festivāla koncertos klausītājus gaida tikšanās ar izciliem latviešu mūziķiem – dziedātājiem Egilu Siliņu, Lieni Kinču, Ingu Šļubovsku, Ievu Paršu, Sergeju Jēgeru, Elīnu Šimku; spēlēs kamerorķestris „Sinfonietta Rīga”, baroka orķestris „Collegium Musicum Rīga”; klavieru kvartets RIX; dzirdēsim arī Valsts akadēmisko kori „Latvija”, Latvijas Radio kori u. c.

Festivāla „Eiropas Ziemassvētki” sadarbības partneris – SIA „LDz Cargo”.

Biļetes uz koncertiem var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs.

0 komentāri

Komentāru nav