Medicīnas muzejā atklās Miķeļa Fišera personālizstādi

Medicīnas muzejā atklās Miķeļa Fišera personālizstādi
F64 . Miķelis Fišers
28-11-2014 A+ A-
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā 28. novembrī plkst. 19.00 tiks atklāta Miķeļa Fišera personālizstāde „Netaisnība”, informēja izstādes kuratore Inga Šteimane.

Izstādē būs skatāmi 22 kokgriezumi un divas videoinstalācijas – kopumā divdesmit četras situācijas. Kā stāsta I. Šteimane, abās tehnikās mākslinieks strādā pirmoreiz, bet viņa konceptuālismam raksturīgais morāles naratīvs ir pazīstams.

Atsperoties no pašdefinēta pasaules raksturojuma, savu jauno darbu izstādi Fišers piesaka ar vārdiem:

„Meli un maldi kā melna krāsa pārklāj cilvēces attīstības gaišo koksni. Mans kalts, asāks par zobenu, izrauj no tumsas skaudro patiesību visā tās nežēlīgajā kailumā. Atmostieties!”

„Fišera darbu nosaukumi vienmēr izklausās tā, it kā autors tos deklamētu: „Citplanētieši apmāca sniega cilvēku darbam urāna raktuvēs Antarktīdā”, „Gaļas gliemeži nosmacē ministru prezidentu”, „Sezonālā aplecināšana”, „Kristīgie humanoīdi evakuē ticīgos no Mehiko”, „Vecā laikmeta beigas”.

Šajā izstādē autora balss pirmo reizi skan ēterā vienā no videoinstalācijām. Videodarbos autors ir redzams un viņa fiziskā klātbūtne izveido izstādes mugurkaulu: par spīti krāšņajai kokgriezumu tehnikai, kas pašpietiekami varētu spekulēt par mūsdienu mākslas izskatu, un kosmiskās klonēšanas paradigmai sižetos, kas tikpat pašpietiekami var mulsināt vai iepriecināt, Fišera darbi nav spekulāciju un siloģismu kolekcija.

Viņa mākslas jautājums nav tas, vai esam citplanētieši, vai arī mūsu sencis ir vietējais Ādams,” stāsta kuratore.

Mākslinieka uzmanības centrā ir patības un dzīves mākslas aspekti, kas sasaucas ar Karla Junga teikto, ka „tikšanās ar sevi pašu ir viena no nepatīkamākajām lietām, no kuras vairās, kamēr vien visu negatīvo var projicēt uz apkārtni”.

K. Jungs to sauc par savu ēnu, ar kuru iemācoties tikt galā cilvēks „izdara ko patiesu arī pasaulei”. Miķelis Fišers pēc simt gadiem aģitē par to pašu: „Esmu drošs, ka ir tikai viena lieta, ko iespējams likt pretim hidroreptiloīdu un „Pelēko” patvaļai, proti – visi pūliņi būs veltīgi, kamēr nepieteiksim karu Galvenajam reptilim, tam, kurš mājo ikvienā no mums.”

1970. gadā dzimušais Miķelis Fišers ir spēcīga sociālā balss Latvijas laikmetīgajā mākslā. Viņš 1993. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu un 1995. gadā absolvējis Glezniecības meistardarbnīcu. Kopš 1994. gada mākslinieks sarīkojis 13 personālizstādes, ar 2012. gadā notikušo personālizstādi „Lielviela” nominēts „Purvīša balvai 2013”.

Fišera personālizstāde „Netaisnība” Medicīnas vēstures muzejā būs skatāma līdz 18. janvārim.

0 komentāri

Komentāru nav