Mākslas darbs ražo elektrību LU Botāniskā dārza dīķī

Mākslas darbs ražo elektrību LU Botāniskā dārza dīķī
RIXC
28-11-2014 A+ A-
Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā kopš šā gada vasaras darbojas RIXC mākslas darbs „Dīķa baterija”, kas pētī baktēriju elektrības ražošanas procesu, padarot to redzamu un dzirdamu, „Rīga 2014” kultūras portālu informē RIXC pārstāve Anna Babre.

Brīvdabas objekts sastāv no sešām „baktēriju baterijas” šūnām, kas ir uzstādītas LU Botāniskā dārzā dīķī. Reāllaika attēli un mērījumi – cik voltu katru minūti saražo katra baterija – ir aplūkojami internetā, RIXC jaunajā mājaslapā.

22. un 23. novembrī „Dīķa baterija” tiešsaistē no Rīgas Botāniskā dārza bija „izstādīta” Elektronisko mediju mākslas festivālā „Sutra” Belgradā, Serbijā, Eiropas sadarbības projekta „Soft Control” ietvaros. Savukārt pēc divām nedēļām „Dīķa baterijas” skaņu kompozīcija tiks atskaņota Vīnē, radio mākslai veltītajā programmā „Kunstradio” Austrijas Nacionālā radio ORF radioviļņos.

„Dīķa baterija” ir ilgstošs, mākslas un zinātnes kopīgajos pētījumos balstīts mākslas darbs.

Tas vienlaikus ir arī zinātnisks eksperiments ar inovatīvo „baktērijas baterijas” tehnoloģiju, kuras pētīšanā RIXC mākslinieki jau vairākus gadus sadarbojas ar biologu Artūru Grudulu un citiem LU Cietvielas Fizikas institūta zinātniekiem.

Darba autori ir RIXC mākslinieki – Rasa Šmite un Raitis Šmits, kurus šajā eksperimentā visvairāk aizrauj doma, ka elektrību var ražot dzīvas būtnes – baktērijas, kas atrodas it visur mums apkārt, dubļos, atkritumos, netīrā vai stāvošā ūdenī.

To, ka elektrību rada dzīvi mikroorganismi, raksturo gan elektriskās svārstības, gan ik reizi atšķirīgie rezultāti, veidojot „baktēriju baterijas” to dažādajās versijās.

Tieši šī dzīvībai raksturīgā dabiskā īpatnība – mainīgums – rosināja māksliniekus vizualizācijas un skaņu eksperimentiem, kā arī „zaļās nākotnes” scenāriju veidošanai.

Pieaicinot skaņu mākslinieku un komponistu Voldemāru Johansonu, kopā tika izveidota skaņu instalācija.

Savukārt baktēriju video un skaņas vizualizācijas dažādos darba attīstības posmos veidoja mākslinieki Mārtiņš Ratniks un Jānis Jankevics. Elektriskās svārstības padarot redzamas vai dzirdamas, RIXC arī vēlas risināt attiecības starp bioloģiskajām un tehnoloģiskajām sistēmām, lokālajiem resursiem un globālajām sistēmām, pagātnes pieredzi un ilgtspējīgas nākotnes vīzijām.

Šādas kopīgi radītas instalācijas apjomīgākā versija ar 12 kanālu skaņu veselu gadu bija eksponēta izstādē „Project Genesis: Sintētiskā bioloģija” (2013–2014) mākslas un tehnoloģiju centrā „Ars Electronica” Lincā, Austrijā.

„Baktēriju baterijas” jaunākā versija ar reāllaika vizualizācijām bija izstādīta izstādē „LAUKI” LNMM Izstāžu zālē „Arsenāls”, kas notika „Rīga 2014” programmas ietvaros. „Dīķa baterija” ir RIXC mākslas un zinātnes sadarbības projekta „baktēriju baterija” turpinājums, kas vērsts uz eksperimentiem brīvdabā, dabiskajās ekosistēmās.

Darba autori Rasa Šmite un Raitis Šmits ir RIXC dibinātāji un mākslinieki, kas gandrīz jau divdesmit gadus aktīvi darbojas laikmetīgās mediju mākslas laukā.

RIXC un Šmitu māksla ir „ilgstoša” – tā veidojas novatorisku ideju, radošu eksperimentu, mākslas un zinātnes pētījumu rezultātā, tiecoties atklāt robežu starp redzamo un neredzamo, zināmo un nezināmo. Starptautisko atzinību mākslinieki ieguva 1990. gados būdami interneta radio mākslas un jaunās digitālās kultūras avangardā. Viņu agrīnas darbs „Xchange interneta radio globālais tīkls”, kas 1998. gadā saņēma „Ars Electronica” balvu, atrodas topošā Latvijas laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijā. 2000. gadu sākumā tapušais video „RT-32. Akustiskās telpas laboratorija” ir šobrīd apskatāms LNMM izstāžu zāles „Arsenāls” izstādē „Saules sistēmas perspektīva”.

Radošajos meklējumos Rasa un Raitis Šmiti nereti iesaista arī citus māksliniekus vai zinātniekus, kas kļūst par darbu līdzautoriem. Tādējādi RIXC tiecas realizēt radikālākās 20. gadsimta avangarda mākslas idejas un jauno mediju mākslinieku utopijas par kolektīvo autorību, procesa nozīmi un mākslas objekta dematerializāciju.

Unikālais mākslas un zinātnes eksperiments „Dīķa baterija” LU Botāniskajā dārzā darbosies vismaz līdz pirmajiem saliem, tomēr, tas cer sagaidīt pavasari. Attēlu un datu plūsma ir aplūkojama tiešsaistē RIXC mājaslapā, taču darbam ir arī ilgstošs raksturs. Visi dati šobrīd tiek arī saglabāti, lai to izmantotu nākamgad RIXC izstādē, kad taps jauns video, reāllaika vizualizācijas un jaunas skaņu kompozīcijas.

0 komentāri

Komentāru nav