Rīgas Starptautiskais kino festivāls. Ceļvedis

Rīgas Starptautiskais kino festivāls. Ceļvedis
Publicitātes attēls
Jau 2. decembrī sāksies pirmais Rīgas Starptautiskais kino festivāls, piedāvājot vērienīgu gan latviešu, gan ārvalstu filmu programmu. Festivāla laikā no 2. līdz 12. decembrim 139 seansos būs iespēja noskatīties jaunākās un aktuālākās filmas, kā arī nozīmīgu kino darbu retrospektīvu. Tostarp gan Eiropas Kinoakadēmijas balvai virzītas filmas, gan nacionālā filmu festivāla balvai „Lielais Kristaps” nominētie darbi, Panorāmas skate un citas sadaļas. Piedāvājam īsu ceļvedi festivāla norisēs un aicinām decembrī baudīt labu, kvalitatīvu, interesantu un drosmīgu kino.

Jau šobrīd visās „Biļešu servisa” kasēs ir nopērkamas biļetes un abonementi uz grandiozā kino notikuma seansiem. Tāpat vairāki pasākumi tiks piedāvāti bez maksas. Detalizēta filmu programma publiskota festivāla mājaslapā – www.rigaiff.lv.

Rīgas SKF Eiropas filmu programma

Šogad Rīgas SKF notiek Eiropas kino zīmē, tāpēc festivāla programmas lielāko daļu veido aktuālās Eiropas filmas, no kurām daudzas šogad izvirzītas Eiropas Kinoakadēmijas balvai dažādās nominācijās vai bijušas labāko filmu garajā sarakstā. To vidū Austrijas un Vācijas vēsturiskais trilleris „Tumšā ieleja”, Islandes „Par zirgiem un cilvēkiem”, zīmju valodā veidotā ukraiņu filma „Cilts”, Uberto Pazolīni jaunākā filma „Klusā dzīve”, Maika Lī „Misters Tērners” un citas.

Eiropas filmu retrospektīvas programmā skatītājiem tiks piedāvātas pasaulē plaši atzītu un augsti novērtētu režisoru filmas. Romāna Polaņska „Venēra kažokādā”, Pedro Almodovara „Sasien mani, atsien mani”, Rainera Vernera Fasbindera „Pasaule vada galā”, Līvas Ulmanes „Jūlijas jaunkundze” un citas.

Savukārt vakara filmu seansos – 2014. gada darbi. Fransuā Ozona „Jaunā draudzene”, Ulriha Seidla „Pagrabā” un citas filmas.

Precīzu seansu programmu meklē Rīgas SKF mājaslapā.

Nacionālais filmu festivāls „Lielais Kristaps”

Būtisku un plašu daļu Rīgas Starptautiskā kino festivāla veido nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” programma, kas vainagosies krāšņā balvu pasniegšanas ceremonijā Latvijas kino veidotājiem 11. decembrī, divas dienas pirms Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas.

Kā saka „Lielā Kristapa” direktore Ieva Romanova, festivāls ir kā pamatīgs darbs, kā „lielās pusdienas”, kurās iegūst informāciju, pilnveidojas un aug. „Šogad filmas tiek piedāvātas daudz un interesantas, tāpēc mudinu skatītājus nevis izvēlēties vienu konkrētu seansu, bet vienkārši nākt un baudīt latviešu kino regulāri,” aicina Ieva Romanova.

2014. gads jau presē ir nodēvēts par kino gadu, un daudzu jaunu filmu pirmizrādes pamatoti likušas runāt par jaunu vilni Latvijas kinematogrāfā. „Lielā Kristapa” ietvaros gaidāmas astoņu filmu Latvijas pirmizrādes, tāpat skatītājiem būs iespēja noskatīties balvai nominētas un jau plaši izskanējušas vietējās pilnmetrāžas spēlfilmas – Aika Karapetjana „Cilvēki tur”, Andra Gaujas „Izlaiduma gads”, Jāņa Norda „Mammu, es tevi mīlu”, Jura Kursieša „Modris”, Aigara Graubas „Sapņu komanda” un citas. Tāpat tiks demonstrētas kopprodukcijā tapušās filmas – Sergeja Lozņicas „Miglā”, Veras Glagoļevas „Divas sievietes” un citas.

Tāpat „Lielais Kristaps” piedāvās balvai nominēto īsfilmu programmu, kā arī dokumentālās filmas, kas pretendē uz vietējo augstāko kino novērtējumu. To vidū arī „Rīga 2014” programmas ietvaros tapušās Dāvja Sīmaņa „Escaping Riga”, Adrianas Rozes „Talanta formula. Dzimuši Rīgā”, Olafa Okonova „Teritorija. Vija Celmiņš”, Ginta Grūbes „Vairāk nekā dzīve”, kā arī citi spilgti darbi – Ivara Selecka jaunākais Šķērsielas izlaidums „Kapitālisms Šķērsielā”, Kristīnes Želves „Fedja”, Kristas Burānes „Māra” un citas filmas.

Skatītājiem tiks piedāvāta arī balvai nominēto animācijas filmu programma, kurā iekļauta šobrīd pasaulē augstu novērtētā Signes Baumanes „Akmeņi manās kabatās” un citas filmas.

Panorāmas skatē iekļautas režisoru Lailas Pakalniņas un Dzintara Dreiberga filmas, kā arī Askolda Saulīša, Ivara Zviedra un Viestura Kairiša jaunākie darbi. Tāpat īpaši Kaņepes kultūras centra „Kino Bize” zāle atvēlēta jauno režisoru darbi un debijas filmām. Panorāmas skates programmā atrodama arī latviešu dokumentālā kino vecmeistara Ivara Selecka jaunākais darbs „Ķīpsalā”, kas ir daļa no „Rīga 2014” programmas laikā tapušās sešu Eiropas režisoru filmas „Pāri ceļiem un upei”.

Vairāk lasi šeit!

Rīgas SKF īpašie seansi un latviešu filmu pirmizrādes

 Viena no Rīgas SKF gadāmajām pirmizrādēm ir arī festivāla atklāšanas filma – Herca Franka pirms vairāk nekā desmit gadiem iesāktās filmas „Baiļu robeža” pirmizrāde, filmu pabeigusi līdzrežisore Marija Kravčenko. Citu vietējo filmu pirmizrāžu sarakstā – režisora Didža Eglīša „Vēsā mierā”, Staņislava Tokolova „Mazliet ilgāk”, Ivara Zviedra „Homo Ludens”, Latvijas pirmizrādes – Jurģa Krāsona „Seja”, Lizetes Murovskas „Vakars uz ezera” un Veras Glagoļevas „Divas sievietes”. Pirmizrādi piedzīvo arī Vladislava Ščepina filma „Svina migla vai man grūti atzīties mīlestībā”.

Festivāla īpašais seanss 5. decembrī būs veltīts nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” balvas par mūža ieguldījumu Latvijas kino mākslā laureātiem režisoram un operatoram Ivaram Seleckim un montāžas režisorei Maijai Seleckai ar filmu „Nāc lejā, bālais mēness”, kurai šogad aprit 20 gadu.

Savukārt režisora Arvīda Krieva 70. jubilejā tiks svinēta ar īpašu režisora filmas „Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili” seansu, kas notiks kinoteātrī „K.Suns” 9. decembrī.

Vairāk lasi šeit!

Rīgas SKF īpašie notikumi un tikšanās ar režisoriem

Plānojot filmu seansu apmeklējumus, der atcerēties, ka paralēli norisinās arī virkne ar kino saistītu festivāla notikumu, kā arī pirms vairākām filmām skatītājiem būs iespēja tikties ar to režisoriem.

No 2. decembra līdz 31. janvārim kinoteātra „Splendid Palace” foajē būs aplūkojama festivāla īpašajai viešņai, norvēģu aktrisei un režisorei Līvai Ulmanei veltīta fotoizstāde „Līva un Ingmars”. Savukārt 11. decembrī „Splendid Palace” Lielajā zālē tiks demonstrēta Līvas Ulmanes jaunākā filma „Jūlijas jaunkundze”, klāt esot pašai režisorei. Bet dienu vēlāk – 12. decembrī – „Splendid Palace” Līva Ulmane tiksies ar savas daiļrades cienītājiem un skatītājiem. Sarunu ar Līvu Ulmani vadīs kino zinātnieks Viktors Freibergs.

11. decembrī tiks prezentēta grāmata „Stārķa lidojums pār priežu mežu” („Stork Flying Over Pinewood”), kas vēsta par ievērojamākajiem Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības projektiem kino jomā no 1989. līdz 2014. gadam. Prezentācijā klāt būs arī grāmatas autors Jans Eriks Holsts.

Tāpat savu filmu seansos klāt solījušies būt režisori, kas Rīgā pārstāv ietekmīgo un neatkarīgo Krievijas dokumentālo filmu festivālu „Artdocfest”. Festivālu apmeklēs arī filmu veidotāji, pirms seansiem tiekoties ar publiku. Viņu vidū – Mēlis Muhu („PMR”, kinoteātrī „K.Suns” 4. decembrī), Vitālijs Manskis („Caurule”, kinoteātrī „K.Suns” 5. decembrī), Romans Bondarčuks („Maskava-Kijeva”, kinoteātrī „K.Suns” 6. decembrī), Madina Mustafina („Vēl mazliet, draņķi!”, kinoteātrī „K.Suns”, 6. decembrī).

Rīgā viesosies arī dāņu režisors Esbens Tofts Jakobsens, lai tiktos ar mazajiem skatītājiem pirms filmas „Trusēna brauciens pie spalvu karaļa” seansa.

Īpašs notikums ir arī „Kino 1914” seanss 6. decembrī kinoteātrī „Splendid Palace”, kas tapusi, sadarbojoties Britu filmu institūtam un Rīgas Kino muzejam. Tas tiks veidots kā tipisks kinoseanss pirms 100 gadiem, kas kino bija kaut kas jauns un satraucošs, un tā skatīšanās paradumi pamatīgi atšķīrās no šodien pieņemtajiem. Britu Filmu institūta izveidotā programma sastāv no 14 britu un amerikāņu filmām – komēdijām, piedzīvojumu filmām, ceļojumu apskatiem un kinohronikām, kas uzņemtas 1914. gadā.

Vairāk lasi šeit!

Rīgas SKF industrijas sadaļa „Riga Meetings”

Par industrijas un profesionāļu sadaļas programmas Rīgas Starptautiskajā kino festivālā rūpējas Nacionālais kino centrs, piedāvājot virkni lekciju un tikšanos. Tostarp arī Starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI konference „Latvijas filmas pasaules kontekstā”, tikšanās ar Berlīnes kinofestivāla kuratoru Nikolaju Nikitinu, seminārs scenāriju autoriem un citi pasākumi. Īpaši jāizceļ arī Eiropas Kinoakadēmijas prezidenta, vācu režisora Vima Vendersa lekcija un filmas seanss, režisores Agņeškas Holandas lekcija un filma, kā arī šā gada Eiropas Kinoakadēmijas mūža balvas ieguvējas režisores Aņeses Vardas godināšana un īpašais filmas „Aņeses pludmales” seanss kinoteātrī „Splendid Palace” 12. decembrī.

Tāpat Nacionālais kino centrs nodrošina Igaunijas un Lietuvas filmu skates, kas notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.

Precīzu „Riga Meetings” programmu meklē šeit.

Savukārt īsfilmu festivāla „2Annas” komanda sadarbībā ar Rīgas SKF un Eiropas Kinoakadēmiju aizsāks ikgadējās „European Script Meeting” sanāksmes Rīgā, kur galvenā uzmanība būs pievērsta stāstam, stāstniekiem un kinoscenāriju profesionāļiem. 10.–14. decembrī Rīgā pulcēsies starptautiski pazīstami kinoscenāristi, režisori un producenti, lai projektus sākotnējās koncepcijas stadijā ievirzītu ceļā uz iespējamiem nākotnes kopražojumiem.

Vairāk par „European Script Meeting” programmu lasi šeit!

Ziemeļvalstu filmu programma bērniem un jauniešiem

Audzinot jauno kino skatītāju paaudzi, Rīgas SKF programmā iekļauta īpaša sadaļa – Ziemeļvalstu filmas bērniem un jauniešiem. Kā stāsta šīs programmas kuratore Kristīne Giluce, filmas atlasītas skatītājiem maksimāli draudzīgas, tomēr nevairoties runāt par smagām un arī nepatīkamām tēmām.

Filmas tiks piedāvātas dažāda vecuma bērniem – sākot no Latvijas un Igaunijas animācijas filmu programmas pašiem mazākajiem skatītājiem un līdz pat nopietniem kinodarbiem pusaudžiem kā Ulrikas Bengtsas filma „Māceklis” (Somija, Filma izvirzīta arī „Oskara” balvai nominācijā „Labākā ārvalstu filma”), „Metāliste” (Islande), „Ne asaras” (Zviedrija) un citas filmas. Šo kinodarbu programmu arī vērtēs īpaša bērnu un jauniešu žūrija.

Vairāk par programmu bērniem un jauniešiem lasi šeit!

„ArtDocFest/Riga”

Ne mazāk interesanta solās būt arī Krievijas prestižā dokumentālo filmu festivāla „ArtDocFest” uz Latviju atvestā programma „ArtDocFest/Riga”. Festivāls ir ne tikai lielākā dokumentālo filmu skate Krievijā, bet arī pazīstams ar savu brīvdomību un atklāto vēršanos pret Krievijas oficiālo politiku. Šā iemesla dēļ 2014. gadā Krievijas Kultūras ministrija atteikusi festivālam finansējumu. Taču festivāla pārstāvji cerīgi raugās nākotnē arī Eiropas virzienā un šogad sākuši sadarbību ar Rīgas Starptautisko kino festivālu. Šogad Rīgā viesosies „ArtDocFest” direktors, režisors Vitālijs Manskis, kas atvedis pērnā gada starptautiski ievēroto filmu „Caurule”. Kā jau iepriekš minēts, Rīgā ieradīsies arī vairāki citi „ArtDocFest/Riga” programmā izrādīto filmu režisori.

Ilonas Brūveres darbu retrospektīva

Šogad kino un TV režisore Ilona Brūvere svin četrdesmito radošā darba un sešdesmito dzimšanas dienu. Tāpēc Rīgas Starptautiskajā kino festivālā izveidota īpaša režisores filmu retrospektīva. 1978. gadā Ilona Brūvere emigrēja uz Rietumvāciju un no 1980. līdz 1990. gadam strādāja Hamburgā, Frankfurtē pie Mainas un Minhenē kā autore – režisore un producente, kā arī montāžas režisore, veidojot vairāk nekā divdesmit vācu dokumentālās un mākslas filmas, filmējas kolēģu darbos un Minhenes Kino muzejā restaurē mēmā kino klasiku „Die Buechse der Pandora”, „Metropolis”, „Dr. Mabuse” u.c. Valsts filmu fonds „Hamburger Filnfoerderung” finansēja piecas I. Brūveres pilnmetrāžas dokumentālās filmas, bet 1994. gadā, pievienojoties Frankfurtes filmu fondam, veidots kopražojums ar Rīgas kinostudiju „Figūras jeb Pazemes pilsēta” – filma ir eseja par vācu karagūstekni, kas pēc kara Maskavā būvē pazemes pilsētu – Maskavas metro. Tieši šīs Vācijas perioda filmas būs skatāmas Rīgas Starptautiskā kino festivāla programmā.

Precīzu programmu meklē šeit!

Festivāla „2Annas” īsfilmu programmas

Ar īpaši pienesumu Rīgas Starptautiskā kino festivāla programmai šogad startē arī pazīstamais īsfilmu festivāls „2Annas”, kā allaž piedāvājot jaunākās un drosmīgākās dažādu laikmetu kino idejas. Programmā „Latvijas robežpārkāpēji” būs skatāmi tādi sava laika celmlauži. Programma veidota kā ieskats Latvijas kinovēstures desmitgadēs, katrā no tām atrodot kādu izcilu parādību, kas tobrīd satricinājusi laikabiedru apziņu ar revolucionāriem meklējumiem formā vai saturā, ideoloģijas vai morāles jautājumos. Skatītājiem tiks piedāvātas Aivara Freimaņa „Kuldīgas freskas” (1966), Andra Slapiņa „Līvu dziesmas” (1976), „Latviešu folklora. Gadskārtu dziesmas” (1983) un „Krišjānis Barons” (1984). Tāpat šajā programmā iekļauta Igora Lingas un Aigara Graubas filma „Drosme nogalināt” (1993) un Herca Franka „Flashback” (2002). Savukārt trijās daļās sadalītā programma „EFA Short Matters 2013” piedāvās pagājušā gada Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominētās īsfilmas.

Visa Rīga SKF seanss plāns būs pieejams gan festivāla mājaslapā un drukātā formātā seansu norises vietās.

Biļešu cenas visos kinoteātros, kuros tiek izrādīta Rīgas SKF programma – „Splendid Palace”, „K.Suns” un „Kino Citadele” – ir demokrātiskas un skatītājiem pieejamas. Uz „Lielā Kristapa” filmām – 3,50 eiro, vakara filmas – 6 eiro, bet „ArtDocFest/Riga” dokumentālo filmu programma „K.Suns”, kā arī dienas seansi visos kinoteātros – 4,50 eiro. Skolēni, studenti un pensionāri filmas varēs apmeklēt par 3,50 eiro. Bērniem līdz 5 gadu vecumam ieeja bez maksas. Biļetes nopērkamas no 27. novembra: www.bilesuserviss.lv un kinoteātru kasēs. Atgādinām, ka iegādātos festivāla abonementus pret biļetēm varēs samainīt kinoteātra „Splendid Palace” biļešu kasē no 27. novembra.

0 komentāri

Komentāru nav