„Esplanāde 2014” nominēta prestižai arhitektūras balvai

„Esplanāde 2014” nominēta prestižai arhitektūras balvai
Kaspars Garda, Rīga 2014
Arhitektu un dizaineru grupas „Mailītis A.I.I.M.” projektētais paviljons – kultūras vasarnīca „Esplanāde 2014” – nominēts Eiropas Savienības laikmetīgās arhitektūras - Mīsa van der Roes balvai (European Union Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award 2015).

Šī balva ir pasaulē zināms, plaša mēroga arhitektūras apbalvojums, kas cildina izcilību Eiropas laikmetīgajā arhitektūrā, izceļ profesionāļu ieguldījumu jaunu ideju un tehnoloģiju attīstībā un iezīmē arhitektūru kā būtisku kultūras sastāvdaļu.

Balva tiek pasniegta reizi divos gados. To, kādi arhitektūras darbi tiek nominēti šai balvai, izvērtē žūrijas komisija un neatkarīgo ekspertu grupa. Līdz ar balvas pasniegšanu tiek izdots finālā iekļuvušo darbu katalogs un tiek izveidota ceļojošā izstāde. Šī tradīcija iedibināta jau 1980. gadu beigās, bet kopš 2001. gada šī ir oficiālā Eiropas Savienības arhitektūras balva. Līdz šim balvu saņēmušas tādas celtnes kā Norvēģijas Nacionālais operas un baleta teātris Oslo (2009), Laikmetīgās mākslas muzejs MUSAC Leonā, Spānijā (2007), „Neues Museum” Berlīnē, Vācijā (2011). Pērn prestižo balvu saņēma koncertzāle „Harpa” Reikjavīkā, Islandē.

„Šāda nominācija ir brīnišķīga atzinība. Pati balva ir augsta līmeņa novērtējums Eiropas un pasaules līmenī, kas, protams, veicina atpazīstamību, un aiz tā savukārt ir daudz iespēju un atbildības. Tiek nominēti daudzi darbi, lielākoties no Eiropas Savienības valstīm, un konkurence ir liela. Gan šogad, gan iepriekš balvai ir tikuši nominēti arī citi latviešu darbi,” stāsta arhitekts Austris Mailītis.

Viņš neslēpj gandarījumu, ka šāds panākums iedvesmo, liek tiekties uz ideāliem un censties arvien vairāk, lai radītu īpašu, kvalitatīvu un interesantu arhitektūru un vidi Latvijā un arī ārpus tās.

„Mēs vēlamies pateikties Latvijas un Eiropas cilvēkiem, kuri nominējuši darbu, par izrādīto atzinību, un vēlam veiksmi mūsu kolēģiem, kuru darbi arī izvirzīti balvai!”

„Esplanāde 2014” arhitekti – „Mailītis A.I.I.M.” – Austris Mailītis, Jānis Ielejs, Simone Rikomi (Simone Riccomi, Itālija), Andra Odumāne un Dina Suhanova.

Kultūras vasarnīca „Esplanāde 2014” tika atklāta 2013. gada 27. jūnijā, Austris Mailītis to pieteica kā atvērtu, publisku kultūras telpu, kas saplūstu ar parka relaksējošo un reizē rosīgo atmosfēru.

Kā īsi pirms „Esplanāde 2014” atvēršanas sarunā ar „Rīga 2014” kultūras portālu teica arhitekts, viņa iecere ir bijusi radīt caurspīdīgu un mainīgu telpu – tikai fonu kultūras pasākumiem. Turklāt tai ir jābūt maksimāli atvērtai un jāsaplūst ar parku, koku lapotnēm un apkārt valdošo atmosfēru.

„Turklāt, tāpat kā daba – šī telpa būs augoša, mainīga; tāpat kā kultūra – vienmēr būs procesā.”

Visu interviju ar Austri Mailīti lasi šeit!

„Esplanāde 2014” darbojās divas sezonas – 2013. un 2014. gada vasarā, kļūstot par Eiropas kultūras galvaspilsētas informācijas centru, siltās sezonas pasākumu norises vietu un atpūtas zonu daudziem rīdziniekiem un pilsētas viesiem.

Kultūras vasarnīcā notika brīvdabas kinoseansi un koncerti, tika audzēti tomāti un ķirbji, darbojās kafejnīca un ar „Lattelecom” atbalstu tika nodrošināts bezmaksas Wi-Fi, Pasaules koru olimpiādes laikā tā kļuva par skatuvi daudziem draudzības koncertiem, Esplanādē tika vāktas grāmatas jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas Tautas grāmatu plauktam, notika „Rīga 2014” projekta „Dāmu paradīze” izrādes un daudz citu aktivitāšu.

0 komentāri

Komentāru nav