Neatkarīgs un aktuāls dokumentālais kino krievu valodā Rīgas SKF

Neatkarīgs un aktuāls dokumentālais kino krievu valodā Rīgas SKF
Kadrs no Romana Bondarčuka filmas „Eiromaidans. Melnā montāža”
03-12-2014 A+ A-
Šogad, sadarbojoties ar Krievijas prestižāko, neatkarīgo dokumentālo filmu festivālu „Artdocfest”, pirmā Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Rīgas SKF/Riga IFF) ietvaros būs skatāma īpaša dokumentālo filmu programma „Artdocfest/Riga”, piedāvājot septiņu aktuālu un spēcīgu darbu Latvijas pirmizrādes.

Festivāls „Artdocfest” pazīstams ar savu brīvdomību un atklāto vēršanos pret valsts oficiālo politiku.

„Artdocfest” uz Rīgas Starptautisko kino festivālu ir atvedis vairākus interesantus viesus – filmas „Baiļu robeža”, ar kuru tika atklāts Starptautiskais Rīgas kino festivāls, Krievijas puses producentu, kinodokumentālistu Vitāliju Manski un filmas režisori Mariju Kravčenko. Vitālijs Manskis ir arī neatkarīgākā Krievijas dokumentālo filmu festivāla „Artdocfest” prezidents un uz Latviju atvestās programmas kurators.

„Artdocfest/Riga” ir septiņu spēcīgu dokumentālā autorkino filmu Latvijas pirmizrādes, kas Rīgas SKF laikā notiks kinoteātrī „K.Suns”. Tā būs arī iespēja satikt vairāku filmu režisorus un veidotājus klātienē pirms filmu seansiem.

Dokumentālo filmu programma Rīgas festivālam veidota no dažādām pagājušā un šā gada „Artdocfest” festivāla programmām. Tās tiek raksturotas kā visspilgtākās un talantīgākās autorfilmas, kas veido pilnasinīgu tās pasaules portretu, kuras centrā ir Krievija un kas atspoguļo tās visaktuālākās problēmas un cerības.

Piemēram, filma „Kijeva-Maskava” – grupas SROK jaunais projekts – paralēli rāda divu galvaspilsētu dzīvi, kurās autori atrod un apspēlē līdzīgas, identiskas situācijas. Pirms pirmizrādes skatītājiem būs iespēja satikt vienu no filmas veidotājiem, montāžas režisoru Romanu Bondarčuku.

Savukārt filma „PMR” ir igauņu režisoru Mēlisa Muhu un Kristīnes Normanas spilgts politisks farss par pirms 25 gadiem pašpasludināto, bet tā arī neviena neatzīto Piedņestras Republiku Moldovā.

Šis darbs ir gandrīz kā laika mašīna, kas mūs pārceļ tāda veidojuma kā Jaunkrievija nākotnē un parāda, kas gaida tās iedzīvotājus pēc pārdesmit gadiem.

Ar režisoru Mēlisu Muhu varēs tikties pirms filmas „PMR” seansa 4. decembrī plkst. 18.00 kinoteātrī „K.Suns”.

Programmas centrālā filma ir pagājušā gada „Artdocfest” galvenās balvas ieguvēja, režisores Alinas Rudņickajas lente „Asinis”, kas zīmē noasiņojušas valsts tēlu. Mobilās asins pārliešanas stacijas melnbaltā ikdiena kļūst par stāstu par to, kā šķidrums, kas nodrošina dzīvību, daudziem Krievijas iedzīvotājiem kļūst par iztikas avotu un preci. Pirms filmas 4. decembrī plkst. 20.00 kinoteātrī „K.Suns” ievadvārdus teiks uz Latviju atvestās programmas kurators Vitālijs Manskis.

Paša „Artdocfest” prezidenta Vitālija Manska darbs „Caurule” ir vēl viena pagājušā gada filma, absolūtā līdere starptautiskos kinofestivālos saņemto balvu skaita ziņā, kā arī nacionālās kinobalvas „Nīke” ieguvēja. Filma seko Transsibīrijas gāzes vadam cauri Krievijai un Eiropai. Kamerai ceļojot gar gāzes vadu visā tā garumā, skatītājam ļauts ielūkoties dzīvēs un ainavās, kurās gāzes vadam ir centrālā loma. Ar Vitāliju Manski skatītāji varēs satikties pirms filmas „Caurule” Latvijas pirmizrādes 5. decembrī plkst. 19.45 kinoteātrī „K.Suns”.

Par privāto dzīvi runā arī Madinas Mustafinas filma „Vēl mazliet, draņķi!”. Šis darbs izpelnījās „Artdocfest 2013” žūrijas īpašo atzinību un satrieca skatītājus ar neiedomājami ciešu, pat galēju autores satuvināšanos ar savu varoni. Kazahstānas režisore Madina Mustafina ienirst aizliegtā, tabu teritorijā un stāsta par 18 gadus vecu meiteni Žeņu, kas patiesībā ir zēns. Arī šīs filmas režisore ierodas, lai tiktos ar skatītājiem 6. decembrī plkst 19.30 kinoteātrī „K.Suns”.

Pilnu „Artdocfest/Riga” piedāvāto dokumentālo filmu sarakstu un seansu laikus var atrast Rīgas Starptautiskā kino festivāla mājaslapā: www.rigaiff.lv, biļetes nopērkamas kinoteātru un „Biļešu servisa” kasēs.

Jau ziņots, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā 13. decembrī Rīgā norisināsies Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija, un tas ir rosinājis Latvijas kinoprofesionāļus iespējami daudzveidīgi prezentēt Latvijas kino starptautiskajā vidē. Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros notiks Latvijas nacionālais filmu festivāls „Lielais Kristaps 2014”, tiks rādīta Eiropas Kinoakadēmijas balvai izvirzīto filmu programma un Eiropas filmu retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, Rīgas Kino muzeja programma „Kino 1914”, filmu festivāla „2Annas” īpaši sarūpētas filmu programmas un scenāristiem veltīts nozares pasākums, kā arī Nacionālā Kino centra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – „Riga Meetings” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

0 komentāri

Komentāru nav