Mendelszona oratoriju „Elija” atskaņos izcili mūziķi

Mendelszona oratoriju „Elija” atskaņos izcili mūziķi
F64 . Mendelszona oratorijas „Elija” atskaņojumā piedalīsies arī izcilais latviešu basbaritons Egils Siliņš
03-12-2014 A+ A-
Sestdien, 13. decembrī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē izskanēs Fēliksa Mendelszona-Bartoldi oratorija „Elija”. Koncertā piedalīsies solisti Egils Siliņš (basbaritons), Elīna Šimkus (soprāns), Ieva Parša (mecosoprāns) un Andreass Šāgers (tenors; Austrija), Valsts akadēmiskais koris „Latvija” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris igauņu maestro Olari Eltsa vadībā. Koncerts norisinās „Rīga 2014” programmas ietvaros, un ir daļa no „Latvijas Koncerti” organizētā festivāla „Eiropas Ziemassvētki”.

Oratorijai „Elija” pieder īpaša vieta mūsu pasaulslavenā basbaritona Egila Siliņa radošajā biogrāfijā, un tieši viņa klātbūtne, atveidojot titullomu, oratorijas iestudējumam piešķir īpašu pievienoto vērtību. Viņa interpretācijā nav formāli nodziedātu nošu, un ik frāze ir muzikāli un saturiski piepildīta: fantastiski niansēta, tehniski pārliecinoša, dramatiski iederīga un vienlaikus – neticami maiga siltuma caurausta.

Oratorijas pirmatskaņojums notika 1846. gada 18. augustā Birmingemā, taču tā arī palika neīstenota Mendelszona iecere oratorijas „Pauls” un „Elija” apvienot triloģijā, jo oratorija „Kristus” netika pabeigta. Autors uzskatīja, ka Vecās Derības personāžiem jārunā dzīvā valodā un jādarbojas dabiski, bet komponista uzdevums ir radīt skaņu gleznas.

Fēliksa Mendelszona-Bartoldi vārds bieži tiek minēts līdzās Johanam Sebastiānam Baham, un gluži pamatoti: tieši slavenā „Kāzu marša” autors, caurcaurēm romantiskais Mendelszons, uzskatāms ne tikai par Baha mūzikas, bet visa baroka laika daiļrades augšāmcēlāju, plaši atverot 19. gadsimta acis un ausis baroka brīnuma uztverei.

„Elija” nebūt nepieder bieži atskaņotiem lielformas opusiem Latvijā. Apjoma ziņā grandiozais darbs ietver lielu daļu no šā žanra vēsturiskajā pieredzē uzkrātā mantojuma: krāšņus, polifoniski bagātus korus, kas var būt gan himniski cildinoši, gan spraigi dramatiski; episkumu ne vien kā vēstījumu no senas pagājības, bet arī kā nesteidzīgu notiekošās realitātes apceri, un tajā pašā laikā oratorijā ir arī gandrīz operisks dramatisms pat dažu solopartiju dziedājumos un liriski skaista, brīžam – arī muzikāli virtuoza mūzika.

Biļetes uz koncertu var iegādāties „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un internetā.

0 komentāri

Komentāru nav