„Telpa, tērps un tēls”. Lekcija izstādē „Tutanhamona dzintars”

„Telpa, tērps un tēls”. Lekcija izstādē „Tutanhamona dzintars”
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
05-12-2014 A+ A-
Mākslas muzejā „Rīgas Birža” 5. decembrī no plkst. 17.30 „Telpa, tērps un tēls” ciklā notiks lekcija, kas norisinās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas izstādes „Tutanhamona dzintars” ietvaros. Lekciju vadīs Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors, vēstures zinātnieks Jānis Klētnieks, „Rīga 2014” kultūras portālu informē muzeja pārstāvji.

Stāsts būs par senajā pasaulē tik vērtīgo dārgakmeni – dzintaru. Baltijas jūras smilšainajā austrumu piekrastē atrodošais dzintars ieguvis lielu slavu. Grieķi dzintaru tā brīnišķo īpašību dēļ saukuši par elektronu. Leģendā par Saules dieva Hēliosa dēla Faetona traģisko bojāeju nenovaldāmo saules zirgu ratos atbalsojas dzelteni sarkanīgā krāsā zaigojošā akmens dievišķā izcelsme. Saules dieva raudošo meitu asaras par savu brāli tālajā pasaules rietumpusē pie Eridiānas upes pārvērtušās par saules krāsās mirdzošo dārgakmeni.

Taču dzintaru pirms šīs grieķu leģendas izcelsmes pazina jau senie ēģiptieši, kuri to iestrādāja valdnieku rotaslietās.

Aizvēsturiskā dzintara izstrādājumi sastopami Ēģiptes XVIII dinastijas faraona Tutanhamona (15. gs. p. m. ē.) kapenēs atrasto greznuma priekšmetu klāstā. Dzintars iestrādāts kopā ar zeltu kaklarotās, auskaros, darinātas krelles un amuleti. Ēģiptiešu saules dieva Ra pielūgsmes ticējumos dzintaram kā saules staru akmenim bija dievišķa un brīnumaina nozīme.

Iespējams, ka faraona kapenēs atrastais dzintars nācis no Austrumbaltijas, kur tas bija jau izplatīts rotaslietu darināšanai. To pierāda arheologu atklātās akmens laikmeta dzintara apstrādes vietas Latvijas un Lietuvas teritorijā. No dzintara ieguves un apstrādes vietām arī veidojies vēsturē pazīstamais senais dzintara tirdzniecības ceļš uz Vidusjūras piekrastes zemēm.

Norises vieta – Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Konferenču zāle, 3. stāvā.

Dalības maksa: pieaugušiem – 2,85 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,42 eiro; cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – bez maksas.

Atgādinām, ka izstāde „Tutanhamona dzintars” aplūkojama līdz 2015. gada 25. janvārim.

0 komentāri

Komentāru nav