Koncertuzveduma „Imants un Ziedonis” papildkoncerts

Koncertuzveduma „Imants un Ziedonis” papildkoncerts
Publicitātes foto
25-05-2013 A+ A-
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā 18. jūnijā notiks viens no „Rīgas festivāla” intriģējošākiem pasākumiem – mūzikas un dzejas uzvedums „Imants un Ziedonis”. Imanta Kalniņa dziesmas ar Ziedoņa dzeju uzvedumā izpildīs Renārs Kaupers un Latvijas Radio koris. Tā kā sākotnēji paredzētais koncerts plkst. 20.00 ir jau izpārdots, „Rīgas festivāls” rīko papildkoncertu, kas Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā notiks 18. jūnijā plkst. 18.00, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja „Rīgas festivāla” preses sekretārs Mārtiņš Pučka.

Uzveduma pamatā ir Imanta Kalniņa dziesmas ar Imanta Ziedoņa dzeju un Imanta Ziedoņa dzejoļi un pārdomas paša autora balss ieskaņojumā. Abus meistarus saistījusi sadarbība, kas nu jau leģendāraar Ziedoņa tekstiem Kalniņš sacerējis oratoriju „Dzejnieks un nāra” un operu „Spēlēju, dancoju”, abu sadarbība dokumentēta arī filmā „Pūt, vējiņi”. Mūzikas zinātniece Ingrīda Zemzare grāmatā „Jauno mūzika pēc divdesmit gadiem” raksta: „(..) Imants Kalniņš iet rokrokā ar Imantu Ziedoni filozofs publicists, virzienrādītājs, kas vējagriežu nebaidās, kam nebūtiskas bažasko par mani domās, ja es raudāšu, kas nekautrējas savas dvēseles kailuma un mīlestības spēka.”

Uzvedumā „Imants un Ziedonis” skanēs fragmenti no oratorijas „Dzejnieks un nāra”,  dziesmas „Mīlestība divreiz neatnāk”, „Visskaistākām ogām pasaulē”, „Buramdziesmiņa” („Kamēr vien akmens augs”) un virkne mazāk zināmu vai pavisam aizmirstu dziesmu, tostarp, piemēram, slavenais teksts „Mūžu mūžos būs dziesma”, tik ne Valtera Kaminska bravūrīgajā, bet Kalniņa liriskajā izklāstā.

Imanta Kalniņa dziesmas īpaši šim uzvedumam aranžējis dziedātājs un komponists Andris Sējāns, ģitārists Kaspars Zemītis un Valmieras teātra Mūzikas daļas vadītājs Emīls Zilberts. Kopā ar Latvijas Radio kori un kora solistiem Gundegu Krūmiņu, Ivetu Romancāni un Jāni Strazdiņu uzvedumā piedalīsies rūdīts „ziedonists” Renārs Kaupers. Instrumentālajā grupā spēlēs flautists Aldis Klučnieks, vijolnieks Aleksejs Bahirs, ģitārists Kaspars Zemītis, kontrabasists Jānis Stafeckis, sitējs Ivo Krūskops un pianists Aldis Liepiņš.

Dziesmas mīsies ar Imanta Ziedoņa balss ierakstiem – dažādos laikos dokumentētiem dzejas lasījumiem un esejiskām pārdomām jeb jēdzienu spēlēm, kas ierakstītas Latvijas Radio pirms desmit gadiem, godinot dzejnieku 70. dzimšanas dienā.

Uzveduma idejas autora Sigvarda Kļavas izvēlētie Ziedoņa pārdomu jēdzieni ir bērni (draudzīgums, kas jāpēta), pilsēta (šis lielais cietums), province (aizdžungļojusies teritorija iepretim Rīgai kā ģeniālai vai idiotiskai galvai ar mazām, tizlām rociņām un kājiņām), pavasaris (prasts, nepatīkams gadalaiks), laiks (kustības skaitlis), ceļš (ir jāiet, kamēr gudrība sāk nākt caur pēdām), vēstules (jābūt ļoti kulturālam cilvēkam, lai rakstītu vēstules), draugi (esmu pārāk egocentrisks, lai komentētu šo jēdzienu) un, protams, taureņi – šīs Ziedoņa apbrīnotās netveramās, efemerās būtnes.

Daži no apmeklētāju iespaidiem pēc 15. maijā notikušā koncerta: @IevaLine: „Kārtējais smalkais, meditatīvais @radiokoris muzikālais sniegums. Imants un Ziedonis. Dzeja mūzikā padara pasauli skaistāku”; @MaraKrontale: „Imants Ziedonis, Imants Kalniņš, mans mīļais Latv. radio koris un Sigvards Kļava – šī kombinācija saviļņo katru nervu šūnu”; @kristineVS: „Imants un Ziedonis @LVkoncerti šovakar bija tik skaists un īsts, ka raudiens nāca. Katarse”; ‏@Ramanei: „Paldies @radiokoris par koncertu „Imants un Ziedonis”! Teikt, ka tas bija skaisti, nozīmētu nepateikt neko”.

Jau trešo gadu vasaras sākumu Rīgā ieskandinās vērienīgākais klasiskās mūzikas notikums Baltijā – „Rīgas festivāls”. Kļuvis par lielisku tradīciju, ko novērtē gan daudzi rīdzinieki, gan pilsētas viesi, „Rīgas festivāls” šogad notiks no 3. līdz 20. jūnijam, pulcējot izcilākos Latvijas un pasaules māksliniekus. Biļetes uz koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.

0 komentāri

Komentāru nav