Ērģelniece Iveta Apkalna aicina uz koncertu Rīgas Domā

Ērģelniece Iveta Apkalna aicina uz koncertu Rīgas Domā
Kaspars Garda, Rīga2014 . Ērģelniece Iveta Apkalna 10. decembrī uzstāsies Rīgas Domā
07-12-2014 A+ A-
Festivāla „Eiropas Ziemassvētki” laikā 10. decembra vakarā Rīgas Domā muzicēs pasaulslavenā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna, Latvijas Nacionālās operas soliste Liene Kinča un viens no starptautiski vispazīstamākajiem trompetes spēles meistariem Reinholds Frīdrihs. Koncertā skanēs Johana Sebastiāna Baha, Georga Filipa Tēlemaņa, Džuzepes Verdi, Jāņa Mediņa, Aivara Kalēja mūzika. Īpašais notikums – Artura Maskata „Sonets Orfejam” pirmatskaņojums Latvijā.

„Bahs ir ērģelnieku dienišķā maize un Bībele - ar mūzikas polifonisko vertikālo virzību, ļoti dziļu meditatīvu domāšanu un lūgšanu savā meditācijā,” stāsta Iveta Apkalna, kura šajā koncertprogrammā nozīmīgu lomu atvēlējusi tieši Johana Sebastiāna Baha ģēnijam, programmā iekļaujot komponista Fantāzijas, sauktas arī par Pièce d'orgue. Savukārt Lienes Kinčas un Ivetas Apkalnas sniegumā dzirdēsim Baha Magnifikāta fragmentu Quia respexit, kurā pausta vēsts: „Jo Viņš ir uzlūkojis savas kalpones zemumu; redzi, no šī laika visi bērnu bērni mani teiks svētīgu.” Par šo duetu I. Apkalna stāsta, ka ar Lieni Kinču sadarbosies pirmoreiz: „Man līdz šim nav izdevies uzstāties kopā ar Lieni, taču esmu dzirdējusi par viņu ļoti labas atsauksmes, un, manuprāt, Liene ir nākamā latviešu soliste, kurai varētu izdoties izveidot ievērojamu karjeru Eiropas opernamos. Tādēļ esmu ļoti priecīga par šo mūsu sadarbību.”

Par savu otru koncerta partneri – ievērojamo trompetistu Reinholdu Frīdrihu – mūziķe teic, ka beidzot piepildījies viņas sapnis atvest R. Frīdrihu uz Latviju un parādīt viņu Latvijas klausītājiem. „Manuprāt, Rīgā vēl nekas tāds nebūs dzirdēts,” ir pārliecināta Iveta Apkalna, kura šim duetam izvēlējusies Georga Filipa Tēlemaņa Koncertu Re mažorā trompetei un ērģelēm. „Man bija dotas brīvas rokas koncerta programmas izvēlē, un tad nu ļāvu vaļu iztēlei,” viņa smejas un piebilst, ka otrs skaņdarbs, ko viņa spēlēs kopā ar R. Frīdrihu, būs par baroka laika Venēcijas lepnumu dēvētā  Tomazo Albinoni Koncerts Fa mažorā trompetei un ērģelēm.

Vēl Iveta Apkalna no plašās koncertprogrammas īpaši vēloties izcelt Arturs Maskata „Sonetu Orfejam”, kas uzrakstīts soprānam, trompetei un ērģelēm: „Tas ir komponista veltījums pāragri mūžībā aizgājušā Latvijas Nacionālā baleta premjera Alekseja Avečkina piemiņai. Pirmatskaņojums notika 2013. gada 26. oktobrī Eiropas kultūras dienās Sv. Paula baznīcā Frankfurtē pie Mainas, kur to atskaņoja dziedātāja Inga Kalna, trompetists Reinholds Frīdrihs un es. Tādēļ ļoti priecājos, ka beidzot šo skaņdarbu dzirdēs arī Latvijas klausītāji.”

Koncerta programmā iekļauta arī „Ave Maria” no Džuzepes Verdi operas „Otello” un Jāņa Mediņa solodziesma „Aka” ar Friča Bārdas dzeju Lienas Kinčas sniegumā, kā arī ērģelnieka un komponista Aivara Kalēja 2001. gadā sacerētais opuss „Lūgšana” Ivetas Apkalnas interpretācijā.

Jāatgādina, ka Iveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām ērģelniecēm. Virtuoza mūziķe ar nevainojamu stila izjūtu. Iveta kļuvusi par divkārtēju Vācijas ECHO Klassik balvas laureāti, taču īpaši svarīga viņai ir Latvijas Lielā mūzikas balva: “Būt novērtētam savā zemē katram māksliniekam ir ļoti būtiski...”, saka mūziķe. Pašreiz Iveta kopā ar savu ģimeni dzīvo Berlīnē.

Savukārt 1958. gadā dzimušais Reinholds Frīdrihs trompetes spēlei pievērsies jau septiņu gadu vecumā, turpinot ģimenes tradīcijas: trompeti spēlējis gan viņa tēvs, gan brālis, kuri arī bijuši mazā Reinholda pirmie skolotāji. Pēc studijām Karlsrūes mūzikas augstskolā trompetes spēles smalkumus Frīdrihs  apguvis Parīzes konservatorijā. Reinholds Frīdrihs uzstājies uz visām lielākajām pasaules skatuvēm. Līdztekus aktīvajai koncertdarbībai, talantīgais trompetists labprāt skolo arī jaunāko paaudzi: viņš ir Karlsrūes mūzikas augstskolas profesors, goda profesors Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā un viesprofesors Dānijas Karaliskajā mūzikas akadēmijā.

Reinholds Frīdrihs ir visai biežs mūsu ērģelnieces Ivetas Apkalnas duetu partneris; vairākus gadus abi kopā ne tikai regulāri koncertē, bet ieskaņojuši arī kopīgu albumu, kuru 2008. gada aprīlī klajā laidusi mūzikas izdevniecība „Phoenix”.

Izcilais latviešu dramatiskais soprāns Liene Kinča (viņa bija LNO soliste līdz 2014. gadam (šobrīd veiksmīgi iekļāvusies starptautiskajā apritē un bauda brīvmākslinieces statusa dāvātās iespējas – ļauties radošiem izaicinājumiem. Liene Kinča ir  izcila Vāgnera opermūzikas interprete, tomēr viņas repertuārs ir daudzpusīgs. Jau pagājušās sezonas nogalē Liene dziedājusi Aksiņjas lomu Dmitrija Šostakoviča operā „Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta” Flāmu operā Antverpenē, bet šosezon atveidojusi arī Hrizotemīdas lomu Riharda Štrausa operā „Elektra” un Susannas lomu Modesta Musorgska operā „Hovanščina” Flāmu operā Antverpenē un Ģentē. Nākamā gada pirmajā pusē dziedātāja Freiburgā debitēs divās lielās lomās – februārī tā būs Leonora Verdi operā „Trubadūrs”, bet aprīlī viņa dziedās titullomu Karla Goldmarka operā „Sābas ķēniņiene”. Plānots arī, ka nākamajā sezonā Kinča debitēs Elizabetes lomā Riharda Vāgnera operā „Tanheizers” Flāmu operā.

Biļetes uz koncertu var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā. Vairāk informācijas - „Latvijas koncertu” mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav