Galerijas „Istaba” desmit gadu jubilejas izstāde

Galerijas „Istaba” desmit gadu jubilejas izstāde
Inguna Postaža . „Svētku torte”
08-12-2014 A+ A-
No pagājušās nedēļas galerijā „Istaba” aplūkojama galerijas desmit gadu jubilejai veltītā izstāde „Daudz laimes dzimšanas dienā!”. Izstādes tēma – apsveikumu kartītes.

Izstādē piedalās visi tie mākslinieki, kas šajos desmit gados galerijā rīkojuši savas personālizstādes vai piedalījušies galerijas organizētajās tematiskajās izstādēs. Darbi izstādei atceļojuši arī no Amerikas, Anglijas, Itālijas, Francijas, Austrālijas, Kanādas, Gruzijas, Īslandes, Dānijas, Norvēģijas, Vācijas, Indijas... Lai spētu visus darbus eksponēt un organizēt izstādes iekārtojumu, izstādes darbi ir mazformāta.

2004. gadā galerija Istaba – mākslinieces Lindas Lūses ideja un lolojums – bija jauns pieteikums Rīgas kultūras videi daudzās nozīmēs. Mākslas galerija, veikals un bufete – trīs darbības sfēras ar novatorisku pieeju ikkatrā no tām pirmoreiz savietojās vienā telpā, vietā un bieži par bohēmisku nodēvētajā gaisotnē. Lindas radītais, tobrīd „nepieradinātais interjers” tika pamanīts Latvijas arhitektūras darbu skatē. Ar laika atkāpi raugoties, kļūst saprotams, ka tas bija laiks, kad bija jārodas daudz jaunām, radošām, ar kultūrvidi saistītām vietām Rīgā. „Istabas” piemērs šajos gados iedvesmojis daudzus radošus cilvēkus uzsākt savu biznesu.

Desmit gadu laikā „Istaba” piedzīvojusi vairāk nekā simt mākslas izstādes. Līdzās visdažādāko mākslinieku personālizstādēm par galerijas vizītkarti kļuvušas arī tematiskās izstādes („Apgleznotas paplātes”, „Leļļu mājas”, „Pulksteņi”, ”Slotas un šaufeles”, „Istabas čības”, „Pastkastes” u. c.), kas kopā pulcējušas daudzus māksliniekus un pēc izstādes norises laika Rīgā tālāk ceļojušas uz kādu no citām Latvijas pilsētām.

Tautā vislielāko atsaucību guva izstāde hepenings „Fotoateljē rekonstrukcija” (2006), kas godināja un atspoguļoja galerijas telpu leģendāro vēsturi – Latvijas Teātra biedrības fotoateljē (1951–1991) un aizgājušo gadu iemīļotos skatuves māksliniekus.

Izstādes organizējusi un iekārtojusi dizainere, gleznotāja un scenogrāfe Linda Lūse. Viņa ir arī „Istabas” logotipa un vizuālā tēla autore, veidojusi dizainu ikgadējiem kalendāriem, izdevumiem, kartītēm un citām „Istabas” radītajām lietām.

Ar galeriju „Istaba” nesaraujami saistīts arī pavāra Mārtiņa Sirmā vārds. Vēl nebūdams televīzijas zvaigzne, uzsākdams strādāt „Istabā”, viņš bufeti pārvērta par restorānu, uz kuru cilvēki speciāli traucās pat no Ņujorkas un citām pasaules mekām. Tieši „Istabā” viņa talantu pamanīja LNT producente Ilze Lasmane-Brože un aicināja vadīt pirmo Mārtiņa TV raidījumu – „Sirmā ēdienkaratē”. Šobrīd „Istabas” bufetē joprojām dzīvo M. Sirmā idejas, bufetes bizness ir viņa kompanjona Ulda Brūdera rokās. Savukārt galerijas un veikala darbība jau gadiem nav iedomājama bez Almas Suhanovas.

Istabas jubilejas izstāde „Daudz laimes dzimšanas dienā” skatāma līdz 10. janvārim.

0 komentāri

Komentāru nav