Kinomēneša kulminācijā – Eiropas Kinoakadēmijas balvas Rīgā

Kinomēneša kulminācijā – Eiropas Kinoakadēmijas balvas Rīgā
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Sestdien, 13. decembrī, Rīgā pulcēsies Eiropas filmu veidotāji, Eiropas Kinoakadēmijas biedri, viesi, nominanti un uzvarētāji, lai godinātu labākos Eiropas kinodarbus 27. Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā.

Šā gada balvu pasniegšanas ceremonijas norises vieta, kuru tradicionāli atver Eiropas Kinoakadēmijas prezidents Vims Venderss (Wim Wenders) un Eiropas Kinoakadēmijas priekšsēdētāja Agņeška Holanda (Agnieszka Holland), ir Latvijas Nacionālā opera.

Eiropas Kinoakadēmijas balvas 21 kategorijā uzvarētājiem pasniegs aktrises Ada Kondesku (Ada Condeescu, Rumānija), Silvija Huksa (Sylvia Hoeks, Nīderlande), Karla Juri (Carla Juri, Šveice), Rēzija Kalniņa (Latvija), Ariane Labeda (Ariane Labed, Francija) un Tanja Ribiča (Tanja Ribič, Slovēnija), viņu kolēģi Bari Atsma (Barry Atsma, Nīderlande), Andžejs Hira (Andrzej Chyra, Polija), Nikolajs Kosters-Valdau (Nikolaj Coster-Waldau, Dānija), Branko Djuričs (Branko Đurić, Bosnija un Hercegovina), Tobiass Moreti (Tobias Moretti, Austrija) un Luka Dzingareti (Luca Zingaretti, Itālija), Gustavs Terzens un Marta Selecka, kā arī leģendārā aktrise/režisore Līva Ulmane (Liv Ullmann, Norvēģija).

Ceremonijā piedalīsies arī nominēto filmu pārstāvji, tostarp aktieris Johaness Kunke (Johannes Kuhnke, Zviedrija), aktrise Melisa Suzena (Melisa Sözen, Turcija) un kinooperatori Mihails Kričmans (Михаил Кричман, Krievija) un Lukašs Žals (Łukasz Żal, Polija), kā arī īpašo balvu žūrijas locekļi Helfdans E (Halfdan E, komponists, Dānija), Luišs Galvao Telešs (Luís Galvão Teles, režisors/producents, Portugāle), Maikls O’Konors (Michael O’Connor, kostīmu mākslinieks, Apvienotā Karaliste), Alans Starskis (Allan Starski, mākslinieciskais noformētājs, Polija), Asafs Sudrijs (Asaf Sudry, kinooperators, Izraēla) un Pīters Varniers (Peter Warnier, skaņas montāžists, Nīderlande).

Stīvs Makvīns (Steve McQueen) tiks godināts ar balvu „Eiropiešu sasniegumi pasaules kinomākslā”, Aņese Varda (Agnès Varda) saņems balvu par mūža ieguldījumu, savukārt Eds Gvinejs (Ed Guiney) – Eiropas kopprodukcijas balvu „Prix EURIMAGES”. Ceremonijas viesu vidū būs arī kultūras ministri Jozefs Ostermaiers (Josef Ostermayer, Austrija), Urve Tīdusa (Urve Tiidus, Igaunija), Dace Melbārde (Latvija), Šarūns Birutis (Šarūnas Birutis, Lietuva), Malgožata Omilanovska (Małgorzata Omilanowska, Polija) un Memli Krasniči (Memli Krasniqi, Kosova).

1000 viesus operā, vēl 500 kinoteātrī „Splendid Palace”, kur ceremonija tiks translēta tiešraidē, kā arī visus tos, kuri ceremoniju vēros mājās Latvijas Televīzijas 1. kanālā, RTP2 Portugālē un SVT Flow Zviedrijā vai interneta mājaslapā www.europeanfilmawards.eu, sveiks Vācijas TV raidījumu vadītājs, veidotājs un režisors Tomass Hermanis (Thomas Hermanns). Izstrādājot ceremonijas scenāriju, slavenā vācu šova „Quatsch Comedy Club” radītājs sadarbojās ar Mariju fon Helandu (Maria von Heland).

Latvisku noskaņu ceremonijā radīs čellu trio „Melo-M”, Baltijā populārākā instrumentālā grupa, kas pazīstama ar populāru dziesmu versijām čelliem, sākot no klasiskās līdz etniskajai mūzikai, popam un rokam. Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas producenti ir Eiropas Kinoakadēmijas direktore Mariona Dēringa (Marion Döring) un Jirgens Bīzingers (Jürgen Biesinger, izpildproducents).

Jau ziņots, ka uz titulu „Labākā Eiropas filma” pretendē: „Force Majeure” (Zviedrija/Dānija/Francija/Norvēģija), „Ida” (Polija/Dānija), „Leviatāns” (Krievija), „Nimfomāne. I un II daļa” (Dānija/Vācija/Francija/Beļģija) un „Ziemas sapnis” (Turcija/Francija/Vācija). Savukārt uz Eiropas labākās komēdijas titulu pretendē filmas „Karmina un Āmens” (Spānija), „Le Week-end” (Lielbritānija) un „Mafija nogalina tikai vasarā” (Itālija). Tāpat izvirzīti pretendenti Eiropas režisora, aktiera, aktrises un scenārija nominācijās. Kopumā tiks pasniegtas balvas 21 kategorijā. Vairāk par šā gada Eiropas Kinoakadēmijas nominācijām lasi šeit!

Atgādinām, ka ceremonijas tiešraide būs vērojama arī kinoteātrī „Splendid Palace”, kā arī Latvijas Televīzijā no plkst. 20.00. Īpašas reportāžas no sarkanā paklāja, intervijas un komentāri Latvijas Televīzijā gaidāmi jau no plkst. 19.05. Tāpat ceremoniju tiešraidē varēs vērot arī „Lattelecom” kanālā „Kultūra 360tv”. Portālā riga2014.org 13. decembrī no plkst. 18.00 būs iespēja sekot līdzi teksta un foto tiešraidei, kurā varēs uzzināt ekskluzīvu papildu informāciju par Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremoniju, tās aizkulisēm un norisi pirms un pēc oficiālās TV tiešraides.

Eiropas Kinoakadēmija dibināta 1989. gadā, sākotnēji kā Eiropas Kino biedrība (European Cinema Society), pulcējot izcilākos un ievērojamākos Eiropas kino profesionāļus. Eiropas Kinoakadēmijas prezidents šobrīd ir vācu režisors Vims Venders.

Par pretendentiem visās kategorijās balso vairāk nekā 2900 Eiropas Kinoakadēmijas biedru, tostarp Latvijas pārstāvji. Šobrīd Eiropas Kinoakadēmijā Latviju pārstāv deviņi kino profesionāļi – kinokritiķes Daira Āboliņa un Dita Rietuma, producents Uldis Cekulis, režisori Andrejs Ēķis, Vilnis Kalnaellis, Ināra Kolmane, Ivars Seleckis, operators Gints Bērziņš un animators Jurģis Krāsons.

Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija ir Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikums.

1 komentāri

Emīls

11.12.2014 21:26

Labdien, vai būs iespējams klātienē redzēt minētos režisorus un aktierus?