Rīgā SKF īpašā viešņa - aktrise un režisore Līva Ulmane

Rīgā SKF īpašā viešņa - aktrise un režisore Līva Ulmane
Publicitātes foto . Leģendārā norvēģu aktrise un režisore Līva Ulmane
Turpinoties Rīgas Starptautiskajam kino festivālam (Rīgas SKF/Riga IFF), trešdien, 10. decembrī, Latvijā ieradīsies pazīstamā norvēģu aktrise un režisore Līva Ulmane (Liv Ullmann), lai Rīgā prezentētu savu jaunāko filmu „Jūlijas jaunkundze”, tiktos ar skatītājiem un piedalītos Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā.

Zviedru dramaturga Augusta Strindberga pazīstamās lugas kino versija Līvas Ulmanes režijā ir iekļauta šā gada Rīgas SKF programmā. Taču 11. decembrī plkst. 17.00 gaidāms īpašs seanss ar pašas režisores piedalīšanos un priekšvārdu.

„Jūlijas jaunkundze” pasaules pirmizrādi piedzīvoja 2014. gada Toronto filmu festivālā. Savā jaunākajā filmā Līva Ulmane no jauna izstāsta A. Strindberga psiholoģiskā naturālisma paraugdarbu, kas piedzīvojis daudzus iestudējumus uz teātru skatuvēm visā pasaulē, tostarp arī Latvijā. (2004. gadā Jaunajā Rīgas teātrī M. Ķimeles režijā, 2012. gadā Valmieras teātrī V. Nastavševa režijā). Filmas darbība notiek 19. gadsimta beigās – laikā, kad tapusi A. Strindberga luga, tā filmēta Ziemeļīrijā 19. gadsimta muižā, autentiskā vidē.

Vasaras saulgriežu naktī neprātīgas uzdzīves un sociālo barjeru krišanas noskaņās Jūlijas jaunkundze un sulainis Žans dejo un dzer, apbur un manipulē viens ar otru. Viņa – vīzdegunīga un pēc pazemojuma noilgojusies, viņš – slīpēts, taču rupjš; abus saista savstarpējs riebums un pievilkšanās spēks. Vienlaikus pavedinoša un biedējoša, mežonīga un maiga, viņu tuvība noved pie izmisīgiem plāniem un vīzijām par kopīgu dzīvi... Nezinot, vai rīts nesīs cerību vai bezcerību, Jūlija rod risinājumu, kas ir tik cildens un šausminošs kā grieķu traģēdijas.

Galvenajās lomās – divas reizes „Oskara” balvai nominētā aktrise Džesika Česteina titullomā, Kolins Farels – Žans un Samanta Mortone – Žana līgavas, kalpones Kristīnes lomā.

Savukārt tiem, kuri vēlas apmeklēt plašāku diskusiju ar Līvu Ulmani, dienu vēlāk – 12. decembrī – plkst. 12.00 „Splendid Palace” Lielajā zālē Rīgas Starptautiskais kino festivāls piedāvā iespēju klausīties kinozinātnieka Viktora Freiberga moderēto diskusiju ar režisori. Ieeja šajā pasākumā ir bez maksas.

12. decembrī plkst. 16.00 Līva Ulmane apmeklēs arī grāmatas „Stārķa lidojums pār priežu mežu” („Stork Flight Over the Pine Forest”) atvēršanas svētkus Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Pasākums notiks bibliotēkas piektā stāva konferenču zālē. Grāmatas „Stārķa lidojums pār priežu mežu” autors ir Norvēģijas filmu institūta starptautisko projektu pārzinātājs Jans Eriks Holsts. Grāmata vēsta par ievērojamākajiem Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības projektiem kino jomā no 1989. līdz 2014. gadam. Izdevums, kura veidošanā piedalījušies arī zināmi Latvijas autori, dos ieskatu ne vien par filmu projektiem, bet arī par Baltijas valstu kino nozares norisēm pēc neatkarības atjaunošanas, atzītākajiem režisoriem un producentiem, filmu panākumiem ārvalstīs un svarīgākajiem kino festivāliem

Noslēdzot vizīti Latvijā, Līva Ulmane piedalīsies arī Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā, kas notiks 13. decembrī Latvijas Nacionālajā operā. Viņa būs viena no īpašajiem viesiem, kas kāps uz skatuves, lai pasniegtu balvu kādam no balvas ieguvējiem.

Līva Ulmane (1938) ir norvēģu aktrise, scenāriju autore un režisore. Nereti dēvēta arī par ievērojamā zviedru režisora Ingmara Bergmana mūzu un iedvesmotāju. Viņa nospēlējusi galvenās lomas vienpadsmit Ingmara Bergmana filmās, tostarp „Persona”, „Kliedzieni un čuksti”, „Laulības dzīves ainas” un citās. Aktrise vairākkārt bijusi nominēta ASV Kinoakadēmijas balvai „Oskars”, Holivudas ārzemju preses asociācijas balvai „Zelta globuss” (saņēmusi balvu kā labāka aktrise galvenajā lomā 1972. gadā par filmu „The Emigrants”), „Zelta palmas zaram” Kannu kinofestivālā u.c.

Kino un teātra režijai Līva Ulmane pievērsusies 1990. gados. Viņas jaunākais iestudējums ir „Tēvocis Vaņa” Oslo Nacionālajā teātrī.

Atgādinām, ka līdz 31. janvārim kinoteātra „Splendid Palace” foajē ir aplūkojama Rīgas SKF goda viešņai veltītā fotoizstāde „Līva un Ingmars”. Izstāde tapusi sadarbībā ar Norvēģijas Filmu institūtu.

0 komentāri

Komentāru nav