Nosauktas labākās Ziemeļvalstu jauniešu programmas filmas

Nosauktas labākās Ziemeļvalstu jauniešu programmas filmas
Publicitātes foto
11-12-2014 A+ A-
Izskanot 1. Rīgas Starptautiskajam kino festivālam (Riga IFF), bērnu un jauniešu žūrija ir nosaukusi labākos no Ziemeļvalstu filmu programmā iekļautajiem kinodarbiem.

Jauniešu žūrija par programmas labāko kinodarbu diskusijas laikā atzina Dānijas, Zviedrijas, Jaunzēlandes un Vācijas kopražojumā tapušo Daniela Josefa Borgmana režisēto lenti „Ziloņa smagumā”  („The Weight of Elephants”). Tas ir stāsts par desmitgadīgo Adrianu, kurš distancējas no reālās dzīves, iztēlojoties, ka viņš ir zemūdens valstības karalis. Adriana rotaļīgā, sapņainā fantāziju pasaule ir pavisam citādāka nekā realitāte, kurā viņš dzīvo. Ne viņa pastāvīgi nomāktais tēvocis, ne pārgurusī vecmāmiņa nesaprot desmitgadnieka spēles. Māte zēnu pameta agrā bērnībā, skolā viņu apceļ. Neilgi pēc tam, kad izplatās ziņas par trīs bērnu pazušanu, kaimiņos ievācas jauna ģimene. Adrians cieši sadraudzējas ar viņu dauzonīgo, desmit gadus veco meitu Nikolu un domā, ka ir atrisinājis pazudušo bērnu noslēpumu. Žūrijas biedri – vidēji 13 gadus veci bērni uzteica gan filmas stāstu, gan tehnisko izpildījumu novērtējot filmu gan kā intriģējošu, gan meistarīgi izveidotu.

Atzinīgas atsauksmes un otras favorītes statusu izpelnījās somu filma, Ulrikas Bengts veidotā vēsturiskā drāma „Māceklis” („The Disciple”) – stāsts par 13 gadus veco Karlu, kurš tiek atstāts pie izolētā salā esošas bākas durvīm. Viņš šeit ieradies no bāreņu nama, lai kļūtu par valsts ieceltu palīgu ilggadīgajam bākas uzraugam. Apņēmības pilns pierādīt savu vērtību, viņš sadraudzējas ar uzrauga pusaugu dēlu Gustavu un veiksmīgi palīdz darbā un mājās. Karls pamazām tiek pieņemts šajā dīvainajā un izolētajā vidē līdz brīdim, kad Haselbonds sāk pret viņu izturēties labvēlīgāk nekā pret paša dēlu. Viņa cietsirdība pret paša dēlu pārvērš dzīvi uz salas par tirānisku un sadistisku cietumu. Šī Ulrikas Bengts drāma pērn tika izvirzīta „Oskara” nominācijai labākās filmas kategorijā.

Jauniešu žūrijas pozitīvākie lēmumi tika pieņemti par labu spēcīgām autordrāmām, tostarp zīmīgā zviedru režisora Lūkasa Modisona jaunākajai lentei „Mēs esam labākās!” („We are the best!”) – kinodarbiem, kurus jāatklāj un kuri atšķiras no ierastajā kino repertuārā piedāvātajām filmām.
 
Savukārt bērnu žūrija, kuru veidoja deviņi dalībnieki vecumā līdz 11 gadiem, par labāko bērnu programmas filmu atzina Zviedrijas un Dānijas kopražojumā tapušo animācijas filmu „Trusēna brauciens pie spalvu karaļa”, kuras režisors Esbens Tofts Jakobsens bija arī viens no Rīgas SKF viesiem un 7. decembrī pēc filmas seansa tikās ar skatītājiem. Filma vēsta par mazu zaķēnu Johanu, kurš grib atgūt savu māmiņu. Katru dienu zaķēns sūta viņai pudelē ilgpilnas zīmītes. Viņš dzīvo kopā ar savu tēvu uz kutera, kas braukā pa atklāto jūru un kuru viņa tēvs uzskata par vienīgo drošo vietu, kur paslēpties no Spalvu karaļa, kas nozadzis Johana māmiņu. Kādu dienu tēva prombūtnes laikā Johans pa radio saņem trauksmes signālu: Spalvu karalis atrodas netālu un plāno kaut ko nelāgu. Nezaudējot laiku, Johans dodas pretim nezināmajam, cerot atrast savu mammu.

Jauno kinoekspertu favorītes bija arī igauņu un dāņu piedzīvojumu filmas „Mazie izmeklētāji un Baltās dāmas noslēpums” un „Skrējiens pēc putniem”.

Žūrijas dalībnieki tika izvēlēti konkursa kārtībā, izvērtējot iesūtītos pieteikumus: lai pieteiktos jauniešu žūrijai, Rīgas SKF komandai bija jāiesūta zīmēta, rakstveida vai videoversija par savu mīļāko filmu, savukārt bērnu – programmas nosaukuma ilustrācija. Kā vēsta festivāla organizatori, pieteikumu skaits bijis pārsteidzoši liels, jo sevišķi bērnu žūrijas pretendentu vidū – iecerēto 5 žūrijas dalībnieku skaitu ir nācies palielināt līdz pat 9. Savukārt jauniešu filmas vērtēja 5 dalībnieki.

Par jauno skatītāju prieku un labsajūtu filmu seansos rūpējās Rīgas SKF atbalstītāji Latvijas Valsts meži un saldumu ražotājs „Laima”, kuriem pateicoties, mazie kinoapmeklētāji tika pie sirsnīgām pārsteiguma balvām. Dāsnas balvas pateicībā par atbildīgo darbu saņēma arī Rīgas SKF bērnu un jauniešu žūrijas.

Rīgas SKF bērnu un jauniešu filmu programmā ar rūpību tika apkopotas nesenākās pilnmetrāžas un īsfilmas no Ziemeļvalstīm un Igaunijas, lai iepazīstinātu jaunākās paaudzes skatītājus ar augstvērtīgu Eiropas kino. Konkrētā kaimiņu reģiona filmas izvēlētas tādēļ, ka ir vietējiem skatītājiem gan tematiski, gan emocionāli tuvas un saprotamas. Par prioritāti izvirzot ne tikai patīkamu, bet arī vērtīgu kino pieredzi, bērnu un jauniešu programmā atlasītās filmas tika izvēlētas arī to tematiskās aktualitātes dēļ, saskatot tajās pozitīvu un vietējo kultūrvidi bagātinošu Eiropas alternatīvu Holivudas kino klāstam. Tāpat gan bērniem, gan jauniešiem paredzētās filmu izlases veidošanā būtisks atbalsts ir bijis Ziemeļvalstu un Baltijas mobilitātes programmas ietvaros organizētā filmu apmaiņa. Rīgas SKF mobilitātes programmas ietvaros guvis būtisku pieredzi, sastrādājoties ar Kristiansannas Starptautisko bērnu filmu festivālu Norvēģijā, kas savas gandrīz 20 gadus ilgās pastāvēšanas laikā ir kļuvis par turienes lielāko šāda veida kinonotikumu bērniem.

Atgādinām, ka Rīgas SKF ietvaros tika izrādīta vērienīga bērnu un jauniešu filmu programma no Igaunijas un Ziemeļvalstīm, apkopojot reģiona nesenākos kinodarbus – spēles un animācijas filmas. Vairāk nekā desmit filmu programmas vērtēšanā tika iesaistītas bērnu un jauniešu žūrija – katra izvērtēja un izvēlējās labākos kinodarbus savā vecuma grupā. Festivāla veidotāji ir pārliecināti, ka skatītāju novērtējums ir filmai visvērtīgākā balva, un cer, ka Latvijas jauno kinoekspertu lēmums palīdzēs izvirzītajām filmām turpmākajā festivālu apritē.

0 komentāri

Komentāru nav