„Lielā Kristapa” ceremonijā triumfē „Mammu, es tevi mīlu!”

„Lielā Kristapa” ceremonijā triumfē „Mammu, es tevi mīlu!”
Lita Millere
Latvijas nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” balvu pasniegšanas ceremonijā triumfējusi Jāņa Norda filma „Mammu, es tevi mīlu”, kas ieguvusi arī galveno balvu kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma. Ceremonija notika 11. decembrī Dailes teātrī, noslēdzoties Rīgas Starptautiskajam kino festivālam un ievadot Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanu Rīgā.

Kopumā filma „Mammu, es tevi mīlu” bija nominēta piecās kategorijās. Pie balvas ticis arī Jānis Nords kā labākais režisors, bet filmas galvenās lomas atveidotāja Vita Vārpiņa plūca uzvaras laurus nominācijā „Labākā aktrise galvenajā lomā”. Filma saņēmusi arī skatītāju simpātiju balvu.

Kategorijā „Labākais aktieris galvenajā lomā” uzvarējis Jānis Āmanis par trenera Valdemāra Baumaņa lomu filmā „Sapņu komanda 1935”.

Kā labākā aktrise otrā plāna lomā novērtēta Rēzija Kalniņa par darbu filmā „Modris, savukārt labākais aktieris otrā plāna lomā – Ziedonis Ločmelis par darbu filmā „Džimlairūdi rallallā”.

Jura Kursieša pilnmetrāžas spēlfilma „Modris” novērtēta, kā pēdējo gadu spožākā debija, konkurējot ar Aika Karapetjana „Cilvēki tur”, Signes Birkovas „Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze”, Andra Gaujas „Izlaiduma gads” un Ivara Tontegodes „Sēņotāji”.

„Lielo Kristapu” nominācijā „Labākā īsmetrāžas spēlfilma” saņēma režisora Staņislava Tokalova filma „Mazliet ilgāk”.

Savukārt par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu nosaukts režisora Pētera Krilova personiskais stāsts par sevi un tēvu „Uz spēles Latvija”, bet kategorijā „Labākā dokumentālā filma līdz 65 minūtēm” balvu ieguva režisora Dāvja Sīmaņa filma „Pēdējā tempļa hronikas”, kas izseko Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecībai.

Nominācijā „Labākais dokumentālās filmas režisors” „Lielo Kristapu” saņēma Viesturs Kairišs par filmu „Pelikāns tuksnesī”. Savukārt šīs filmas operators Gints Bērziņš ieguvis „Lielo Kristapu” kategorijā „Labākais dokumentālās filmas operators”.

Trīs „Lielos Kristapus” saņēma režisore Signes Baumane par savu jaunāko filmu „Akmeņi manās kabatās”. Filma godalgota kategorijās „Labākā animācijas filma”, „Labākais scenārists” (pati Signe Baumane) un „Labākais animācijas filmas režisors”.

Kā labākais animācijas filmu mākslinieks tika novērtēts Edmunds Jansons par divām filmām „Kora turneja” un „Starptautiskā tēvu diena”. Filma „Kora turneja” ieguva balvu arī kategorijā „Labākais skaņu režisors”.

Šogad pirmo reizi „Lielā Kristapa” balvu sarakstā bija iekļauta kategorija „Labākā minorā kopprodukcijas filma”, kurā uzvaru guvusi Latvijas un Lietuvas kopražojuma filma „Spēlmanis”. Filma tapusi „Studio Uljana Kim” un „Locomotive Productions”, un tās režisors ir Igns Jonins. Šajā kategorijā tika vērtētas Latvijas un citu valstu kopražojumu filmas, kurās strādājuši Latvijas profesionāļi un Latvijas producents „mazā” kopproducenta statusā. Šīs filmas operators Jānis Eglītis saņēma apbalvojumu kā „Labākais spēlfilmas operators”.

Īpaši svinīgs mirklis, atklājot „Lielā Kristapa” ceremoniju, bija mūža balvas ieguvēju godināšana. Pirmo reizi festivāla vēsturē šo balvu saņēma divi cilvēki – radošais tandēms gan dzīvē, gan kino – režisors Ivars Seleckis un montāžas režisore Maija Selecka.

Balvu viņiem pasniedza norvēģu aktrise un režisore Līva Ulmane, kura šajās dienās Rīgā ieradusies kā Rīgas Starptautiskā kino festivāla un Eiropas Kinoakadēmijas balvas ceremonijas goda viešņa.

„Divu talantīgu cilvēku kopīgam darbam ir visas tās pašas pazīmes, kas mīlestībai,” sveicot abus mūža balvas ieguvējus, teica Līva Ulmane. „Filmu mākslas arī ir mīlestība, tā var atnākt klusu vai uzliesmot kā zibens, bet tā paņem aiz rokas un ved. Reti visas šīs mīlestības satiekas divos cilvēkos. Kinomāksla var lepoties, ka saņēmusi šo divu cilvēku ieguldījumu, Latvijas un Eiropas kino vēsture var lepoties, ka ir piedzīvots tik skaists stāsts, kā Ivars un Maija Selecki.”

Festivālam „Lielais Kristaps” tika pieteiktas 98 filmas, no kurām konkursā iekļuva 34. Kopumā balvas tika pasniegtas 24 kategorijās.

Pirmo reizi festivāla vēsturē kinodarbus vērtēja starptautiska žūrija. Tās sastāvā bija Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāvis Bruno Aščuks, Kinooperatoru ģildes pārstāvis Valdis Eglītis, FIPRESCI Latvija pārstāve Uzulniece, režisori Jānis Streičs, Andis Mizišs, animācijas režisore Roze Stiebra un trīs ārvalstu viesi – filmu kritiķe Elena Stishova no Krievijas, kino žurnālists Jans Šulcs-Ojala no Vācijas, kā arī kino teorētiķis un Norvēģijas filmu institūta pārstāvis Jans Eriks Holsts.

Nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” uzvarētāji

Filmu nominācijas

LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS SPĒLFILMA

„Mammu, es tevi mīlu” (rež. Jānis Nords)

LABĀKĀ ĪSMETRĀŽAS SPĒLFILMA

„Mazliet ilgāk” (rež. Stanislavs Tokalovs)

LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA

„Uz spēles Latvija” (rež. Pēteris Krilovs)

LABĀKĀ DOKUMENTĀLĀ FILMA līdz 60’:

„Pēdējā tempļa hronika” (rež. Dāvis Sīmanis)

LABĀKĀ ANIMĀCIJAS FILMA

„Akmeņi manās kabatās” (rež. Signe Baumane)

LABĀKĀ DEBIJAS FILMA

„Modris” (rež. Juris Kursietis)

LABĀKĀ MINORĀ KOPPRODUKCIJAS FILMA

„Spēlmanis” (Studio Uljana Kim, Lit, LV producents Roberts Vinovskis, studija „Locomotive Productions”)

Profesionālās nominācijas

LABĀKAIS SCENĀRISTS

Signe Baumane – „Akmeņi manās kabatās”

LABĀKAIS SPĒLFILMAS REŽISORS

Jānis Nords – „Mammu, es tevi mīlu”

LABĀKĀ AKTRISE GALVENAJĀ LOMĀ

Vita Vārpiņa – „Mammu, es tevi mīlu”

LABĀKAIS AKTIERIS GALVENAJĀ LOMĀ                                         

Jānis Āmanis – „Sapņu komanda.1935.”

LABĀKĀ AKTRISE OTRĀ PLĀNA LOMĀ

Rēzija Kalniņa – „Modris”

LABĀKAIS AKTIERIS OTRĀ PLĀNA LOMĀ

Ziedonis Ločmelis – „Džimlairūdi rallallā”

LABĀKAIS SPĒLFILMAS OPERATORS

Jānis Eglītis – „Spēlmanis”

LABĀKAIS MĀKSLINIEKS

Kristīne Plūksna-Zvagule, Ieva Romanova – „Escaping Riga”

LABĀKAIS KOSTĪMU MĀKSLINIEKS

Sandra Sila – „Sapņu komanda”

LABĀKAIS GRIMA MĀKSLINIEKS

Sarmīte Balode – „Escaping Riga”

LABĀKAIS DOKUMENTĀLĀS FILMAS REŽISORS

Viesturs Kairišs „Pelikāns tuksnesī”

LABĀKAIS DOKUMENTĀLĀS FILMAS OPERATORS

Gints Bērziņš „Pelikāns tuksnesī”

LABĀKAIS ANIMĀCIJAS FILMAS REŽISORS

Signe Baumane – „Akmeņi manās kabatās”

LABĀKAIS ANIMĀCIJAS FILMAS MĀKSLINIEKS

Edmunds Jansons – „Kora turneja”, „Starptautiskā tēva diena”

LABĀKAIS MŪZIKAS AUTORS

Jēkabs Nīmanis – „Māra”, „Vairāk nekā dzīve”

LABĀKAIS SKAŅU REŽISORS

Ģirts Bišs – „Koru turneja”

LABĀKAIS MONTĀŽAS REŽISORS

Līga Pipare – „Sapņu komanda. 1935.”

0 komentāri

Komentāru nav