Īpašā seansā godinās franču režisori režisori Aņesi Vardu

Īpašā seansā godinās franču režisori režisori Aņesi Vardu
Kadrs no filmas „Aņeses pludmales”
12-12-2014 A+ A-
Kinoteātrī „Splendid Palace” piektdien, 12. decembrī, plkst. 19.00, piedaloties Eiropas Kinoakadēmijas (EFA) prezidentam Vimam Vendersam (Wim Wenders), EFA valdes priekšsēdētājai, poļu kinorežisorei Agņeškai Holandai (Agnieszka Holland), EFA direktorei Marionai Dēringai (Marion Döring), Latvijas Nacionālā kino centra vadītājai Ditai Rietumai, SIA „Rīgas nami” valdes priekšsēdētājai Vinetai Verikai, nodibinājuma „Rīga 2014” vadītājai Diānai Čivlei un skatītājiem, svinīgi tiks godināta Eiropas Kinoakadēmijas balvas par mūža ieguldījumu Eiropas kino mākslā saņēmēja, režisore Aņese Varda (Agnès Varda).

Šī būs vienīgā publiskā režisores tikšanās ar skatītājiem Rīgā, to moderēs režisors Aiks Karapetjans. Pēc tam – Aņeses Vardas pašas šim vakaram izvēlētās filmas „Aņeses pludmales” seanss.

Aņese Varda dzimusi 1928. gadā Beļģijā. Režisore, montāžiste, operatore, fotomāksliniece, viņa ir arī vairāku instalāciju un izstāžu autore. Dēvēta par franču kino „jaunā viļņa” vecmāmiņu un franču jaunā viļņa pionieri.

Aņeses Vardas kino stilu raksturo dokumentālo un spēlfilmu sintēze. Sev raksturīgo metodi kino jomā viņa pati dēvē par cinécriture – no franču valodas vārdu „kino” un „rakstīšana” apvienojums.

„Es rakstu ar kameru” – režisores citāts, kas visprecīzāk definē viņas daiļradi, kā pamatā ir reālisms, literatūra un glezniecība.

Režisore strādājusi kopā ar Mišelu Pikolī (Michel Piccoli), Marčello Mastrojāni (Marcello Vincenzo Domenico Mastroianni), Sandrinu Bonēru (Sandrine Bonnaire), Anuku Emē (Anouk Aimée), Faniju Ardānu (Fanny Ardant), Žanu Polu Belmondo (Jean-Paul Belmondo), Katrīnu Denēvu (Catherine Deneuve), Filipu Nuarē (Philippe Noiret), Žerāru Depardjē (Gérard Depardieu) un daudziem citiem.

„Brīva, kustīga kamera, improvizācija, cilvēciski stāsti dokumentālā vidē. Cilvēciskiem stāstiem viņa palikusi uzticīga visu savu radošo mūžu, strādājot gan dokumentālajā, gan aktierkino,” par režisori saka kinokritiķe Daira Āboliņa.

Savā profesionālajā darbībā Aņese Varda saņēmusi teju visus augstākos kino apbalvojumus, sākot no „Sudraba lāča” Berlīnē par savu filmu „Happness” (Le Bonheur, 1965), „Zelta lauvu” Venēcijā par „Vagabond” („Sans toit ni loi”, 1985), Eiropas Kinoakadēmijas balvu par „The Gleaners and I” („Les Glaneurs et la glaneuse”, 2000) un beidzot ar franču „Cēzaru” par „The Beaches of Agnes” („Les Plages d’Agnès”, 2008).

Savukārt sestdien, 13. decembrī, Rīgā, Latvijas Nacionālajā operā, Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas ietvaros Aņesei Vardai tiks pasniegta Kinoakadēmijas goda balva par mūža ieguldījumu Eiropas kino mākslā. Oficiālā ceremonijas tiešraide ar „Lattelecom” atbalstu būs skatāma kinoteātrī „Splendid Palace”. Tiešraides sākums plkst. 19.00.

Aņeses Vardas filmas seanss ir publisks. Biļetes uz to un citiem svētku programmas notikumiem var iegādāties kinoteātra „Splendid Palace” kasēs un www.splendidpalace.lv.

0 komentāri

Komentāru nav