Rīgas SKF piesaistījis pašmāju skatītāju un ārvalstu preses uzmanību

Rīgas SKF piesaistījis pašmāju skatītāju un ārvalstu preses uzmanību
Ekrānšāviņš
15-12-2014 A+ A-
Plašais kino notikumu klāsts decembrī piesaistījis ne vien pašmāju skatītāju uzmanību, bet veicinājis arī ārvalstu mediju interesi par Rīgu un kino nozari Latvijā. Ārvalstu žurnālisti un kinoprofesionāļi, kas interesējušies par Eiropas Kinoakadēmijas balvu (EFA) pasniegšanas ceremoniju Latvijas Nacionālajā operā, rakstījuši arī par Rīgas Starptautisko kino festivālu (Rīgas SKF/Riga IFF).

Mediju interešu lokā bijusi gan industrijas sadaļa – Nacionālā Kino centra organizētā „Riga Meetings” un festivāla „2Annas” piedāvātā „European Script Meeting”. Tāpat žurnālisti interesējušies par Latvijas pēdējo gadu labākajām filmām, kas Rīgas SKF ietvaros 11. decembrī saņēma Latvijas nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” balvas.

Rīgas Starptautiskā kino festivāla producente un idejas autore Aija Bērziņa saka: „Viennozīmīgi var apgalvot, ka ar uzviju ir īstenojusies Latvijas kino profesionāļu vairāk nekā gada garumā lolotā ideja izmantot Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremoniju Rīgā, kā izdevību pasauli iepazīstināt ar vietējās kino industrijas sasniegumiem.

Man prieks, ka pirmais Rīgas Starptautiskais kino festivāls notika laikā, kad Latvijas galvaspilsētai bija pievērsta pastiprināta kino nozares žurnālistu, producentu un citu kino profesionāļu uzmanība.

Festivāla laikā bija redzami ne vien pēdējo gadu Latvijas spēcīgākie kino darbi, bet notika arī plaša industrijas programma „Riga Meetings”, par ko parūpējās Nacionālais Kino centrs.”

Pirmais Rīgas Starptautiskais kino festivāls, kas notika tieši pirms Eiropas Kinoakadēmijas pasniegšanas ceremonijas – no 2. līdz 12. decembrim atspoguļots arī prestižos ārvalstu kino industrijas medijos. Ietekmīgais „Screendaily.com” Rīgas SKF raksturo kā latviešu mēģinājumu atjaunot starptautiska kino festivāla klātbūtni pēc iecienītā kino foruma „Arsenāls” gala. Turklāt īpaša uzmanība rakstā pievērsta arī Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros notikušā Nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” visvairāk apbalvotajām filmām – Jāņa Norda „Mammu, es tevi mīlu” un Jura Kursieša „Modris”. Rakstā izvērsti aprakstīta arī Nacionālā kino centra organizētā „Riga Meetings” programma un filmu festivāla „2Annas” pienesuma Rīgas SKF saturā – „European Script Meeting” topošie filmu projekti.

Savukārt, „Cineuropa.org” vairāk pievērsies tieši latviešu filmām un Nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” laureātiem. Izceļot arī Rīgas Starptautiskā kino festivāla goda viešņas, aktrises un režisores Līvas Ulmanes klātbūtni ceremonijā, viņai pasniedzot balvu par mūža ieguldījumu kino radošajam tandēmam Ivaram un Maijai Seleckiem.

Par Latvijas kinoindustriju raksta arī prestižais „Hollywoodreporter.com” savā rakstā – „Nelielās Latvijas kinoindustrija attīstās ar skatu uz Rietumiem” uzsverot, ka Rīga, kas šogad ir gan Eiropas kultūras galvaspilsēta, gan Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas vieta, stiprina vietējās kino nozares saites ar Rietumeiropu. Rakstā pieminēts Rīgas Starptautiskais kino festivāls, kas 10 dienu garumā pirms EFA ceremonijas izrāda arī latviešu filmas starptautiskās preses un industrijas pārstāvjiem un „Riga Meetings”, kas ārvalstu producentiem izceļ priekšrocības filmēšanai Latvijā.

„Tomēr Rīgas Starptautiskais kino festivāls nav tapis tikai ar mērķi atbalstīt Latvijas kino industriju, no tā daudz guvis arī skatītājs – man ir patiess gandarījums par plašo un daudzpusīgo filmu programmu, kādu spējām piedāvāt,” gandarījumu neslēpj Rīgas Starptautiskā kino festivāla direktore Sonora Broka.

„Tāpat priecē iespēja Rīgas SKF ietvaros turpināt savulaik jau veiksmīgi aizsākto bērnu filmu festivāla tradīciju Rīgā, nodrošinot kvalitatīvu un konkurētspējīgu alternatīvu Holivudas piedāvājumam.”

Uz Rīgu šogad izdevies atvest arī ļoti spēcīgu dokumentālo filmu programmu „Artdocfest/Riga”, sadarbībā ar neatkarīgo Krievijas dokumentālā autorkino festivālu „Artdocfest”. Skatītājiem bijusi iespēja arī redzēt aktuālā Eiropas kino programmu, kas veidota no Eiropas Kinoakadēmijas balvai atlasītajām filmām. Kā būtisks papildinājums Rīgas SKF filmu programmai bija iespēja tikties ar vairāku filmu režisoriem un veidotājiem, gūstot papildu priekšstatu par filmu ieceri, veidošanas procesu. Piemēram, diskusijas pēc „Artdocfest/Riga” rādītajām filmām nereti bija tik karstas, ka nācās novēloti sākt nākamo kino seansu.

Skatītāju apmeklētākās filmas bijušas tieši no vakara filmu programmas. Absolūts favorīts kino „Splendid Palace” ir Roja Andersona eksistenciālās komiskās triloģijas noslēdzošā daļa „Balodis sēdēja uz zara pārdomās par eksistenci”. Savukārt „Kino Citadele” skatītāji visvairāk vēlējušies noskatīties kanādiešu jaunā kino ģēnija Ksavjē Dolana filmu „Māmiņa”. Bet kinoteātra „K.Suns” apmeklētāju lielākā interese bijusi par Vitālija Manska dokumentālo filmu „Caurule”.

Milzīgu atsaucību guvusi arī Miroslava Slabošpitska „Cilts”, šis kino stāsts par kurlmēma pusaudža cīņu, lai iejustos vienaudžu vidū saņēma arī Eiropas Kinoakadēmijas balvu kā gada jaunatklājums Eiropas kino. Visi filmas seansi tikuši gandrīz pilnībā izpirkti, turklāt aculiecinieki vēsta, ka lielākā daļa skatītāju pirms un pēc filmas sarunājušies zīmju valodā.

Rīgas Starptautiskais kino festivāls un Nacionālais filmu festivāls „Lielais Kristaps” tika atklāts 2. decembrī un tā atklāšanas filma – leģendārā kinorežisora Herca Franka iesāktā „Baiļu robeža” notika tās līdzrežisores Marijas Kravčenko klātbūtnē.

0 komentāri

Komentāru nav