Pasniegs pirmās Izcilības balvas kultūrā

Pasniegs pirmās Izcilības balvas kultūrā
Rīga 2014 . Aleksandrs Antoņenko, Dace Melbārde un Māris Gailis preses konferencē stāsta par Izcilības balvu kultūrā
16-12-2014 A+ A-
Jau informējām, ka 22. decembrī Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā „Zirgu pasts” tiks pasniegtas pirmās Izcilības balvas kultūrā. Otrdien, 16. decembrī, notikušajā preses konferencē žurnālisti tika iepazīstināti ar šā gada balvas laureātiem un svinīgās ceremonijas norisi. Šogad Izcilības balva kultūrā tiks piešķirta operdziedātājam Aleksandram Antoņenko, režisoram Jānim Nordam, kā arī muzejam „Žaņa Lipkes memoriāls”.

Kā savā uzrunā norādīja Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde, izcilība ir viena no spilgtākajām Latvijas kultūrtelpas iezīmēm. „Jaundibinātā Izcilības balva ir nozīmīgs notikums kultūrpolitikas vēsturē un tā apliecina, ka Latvijas kultūrā ir daudz izcilību. Ceru, ka tas būs labs papildinājums Latvijas kultūras dzīvei, kā arī papildinājums citu nozaru balvām,” pauda ministre, uzsverot, ka sevišķi būtiski ir savu izcilību redzēt šajā, Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā. Tāpat viņa norādīja, ka, pasniedzot šo balvu, galvenokārt tiek akcentēti laureātu starptautiskie panākumi dažādās kultūras nozarēs. „Protams, izcilību kultūrā ir grūti samērīt ar izcilību sportā, taču nereti arī kultūrā tiek ieguldīts daudz darba, lai šo izcilību sasniegtu. Nereti pie tā strādā kopš bērnības,” pauda D. Melbārde, neaizmirstot akcentēt, ka, pretēji agrāk izskanējušajai informācijai, Izcilības balva kultūrā tiks pasniegta arī nākamgad, jo šim mērķim budžetā ir atrasti nepieciešamie līdzekļi.

Savukārt Nacionālās kultūras padomes pārstāve Aija Bērziņa atzina, ka šogad balvas laureātus esot bijis grūti izvēlēties, jo tai pieteikti 26 spilgti pretendenti. „Taču, izvēloties labākos, vērtējām pretendentu starptautiskos panākumus, kā arī lūkojāmies, lai balva tiktu piešķirta dažādām nozarēm,” skaidroja A. Bērziņa.

Žaņa Lipkes memoriāla tapšanas iniciators un dibinātājs Māris Gailis pastāstīja, ka, veidojot muzeju, komandā tika apvienoti labākie un radošākie Latvijas cilvēki, tostarp viņa kundze – arhitekte Zaiga Gaile, mākslinieks Kristaps Ģelzis, komponists Jēkabs Nīmanis, kā arī Viktors Jansons. „Neatlaidīgs darbs un spožākie prāti – šādas sastāvdaļas bija vajadzīgas, lai sasniegtu izcilību – tā ir formula veiksmīgai muzeja darbībai. Manuprāt, šī balva būs kā stimuls attīstībai,” teica M.Gailis (sarunu ar viņu lasiet šeit).

Dziedātājs Aleksandrs Antoņenko atgādināja, ka Latvijā mūzikas jomā ir daudz izcilību un krāšņi operdziedātāji, kurus visus nemaz neesot iespējams uzskaitīt. „Mans ceļš uz panākumiem nav bijis viegls, jo manas ukraiņu izcelsmes dēļ attieksme pret mani ne vienmēr ir bijusi pozitīva. Taču prieks, ka te, manā Tēvzemē, kur esmu dzimis un audzis, tagad esmu saņēmis ne tikai Lielo Mūzikas balvu, studentu korporācijas „Talavija” balvu un citus nebūt ne mazsvarīgus apbalvojumus, bet arī Izcilības balvu kultūrā. Šīs balvas iegūšana nozīmē, ka man ir jāturpina savs darbs, ceļot profesionālo latiņu vēl augstāk, un tas jādara kopā ar tiem pašiem diriģentiem, ar kuriem strādāju patlaban," sacīja operdziedātājs. Jāpiebilst, ka šogad viņš jau saņēmis gan Jusi Bjerlinga balvu, gan nesen Vīnē saņēmis Lielo kultūras balvu („Grand Prix de la Culture 2014”).

Kinorežisors Jānis Nords, kura spēlfilma „Mammu, es tevi mīlu” ir vairāku starptautisku festivālu laureāte, kā arī triumfējusi Latvijas nacionālajā filmu festivālā „Lielais Kristaps”, izteica cerību, ka Izcilības balvas kultūrā piešķiršana palīdzēs Latvijas kino virzībai un attīstībai: „Pēdējā laikā tiek runāts par latviešu kino jauno vilni vai par jauno režisoru paaudzi, taču, manuprāt, tas ir pāragri. Ir jautājums par to, vai režisori, kuri pēdējos gados ir parādījušies, turpinās strādāt? Ceru, ka balva šo procesu pabīdīs uz priekšu.” Režisors arī piebilda, ka, viņaprāt, pēdējo divu gadu laikā latviešu skatītāji var runāt par Latvijas kino kā pastāvīgu procesu, nevis tikai kā par sporādisku parādību, kas kaut kad notiek un kaut kad nenotiek. „Un tas ir svarīgākais," uzsvēra J. Nords.

Izcilības balva kultūrā tiks pasniegta nākampirmdien, 22. decembrī, plkst. 19.00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā „Zirgu pasts”. Balvas pasniegšanas ceremoniju rīkos Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Kultūras akadēmijas un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti. Katrs laureāts saņems 7000 eiro pēc nodokļu nomaksas, taču katru gadu ir plānots šo summu palielināt.

0 komentāri

Komentāru nav