Stūra mājas upuru videostāsti tagad pieejami arī internetā

Stūra mājas upuru videostāsti tagad pieejami arī internetā
F64
07-01-2015 A+ A-
Latvijas Okupācijas muzejs izstādē „Izstaigā Stūra māju” piedāvāja noskatīties filmu par cilvēkiem, ko Čeka bija apcietinājusi par pretošanos padomju okupācijas varai Latvijā. Tagad upuru videostāsti par Stūra mājā piedzīvoto pieejami arī internetā.

Filmā piecas personas stāsta par piedzīvoto Čekā laikā no 1945. līdz pat 1980. gadu vidum. Filma ir subtitrēta angļu valodā un tagad publicēta „Youtube” Okupācijas muzeja kanālā.

Filma vēstī par Hariju Ruku, kurš 1945. gadā tika notiesāts par bruņotu pretošanos padomju okupācijas režīmam, par Mirdzu Barbaku, kura 1946. gadā notiesāta par nacionālo partizānu atbalstīšanu, par Ievu Lasi (Birgeri), kura 1951. gadā notiesāta par to, ka prata franču valodu un mājas viesībās apsprieda franču literatūru. Vēl filmā ir 1962. gadā tiesāto Daiļa Rijnieka un Ulda Ofkanta liecības, kurus abus apsūdzēja par padomju varai netīkamas literatūras glabāšanu un izplatīšanu, kā arī 1983. gadā tiesātā Jāņa Rožkalna liecība, kuru komunistiskais režīms apsūdzēja par aģitāciju pret padomju varu.

Filmu veidojis Latvijas Okupācijas muzejs, izmantojot sava krājuma materiālus.

Stūra māja bija viens no centrālajiem „Rīga 2014” notikumiem tematiskajā līnijā „Brīvības iela”, izpelnoties plašu apmeklētāju interesi un mediju uzmanību gan Latvijā, gan ārvalstīs. Stūra māja publikai tika atvērta pirmo reizi un bija apskatāma līdz 2014. gada oktobrim. Okupācijas muzejs veidoja pirmā stāva bezmaksas ekspozīciju par ēkas vēsturi un tajā notikušo, bet gida pavadībā varēja izstaigās Čekas pagrabus. Savukārt vairākos ēkas stāvos bija izvietotas sešas izstādes, kas katra savā veidā runāja par vēsturi un cilvēka attiecībām ar varu.

Jau ziņots, ka valdība ir lēmusi par papildu līdzekļu piešķiršanu Stūra mājas darbības nodrošināšanai un ēka drīzumā atkal tiks atvērta apmeklētājiem.

0 komentāri

Komentāru nav