LKA Rīgas Kino muzejā atver digitālo ekspozīciju „Kino skapis”

LKA Rīgas Kino muzejā atver digitālo ekspozīciju „Kino skapis”
Latvijas Kino muzejs
27-05-2013 A+ A-
Rīgas Kino muzejā no 31. maija būs aplūkojama interaktīvā digitālā ekspozīcija „Kino skapis” par Latvijas kino vēsturi. Izstāde tapusi, muzejam sadarbojoties ar Latvijas Kultūras akadēmiju.

„Kino skapis” aizpilda ārkārtīgi būtisku nišu, kas līdz šim bijusi tukšatas koncentrētā un lakoniskā veidā sniedz visaptverošu informāciju par Latvijas kino vēsturi, turklāt samēro to ar pasaules kontekstu hronoloģiskā ziņā. Latvijas kinovēstures „īsais kurss”, turklāt radīts atraktīvā un publikai pievilcīgā formā.

Tas ir lielisks resurss gudru kinoskatītāju izglītošanā,” ar izstādi iepazīstina Kristīne Matīsa, kinožurnāliste un viena no ekspozīcijas satura veidotājām.

Digitālās ekspozīcijas saturu veidos sešas tēmas: „Latvijas un pasaules kino laika lineāls”, kas iepazīstina ar būtiskākajām norisēm Latvijas un pasaules kino no tā pirmsākumiem 19. gadsimta beigās līdz mūsdienām; „Latvijas nacionālās kinomākslas sākums”, kas stāsta par laiku no mēmā kino līdz skaņu filmām, pirmajiem „nacionālajiem grāvējiem”.


 

Sadaļa „Dokumentālais kino” – par leģendāro Rīgas Kinostudijas kinodokumentālistu paaudzi; sadaļa „Animācija” – par filmu veidošanu un izcilākajiem animācijas filmu autoriem, studijām, filmām; sadaļa „Kino tapšana padomju laikā, kino cenzūra” – par kinoindustriju Padomju Savienības laikā, savukārt sadaļa „Kino zvaigznes” ir interaktīvā formā veidots latviešu izcilāko un skatītāju mīlētāko kinorežisoru un aktieru „zvaigznājs”.

Pie ekspozīcijas strādājusi kinozinātnieku, kritiķu, mākslinieku un dizaineru grupa: kinokritiķes Dita Rietuma, Daira Āboliņa, Anita Uzulniece, kinozinātniece Inga Pērkone, kinožurnālistes Kristīne Matīsa, Ieva Viese, fotogrāfe Agnese Zeltiņa.

Digitālo dizainu veidojis uzņēmums „Dd studio” – Jānis Mitrēvics, Dāvids Mitrēvics, Reinis Dzudzilo, mūziku komponējis Jēkabs Nīmanis, ekspozīcijas scenogrāfiju veidojusi māksliniece Anna Heinrihsone.

„Kino skapja” ideja sasaucas ar Dainu skapi kā krātuvi, kas glabā ne tikai apjomīgu dainu krājumu, bet arī tajās ietverto dzīvesziņu. Skapja ideju izmanto arī izstādes scenogrāfija.

„Skapja durvis ar kokgrebumiem atver ieeju Citā telpā.  Melnā krāsa ir ideāls fons stāstam, ko veido atsevišķi izgaismoti un gaismu saturoši objekti un ekrāni. Izrevidēt svešu skapi ir bezatbildīgi vilinoši. Ko var glabāt  padomju laika 1970. gadu klasiskajā lakkoka sekcijā vai skapī ar spoguļdurvīm?” ekspozīcijas scenogrāfiju komentē māksliniece Anna Heinrihsone.

Ekspozīcijā izmantoti arī īpaši veidoti kinētiski objekti, kas liecina par kino pirmsākumiem – optiskās kustības fenomenu, kā arī filmēšanas rekvizīti no Rīgas Kinostudijas krājumiem.

„Kino skapja” saturs būs pieejams latviešu un angļu valodā.

„Kino skapis” ir pirmā šāda mēroga ekspozīcija par nacionālo kino, savukārt izstādes digitālais risinājums, ko veidojusi „Dd studio”, jau ieguvis balvu starptautiskajā multimediju mākslas festivālā Monreālā. Digitālo izstādes saturu papildinās mākslinieces Annas Heinrihsones radīta scenogrāfija.

Ekspozīcija apmeklētājiem atvērta no 31. maija LKA Rīgas Kino muzejā, Peitavas ielā 10/12, Vecrīgā (ieeja no Alksnāja ielas), tālr.: 67358872, www.kinomuzejs.lv

0 komentāri

Komentāru nav