„Rīgas festivāls” sola svētkus trīs nedēļu garumā

„Rīgas festivāls” sola svētkus trīs nedēļu garumā
Kaspars Garda, Rīga 2014 . festivālā divus vakarus – 17. un 19. jūnijā – muzicēs izcilā akordeoniste Ksenija Sidorova
Ar izcilā pianista Vestarda Šimkus solokoncertu, kurā tiks prezentēts viņa jaunākais albums „Vāgnera idille”, nākampirmdien, 3. jūnijā, sāksies trešais „Rīgas festivāls”, kas norisināsies līdz 20. jūnijam.

šodien preses konferencē žurnālistiem stāstīja festivāla mākslinieciskais vadītājs Guntars Ķirsis, katrs festivāla koncerts ir īpaši izauklēts, un katram festivālā ir sava vieta.

 

„Esam lepni, ka „Rīgas festivālsbalstās uz Latvijas mūziķiem. Šī ir iespēja māksliniekiem un klausītājiem satikt vienam otru. Turklāt festivāla programma ir mākslas darbsīpaša un atšķirīga,” pauda Ķirsis, norādot, ka festivāls norisināsies ne tikai Rīgātrīs koncerti notiks Saulkrastos un Mazajā Mežotnes pilī. „Turklāt liels prieks, ka šajos laikos, kad ir grūti saņemt atbalstu mākslai, tomēr ir lieldraugi, kas pasākumam palīdz notikt,” vēl piebilda Ķirsis.

Pianists Vestards Šimkus atzina, ka viņam ir liels gods atklāt festivālu.

„Vāgnera mūzikas skaistums daļēji slēpjas arī Rīgā, jo komponists savulaik te ir mitinājies. Tādēļ „Rīgas festivāls”, manuprāt, ir vispiemērotākā vieta, kur šo programmu nospēlēt.

 

Jaunajā albumā Vāgnera mūzikas skaistums slēpjas mazliet netradicionālākā skatījumā uz Vāgnerutas vairāk ir kamermūzikas intimitātes apdvesmots, nevis tipisks Vāgners ar lielām, skaļām orķestra skaņām un dziedāšanu,” savu jaunāko veikumu raksturoja Vestards Šimkus, piebilstot, ka „Vāgnera idillēskan gan Vāgnera rakstītā pusstundu garā „Fantāzija”, gan trīs viņa operu transkripcijas. „Šo programmu vairums pianistu nespēlē, ka, iespējams, šī ir vienīgā iespēja Vāgnera skaņdarbus dzirdēt šādā koncertā,” vēl pauda Šimkus.

12. jūnijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā notiks koncerts „Perts, Vasks un Silvestrovs”, kurā pirmatskaņojumu piedzīvos komponista Pētera Vaska jaundarbsveltījums šoziem mūžībā aizgājušajam dzejniekam Imantam Ziedonim.

 

„Šis skaņdarbs – „Mīlas dziesmas” – būs koncerta centrālā ass. Man joprojām šķiet, ka šis pavasaris ir Imanta Ziedoņa pavasaris un ka viņa fenomens ir satricinājis radošo telpu, kad radošais gars izpaužas jauni muzikāli sacerējumi,” pauda Radio kora mākslinieciskais vadītājs un diriģents Sigvards Kļava, piebilstot – šā brīža straujajā laika ritumā ir miera un vientulības deficīts.

„Koncertu piepildīs komponista igauņa Arvo Perta, ukraiņa Valentīna Silvestrova un arī latvieša Pētera Vaska mūzika. Katra no tām ir ar citādāku skatījumu, un, šis būs nakts koncerts, tajā sagaidāms klusums, miers un mīlestība.”

Jāatgādina arī, ka 18. jūnijā plkst. 18.00 un 20.00 Dzelzceļa vēstures muzejā vēlreiz izskanēs koncertprogramma „Imants un Ziedonis”, kuras pamatā ir komponista Imanta Kalniņa dziesmas ar Imanta Ziedoņa dzeju, arī Ziedoņa dzejoļi un pārdomas paša autora balss ieskaņojumā. Koncertā piedalīsies dziedātājs Renārs Kaupers, Latvijas Radio koris, instrumentālā grupa un diriģents Sigvards Kļava.

 

Savukārt 17. un 19. jūnijā Spīķeru koncertzālē varēs baudīt koncertu „Čella un akordeona burvība”, kurā jau trešo reizi kopā muzicēs izcilā latviešu akordeoniste Ksenija Sidorova, kura jau guvusi atzīstamus panākumus Eiropā, un kamerorķestra „Sinfonietta Rīgačelliste Guna Āboltiņa. „Izjūtu patiesu prieku, ka „Rīgas festivālāvarēšu piedalīties ar kamermūzikas programmu, kas akordeona un čella salikumam nav nemaz tik bieži sastopama. Koncertā skanēs gan divdesmitā gadsimta klasika, gan mūsdienīgas noskaņas. Programmu esam veidojušas , lai katrs tajā iekļautais skaņdarbs būtu ar kādu domu,” par gaidāmajiem koncertiem teic Ksenija, akcentējot – akordeons uz klasiskās mūzikas skatuves ir netradicionāls instruments, taču tas labi „sadziedas”, piemēram, ar čellu, un koncertā solot gan dejas, gan kaut ko dievišķīgu.

Unikālā koncertā, kas 13. jūnijā norisināsies Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā, tiksies sitaminstrumentu zvaigznes. Viens no šā koncerta dalībniekiem – sitaminstrumentālists un komponists Rihards Zaļupe – teic: „Šis koncerts būs īpašs ar to, ka tajā satiksies trīs sitaminstrumentālistu paaudzes.

Savukārt koncertprogrammai izraudzīti skaņdarbi, kurus kaut reizi savā mūžā vēlētos nospēlēt ikviens sitaminstrumentālists.

Turklāt šajā koncertā otro reizi izskanēs mans skaņdarbs desmit timpāniem, ko šoreiz atskaņosim kopā ar sitaminstrumentu ansambli. Skanēs arī Raihs, Ravēls – tātad dažādi komponisti un dažādi stili.” Rihards Zaļupe arī akcentēja, ka ideja izcelt gaismā sitaminstrumentālistus pieder Guntaram Freibergam, kurš arī piedalīsies šajā koncertā.

„Rīgas festivāla” vērienīgais noslēguma koncerts izskanēs 20. jūnijā Dzintaru koncertzālē. Tajā piedalīsies izcilā latviešu vijolniece Baiba Skride, kanādiešu mecosoprāns Miša Brigergosmane, kā arī Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris latviešu klausītājiem labi pazīstamā diriģenta Modesta Pitrēna vadībā. „Šis koncerts piedāvās iepazīties ar nozīmīgu Lietuvas mūzikas vēstures lappusi, ar vienu no pasaules slavenākajiem vijoļkoncertiem – Čaikovska Vijoļkoncertu –, ko atskaņos Baiba Skride, un Vāgnera dziesmām Mišas Brigergosmanes interpretācijā,” par festivāla noslēguma koncertu teic festivāla mākslinieciskais vadītājs.

Šogad pirmo reizi festivālā iekļaujas arī vizuālā māksla – no 8. jūnija Laikmetīgās mākslas centrā „kim?” varēs iepazīties ar izstādi „Alternatīvā mode pirms glancētajiem žurnāliem, 1985–1995”, kas tapusi sadarbībā ar Laikmetīgās kultūras centru „Garāža” Maskavā un būs apskatāma līdz 14. jūlijam.

Visa „Rīgas festivāla” koncertu programma pieejama "Rīgas festivāla" mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav