Rīgas Operas festivālā – sezonas spilgtākie iestudējumi

Rīgas Operas festivālā – sezonas spilgtākie iestudējumi
F64 . operdziedātājai Lienei Kinčai „Dievu mijkrēšļa” iestudējums būs sava veida pārbaude – viņai tajā jāatveido trīs lomas
29-05-2013 A+ A-
Rīgas Operas festivāls, kas notiks no 4. līdz 16. jūnijam, svinot vācu komponista Riharda Vāgnera 200 gadu jubileju, pēc vairāk nekā 100 gadiem Rīgā atkal izrādīs visu operas tetraloģiju „Nībelunga gredzens”, kā arī papildus tam tiks demonstrēti pagājušās sezonas spilgtākie iestudējumi.

Latvijas Nacionālās operas (LNO) direktors Andrejs Žagars otrdien žurnālistiem stāstīja, ka LNO jau 16 gadus savu sezonu noslēdz ar Rīgas Operas festivālu, kura piedāvāto programmu labajos gados apmeklēja līdz 70 procenti ārvalstu tūristu.

Šis gads ir zīmīgs ar to, ka 200 gadu jubileju svin arī komponists Džuzepe Verdi.

Ņemot vērā to, ka gan finanšu, gan māksliniecisko resursu ziņā darbs pie „Nībelunga gredzena” bija ietilpīgs, LNO nebija iespējas izveidot jaunu Verdi operas iestudējumu, tādēļ vietā festivālā šā komponista jubileja tiks pieminēta ar diviem galā koncertiem.

Verdi mūzikas galā koncerti tiek veidoti sadarbībā ar diriģentu Andri Pogu, un programmā būs apvienotas Verdi operu spožākās pērles, stāstīja Žagars. Savukārt nākamgad sadarbībā ar diriģentu Andri Pogu, kurš ir arī Bostonas Simfoniskā orķestra diriģenta asistents, tiks iestudēta Verdi opera „Makbets”.
 

 

Festivāla noslēguma koncerti notiks divās daļās, un tajā piedalīsies gan ārvalstu viesi Olga Pudova, Oļesja Petrova, Vorens Moks, Murats Karahans, Binbina Vana, kā arī spožie latviešu operdziedātāji Egils Siliņš, Liene Kinča, Jānis Apeinis un Rihards Mačanovskis.

Bez „Nībelunga gredzena” cikla izrādīšanas, kas kopumā veido mūziku 15 stundu garumā, kā sezonas spilgtākos iestudējumus opera festivālā piedāvās Gaetāno Doniceti operu „Lucia di Lammermoor”, Džakomo Pučīni operu „Toska” un Andra Dzenīša radītās operas „Dauka” koncertuzvedumu.

Tomēr nopietnākais mākslinieciskais projekts ir „Nībelunga gredzens”, ko 2006. gadā ar iestudējumu „Reinas zelts” sāka veidot režisors Stēfans Herheims un diriģents Andris Nelsons. Gadu gaitā iestudētas visas četras operas daļas, un festivāla laikā tās diriģēs Korneliuss Meisters. Līdz šim vienīgo reizi grandiozais cikls Rīgā iestudēts 1902. gadā.

„Nībelunga gredzens” nebija tikai ambiciozs projekts, ar kuru opera vēlējās godināt Vāgnera jubileju. Festivāls un „Nībelunga gredzens” sniedz kultūrpolitisku investīciju nākotnē. Ja agrāk vietējie skatītāji neizprata Vāgneru, tad tagad komponista mūziku izprot jau vairāk, atzīstot, ka tā ir iedarbīga un spēcīga, stāstīja LNO direktors.

 

Savukārt diriģents K. Meisters minēja, ka mēģinājumos ir pavadījis daudz laika, taču viņa uzstādījums ir nelikt solistiem pārāk daudz strādāt, lai nenogurdinātu.

Sava veida pārbaudījums iestudējumā „Dievu mijkrēslis” ir solistei Lienei Kinčai, kurai šajā operā jāatveido trīs dažādas lomas. Soliste gan žurnālistiem pauda, ka dziedāšanas materiāls lomām nav tik liels, tādēļ spēj apvienot visas trīs lomas, taču lielāks darbs ir ģērbējām un grimētājām. Viņa stāstīja, ka pirmo reizi ar Vāgneru saskārās pirms sešiem gadiem, kad Nelsons piedāvāja lomu „Reinas zeltā”.

„Toreiz biju jauna dziedātāja un balss vēl tikai attīstījās, taču Nelsons teica, ka varētu kļūt par vācu mūzikas un Vāgnera izpildītāju. Gadiem ejot un attīstoties balsij, esmu sapratusi, ka tas tiešām ir man domāts. Mana tuvākā nākotne, gan ne Latvijā, ir saistīta ar Vāgnera operām.”

Dziedātāja, kura jau nākamsezon sāks darboties Antverpenes operteātrī, arī bilda, ka lomu izpildīšanā Vāgnera operā ir jābūt racionālam, jo citādi fiziskais tēls netiks galā ar emocionālo slodzi.

Savukārt Žagars norādīja, ka ar šo neapstāsies Vāgnera darbu iestudēšana LNO. Nākamajā sezonā, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, opera jau izrādīs komponista operu „Rienci”, un 2015. gadā operas repertuārā atgriezīsies gan „Valkīra”, gan „Zigfrīds”.

Rīgas Operas festivālu kopš 1998. gada rīko LNO, un laika gaitā tas kļuvis par vienu no būtiskākajiem notikumiem Latvijas mūzikas dzīvē. Lai arī visas biļetes uz „Nībelunga gredzena” izrādēm jau ir izpārdotas, uz pārējiem festivāla pasākumiem tās var iegādāties LNO kasēs un „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās.

0 komentāri

Komentāru nav