Rīgā sākas eksperimentālās kultūras festivāls „Urban Poetry”

Rīgā sākas eksperimentālās kultūras festivāls „Urban Poetry”
Publicitātes foto . britu „Sound Poetry” pārstāve Hanna Silva
29-05-2013 A+ A-
Mākslas centrā „Totaldobže” no 6. līdz 8. jūnijam norisināsies eksperimentālās kultūras festivāls „Urban Poetry”. Darbība notiks visās „Totaldobžes” telpās – koncertzālē, mazajā zālē, laboratorijā un terasē, kultūras portālu „Rīga 2014” informē pasākuma rīkotāji.

Festivāls tiks atklāts ar kārtējo eksperimentu laboratorijā 6. jūnijā plkst. 16.00, kad notiks kārtējais „Rīga 2014” programmā iekļautās Ievas Kulakovas izstādes „Horizontu meklējot” radošās laboratorijas darbs „Bailes”, bet noslēgsies 8. jūnijā ar „Dirty Deal Audio” organizēto Bītmeikeru dienu.

Festivāla īpašie viesi ir eksperimentālā džeza projekts „KIRK” no Varšavas, multiinstrumentālists, avangarda mākslinieks no Sibīrijas Aleksandrs Markvarts un Hanna Silva, kura ir viena no ievērojamākajam mūsdienu „Sound Poetry” pārstāvēm Lielbritānijā.

Festivāla pirmā diena, 6. jūnijs

Festivāla pirmā diena sāksies ar eksperimentu laboratorijā, kurā, sadarbojoties kuratorei Ievai Kulakovai ar māksliniekiem Lauru Prikuli un Kasparu Lielgalvi, tiek pārbaudītas un sagatavotas konkrētas mākslinieciskas idejas izstādes „Horizontu meklējot” vajadzībām.

Pati izstāde notiks 2014. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas aktivitāšu ietvaros. Radošā laboratorija ir platforma īslaicīgiem mākslinieku kopprojektiem, kas izveidota, lai veicinātu dažādu mākslas nozaru ciešāku sasaisti. Šādi tiek pētīta mākslas iedarbība un rasts atbilstošs darbu eksponēšanas veids, un meklēti mākslas iedarbības aspekti. Šoreiz eksperimenta tēma ir „Dusmas”, un dalībnieki būs Džemma Rigsa (Gemma Riggs) no Lielbritānijas un Kaspars Lielgalvis.

Atklāšanas dienā plkst. 19.00 sāksies „Dzejas slams”. jau ierasts, tiks izvēlēti 12 dalībnieki, kuri cīnīsies par skatītāju un žūrijas simpātijām. Slamā piedalīties var jebkurš, pieteikšanāsuz vietas pirms pasākuma. Balvā 100 latu no Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF), arī skatītāju simpātiju balva. Dzejas slams norisināsies lielajā koncertzālē.

Vakars turpināsies plkst. 21.30, kad uz „Totaldobžes” jumta terases uzstāsies pašmāju eksperimentālās un elektroniskās mūzikas projekts „Kroffork”.

No plkst. 22.00 „Totaldobžes” koncertzālē sāksies vakara otrā daļa, kas tiks atklāta ar avangarda mūziķa Aleksandra Markvarta koncertuViņš ir arī vairāku teātra projektu dalībnieks un daudzu festivālu rīkotājs no Krievijas. Viņa mūzika aptver plašu muzikālo spektrusākot ar radikālu improvizāciju, noise un hardcore un beidzot ar minimal techno un post-folk kompozīcijām.

Vakars turpināsies ar Polijas eksperimentālā džeza grupas „Kirk” koncertu un elektroniskās mūzikas mākslinieka Toma Auniņa uzstāšanos.

Festivāla otrā diena, 7. jūnijs

Otrā festivāla diena, 7. jūnijs, sāksies plkst. 13.00, kad no „Totaldobžes” startēs „Piedzīvojumu gars” organizētā velo orientēšanās. Orientēšanās noslēgums un apbalvošana būs plkst. 19.00 uz „Totaldobžes” jumta terases.

Plkst. 18.00 sāksies „Kompasa” stipendijas pasākums, uz skatuves kāps divi jauno mediju mākslinieki Irīna Špičaka un Jānis Garančs, lai prezentētu katrs pa vienai idejai. Savukārt skatītāji balsojumā noteiks, kura no idejām saņems stipendiju, ko veidos visa ieejas biļetēs iegūtā summa.

Atgādinām, ka „Kompass” ir jaunās mākslas prezentāciju pasākumi, kas tiek rīkoti ar mērķi informēt sabiedrību par laikmetīgās mākslas aktualitātēm, skaidrot un popularizēt to, savukārt „Kompasa stipendija” ir mēģinājums iesaistīt sabiedrību laikmetīgās mākslas darbu radīšanas procesā kā investorus jaunajā kultūrā.

Vakars turpināsies plkst. 20.00, kad uz lielās koncertzāles skatuves kāps viena no ievērojamākajām „Sound Poetry” pārstāvēm Lielbritānijā Hanna Silva. Viņa ir vairākkārt godalgota rakstniece, teātra veidotāja un performanču māksliniece. Izdevums „The Times” H. Silvu nodēvējis par vienu no ambiciozākajiem un izklaidējošākajiem dzejniekiem valstī. Viņas uzstāšanās tiek raksturotas kā radikālas, politiskas un drosmīgas.

„Spoken Word” improvizācijā, kas sāksies plkst. 21.30, šoreiz savus autordarbus lasīs Madara Rutkēviča, Anna Foma un Sergejs Timofejevs (Orbīta). Kopā ar viņiem uzstāsies poļu mūziķi Filips Kalinovskis (Filip Kalinowski), Pavels Bartņiks (Pawel Bartnik), Olgerds Dokaļskis (Olgierd Dokalski)  no grupas „Kirk”, kā arī Latvijas elektroniskās mūzikas veterāns Andris Indāns, kurš sola eksperimentēt ar sintezatoriem. Pasākumā piedalīsies arī Krists Zankovskis – atskaņojot Rīgā un Parīzē ierakstītās skaņas, sarunas un pilsētvides trokšņus, Māra Botmane – čellu, savukārt Džemma Rigsa no Lielbritānijas improvizāciju papildinās ar videoprojekcijām.

Pēc pasākuma līdz plkst. 01.00 uz jumta terases spēlēs vietējie diskžokeji.

Festivāla trešā diena, 8. jūnijs

Festivālā noslēdzošā diena, 8. jūnijs, sāksies ar koncertu bērniem. Arī mazie festivāla apmeklētāji varēs noskaidrot, kas ir „Spoken Word” improvizācija, kad 13.00 uz skatuves kāps komiksu mākslinieks un grāmatu ilustrētājs Mārtiņš Zutis, kurš Ingas Gailes dzejas un Edgara Makena („Gaujarts”) klavieru mūzikas pavadījumā uz vietas radīs multiplikācijas filmu.

Uzreiz pēc improvizācijas mazajiem uzstāsies dziedātāja Māra Upmane-Holšteine kopā ar Juri Kalnišu, bet noslēgumā horeogrāfe Agnese Bordjukova rādīs un mācīs, kā top laikmetīgā deja.

Sākot no plkst. 18.00 sākies „Dirty Deal Audio” un „Renegades of Bump” (Lietuva) organizētā Bītmeikeru diena. Tā plānota divās daļās – līdz plkst. 23.00 notiks mūziķu skate, kuras laikā atlasīs Latvijas pārstāvjus starptautiskajam bītmeikeru festivālam „Satta Outside”, kas notiek Lietuvā.

No plkst. 23.00 sāksies nakts programma ar dejām.

„Urban Poetry” ir mākslas forma, kuras iedvesmas un pieredzes avots ir mūsdienu cilvēka dzīve pilsētā – cilvēku radītā vidē. Tehnokrātija, birokrātija, progress, komunikācija, stress, mīlestība, atkarība, daudzveidība, piesārņojums, ikdienas rutīna – tās ir tikai dažas no pilsētvides sastāvdaļām.

Festivālā uzaicinātie mākslinieki darbojas ar to kultūras daļu, kas veidojas šodien, kas reaģē uz apkārt notiekošajiem procesiem, nešķirojot vēlamajos un nevēlamajos. Filtrē, testē, analizē un komentē tos caur mākslu. Rezultāts reizēm var būt grūti saprotams, vai šķist destruktīvs un apdullinošs, bet jau nākamajā mirklī mākslas darbs var atklāt, stiprināt un iedvesmot – tā ir unikāla māksla, kas radīta mūsdienu cilvēkam, izmantojot šodienas izteiksmes līdzekļus gan valodā, gan skaņās un kustībās.

„Totaldobže” mākslas centrs atrodas Rīgā, Ūnijas iela 8, k-2 (bijusī VEF teritorija). Vairāk par programmu un ieejas maksu uz „Urban Poetry” pasākumiem var izlasīt „Totaldobžes” mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav