Venēcijā atklāta Latvijas ekspozīcija „North by Northeast”

Venēcijā atklāta Latvijas ekspozīcija „North by Northeast”
Publicitātes foto . Latvijas ekspozīcijas atklāšana Venēcijas biennālē
31-05-2013 A+ A-
Šodien Venēcijas mākslas biennālē atklāja Latvijas paviljonu, kurā apskatāma Latvijas ekspozīcija „North by Northeast” („Ziemeļi–ziemeļaustrumi”), ko veidojuši mākslinieki Kaspars Podnieks un Krišs Salmanis.

Uz Venēciju kopā ar māksliniekiem iepriekš devās arī paviljona arhitekts Austris Mailītis, arī projekta vadītāja Laura Adamoviča un tehniskais asistents Andris Landaus. Latvijas paviljonā būs apskatāmas Podnieka lielformāta fotogrāfijas un Salmaņa instalācija.

Latvijas paviljona ekspozīcijas projekts tiek organizēts, Laikmetīgās mākslas centram „kim?” sadarbojoties ar Ņujorkas mākslas organizāciju „Art in General”, kas ir viena no senākajām un zināmākajām Ņujorkas laikmetīgās mākslas institūcijām ar vairāk nekā trīsdesmit gadu pieredzi.

Pirmo reizi Latvijas ekspozīcija Venēcijas mākslas biennālē atradīsies vēsturiskā un nozīmīgā mākslas teritorijā Venēcijas centrā, kas nodrošinās gan lielāku apmeklētību, gan arī labākas iespējas parādīt radošo veikumu pasaules mēroga mākslas profesionāļiem, kritiķiem un kuratoriem.

Latvijas mākslinieku veidotās ekspozīcijas nosaukums ir „Ziemeļi–ziemeļaustrumi”, kas apzīmē to virzienu, kurā no Venēcijas jādodas uz Rīgu, iepriekš stāstīja mākslinieks Salmanis.

Ekspozīciju veidos abu mākslinieku jaunradīti darbi Podnieka lielformāta fotogrāfiju sērija, kurā būs aplūkojamas Drustu pagasta iedzīvotāji fiziski pacelti augstu pāri saviem ikdienas darbiem, kā arī video darbs. Savukārt Salmanis radījis instalāciju, kas tiks realizēta kā telpas vidū pie jumta kores ar galotni uz leju piestiprināts astoņus metrus garš koks. Paredzēts, ka piestiprinātais koks šūposies astoņas sekundes, radot vēja skaņas.

Latvijas paviljona veidotāji skaidro, ka īpaši Venēcijas biennālei tapusi mūsdienīga un vienlaikus ļoti latviska, Latvijas kultūras un mākslas tradīcijās balstīta māksla. Abi mākslinieki, izmantojot aktuālus un savā ziņā kosmopolītiskus mūsdienu mākslas izteiksmes līdzekļus, skatītājiem no visas pasaules vēstīs par Latvijas laukiem, par zemi un darbu.

 

Ekspozīcijas atklāšanā kultūras ministres padomnieks Jānis Dripe uzsvēra: "Mēs esam patiesi priecīgi un pagodināti atrasties šogad Arsenāla teritorijā, kā arī par nebijušo situāciju, kad Latvijas paviljona radīšanā Latvijas puse – kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbojas ar Ņujorkas mākslas galeriju Art in General."

Šajā gadā ekspozīcija iezīmējas ar tās īpašu internacionālo raksturu. Kā jau minēts iepriekš, mākslinieku izvēle ekspozīcijai bija uzticēta partnerorganizācijai Art in General no Ņujorkas, kas apliecina, ka tā noteikti būs saistoša starptautiskajai auditorijai. Tāpat arī pirmo reizi Latvijas paviljons atrodas Arsenāla teritorijā, kas ik gadu piesaista arvien vairāk auditorijas un ir ieguvusi biennāles centrālās vietas nozīmi.  
 

Īpaši 55. Venēcijas mākslas biennālei tapusi mūsdienīga un vienlaikus ļoti latviska, Latvijas kultūras un mākslas tradīcijās balstīta ekspozīcija. Kaspars Podnieks un Krišs Salmanis, izmantojot aktuālus un savā ziņā kosmopolītiskus mūsdienu mākslas izteiksmes līdzekļus, skatītājiem no visas pasaules vēstīs par Latvijas laukiem, zemi un darbu. Atmiņas par bērnību laukos un “saviem” laukiem, kādi ir gandrīz vai katram pat visurbanizētākajam rīdziniekam, ir kas ļoti specifiski latvisks, jo tik cieša saikne ar zemi un laukiem daudzviet sen zudusi. Pilnībā novērtēt šo fenomenu iespējams būs apmeklētājiem no citām valstīm.

Kaspars Podnieks (dz. 1980. g) piedalījies izstādēs kopš 1998. gada. Viņa darbu vidū ir gan fotomāksla un video, gan instalācijas un vides objekti. Izstādījies ar personālizstādēm vairākās Eiropas valstīs. Krišs Salmanis (dz. 1977. g.) strādā fotomākslā, video, instalāciju, animācijas un grafikas jomā un piedalījies starptautiskās izstādēs kopš 1996. g. Kopš 2007. gada regulāri piedalījies vairākās, internacionālās rezidencēs Francijā, Vācijā, Somijā un citur.

Venēcijas biennāles 55. starptautiskā mākslas izstāde norisināsies no 2013. gada 1. jūnija līdz 24. novembrim. Izstāde atvērta no katru dienu no 10.00 līdz 18.00 (izņemot pirmdienas).

Latvijas ekspozīcijas adrese: Tese dell' Isolotto, c/o La Biennale, Calle della Tana, 2169/F, 30100 Venēcija

Venēcijas mākslas biennāle notiek reizi divos gados un ir prestižākais notikums starptautiskajā vizuālās mākslas dzīvē, kurā ar savām ekspozīcijām piedalās valstis no visas pasaules. Tas ir senākais un viens no apmeklētākajiem mākslas pasākumiem pasaulē, sasniedzot gandrīz 450 000 cilvēku apmeklējumu 2011. gadā. Latvija Venēcijas mākslas biennālēs piedalās kopš 1999. gada.               

0 komentāri

Komentāru nav