Rēzeknē atklāj Latvijā skaistāko koncertzāli

Rēzeknē atklāj Latvijā skaistāko koncertzāli
Kaspars Garda, Rīga 2014
Ceturtdien, 30. maijā, Rēzeknē ar vērienīgu koncertu atklāja jauno Austrumlatvijas koncertzāli – Latgales vēstniecību „GORS”. „Nu Rīgu un Parīzi vieno tas, ka ne vienā, ne otrā pilsētā nav modernas akustiskās koncertzāles,” uzrunājot publiku, koncertā teica mūzikas žurnālists Orests Silabriedis, piebilstot, – jaunas koncertzāles tapšana Rēzeknē ir dziļi simbolisks mirklis, jo pirms simts gadiem tieši Latgalē dzima ideja par neatkarīgas Latvijas valsts veidošanu.

Koncertzāles vadītāja Diāna Zirniņa, tiekoties ar žurnālistiem, akcentēja: koncerta uzdevums ir atklāt akustiskās koncertzāles iespējas dažādos žanriskos un stilistiskos spektros. „Esam lepni, ka tieši Latgalē neatkarības divdesmit piecos gados uzcelta pirmā koncertzāle!” pauda D. Zirniņa, aicinot ikvienu atklāšanas pasākuma apmeklētāju kļūt par Latgales kultūras vēstnieku.

 

Režisors Uģis Brikmanis, kurš veidojis koncerta pirmajā daļā skatāmo dziesmu spēli „Ķēniņmeita. Latgales pasaka”,  pauda, ka koncertorganizācijām turpmāk vajadzētu censties dažāda mēroga koncertus rīkot tieši Austrumlatvijas koncertzālē Rēzeknē, akcentējot, ka konkrētais mākslinieks būs redzams tikai šeit, un tādējādi pieradinot cilvēkus apmeklēt Rēzeknē notiekošos pasākumus. „Nezinu, ko darīšu, kad būs jāatgriežas Rīgā. Man šeit ļoti patika strādāt, un esmu lepns, ka tieši man tika dota iespēja veidot koncertzāles atklāšanas uzvedumu.” Brikmanis piebilda, ka atzinīgus vārdus dzirdējis arī no māksliniekiem, kuri pauduši, ka esot bauda muzicēt zālē ar tik izcilu akustiku.

„Tas ir izcils notikums ne tikai Latgales, bet arī visas Latvijas koncertdzīvē!”

Koncerta pirmās daļas uzvedums atklāja savdabīgās, dažādu nāciju un laikmetu ietekmētās Latgales folkloras bagātības, šīs puses mūziķu, dejotāju un spēlētāju prasmes, un tajā piedalījās gandrīz simt dalībnieku – lielākoties bērni un jaunieši no Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas un mūzikas skolas, pilsētas koriem, deju kopām „Dziga” un „Dziguči”, folkloras kapelām, kā arī citi  Latgales mākslinieki.

Koncerta otrajā daļā muzicēja Eiropā un citur pasaulē labi pazīstamā ērģelniece Iveta Apkalna – rēzekniete un latgaliete, kura pirmās ērģeļspēles iemaņas apguvusi tieši Rēzeknes Mūzikas skolā.

 

„Ja man kāds pirms pieciem gadiem būtu teicis, ka Rēzeknei būs sava koncertzāle, es tam neticētu. Taču nu tā ir kļuvusi par īstenību!” priecājās mūziķe, piebilstot – viņasprāt, Austrumlatvijas koncertzāle būtu pelnījusi savas digitālās ērģeles, un atklājot, ka šādu instrumentu jau noskatījusi. „Tas atrodas darbnīcā netālu no Štutgartes, tādēļ patiešām ļoti priecātos, ja atrastos kāds labvēlis, kurš ērģeles palīdzētu iegādāties,” teica I. Apkalna, piebilstot,  – jaunā koncertzāle ne ar ko neatpaliekot un dažā ziņā pat esot labāka par vienu otru Eiropas akustisko koncertzāli.

„Beidzot klasiskā mūzika skan tā, kā tai ir jāskan!” ar komplimentiem neskopojās arī izcilais pianists Vestards Šimkus, kurš atklāšanas koncertā kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri atskaņoja Sergeja Rahmaņinova „Rapsodiju par Paganīni tēmu”. Mākslinieks uzslavēja koncertzāles lielisko akustiku un atklāja, ka ar prieku muzicē uz „Steinway & Sons” flīģeļa, kuru pats pirms pāris mēnešiem palīdzēja izvēlēties Vācijas mūzikas instrumentu rūpnīcā.

„Šis ir ievērības cienīgs mirklis!” pēc koncerta prieku par jaunuzcelto koncertzāli pauda arī kinorežisors Jānis Streičs, komponists Pēteris Vasks, Cēsu mākslas festivāla direktors Juris Žagars un vēl vairāki pasākuma viesi.

0 komentāri

Komentāru nav