„Kultūras mantojuma Lielo balvu” ieguvis profesors Jānis Krastiņš

„Kultūras mantojuma Lielo balvu” ieguvis profesors Jānis Krastiņš
F64 . arhitekts Jānis Krastiņš
03-06-2013 A+ A-
„Kultūras mantojuma gada balvas 2013” Lielo balvu ieguvis profesors Jānis Krastiņš par mūža ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā, informēja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Kultūras mantojuma politikas daļas vadītājas vietniece Katrīna Kukaine.

Arhitektūras doktors un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Jānis Krastiņš ir pasaulē augsti vērtēts arhitektūras, īpaši jūgendstila, eksperts un viens no ievērojamākajiem un ražīgākajiem pētniekiem Latvijas arhitektūras teorijā. Viņa darbu klāstā ir vairāk nekā 680 publikāciju, tostarp 25 grāmatas par Rīgas un Latvijas arhitektūras mantojumu.

Nominācijas „Kultūras mantojuma izpēte” laureāti ir Aida Podziņa un Kaspars Putriņš par Rīgas Doma ērģeļu prospekta izpēti.

Tas ir unikāls, Latvijā līdz šim nebijis pētījums par izcilu mākslas pieminekli, kas atspoguļo ne tikai konkrēta objekta vēsturi un mākslinieciskās vērtības, bet ir arī nozīmīgs ieguldījums Latvijas mākslas vēstures izpētē. Vienlaicīgi šis darbs ir apliecinājums tam, cik daudzveidīgu informāciju par laikiem, ļaudīm, to prasmēm un attieksmi pret lietām glabā kultūras piemineklis.

Savukārt nominācijā „Kultūras mantojuma restaurācija” uzvara tikusi Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam par Darvas cepļa restaurāciju, kas ir šajā laika periodā būtiskākais veikums restaurācijas jomā muzejā, respektējot 20. gadsimta 30. gados izmantotās metodes, lai saglabātu unikālu vēsturisku saimnieciskās darbības liecību.

Nominācijā „Kultūras mantojuma popularizēšana” uzvaru guva Kuldīgas Restaurācijas centrs par regulāru logu apkopes akciju, ko īstenojot, tiek veikta ne tikai kultūras mantojuma popularizēšana, bet arī Kuldīgas iedzīvotāju izglītošana un praktiska vēsturisko ēku atjaunošana.

Nominācijā „Labākais saimnieks” žūrija vienojās balvu piešķirt diviem labākajiem saimniekiem – priesteriem Andrim Vasiļevskim un Eduardam Voroņeckim. Priesteris Vasiļevskis darbojas Suitu novadā. Tieši šīs Kurzemes katoļu draudzes viņa personā ir ieguvušas lietpratīgu un dziļi ieinteresētu seno sakrālās arhitektūras un mākslas vērtību apsaimniekotāju. Savukārt priesteris Voroņeckis, sākot kalpošanu Krāslavas Svētajā Ludvika katoļu baznīcā 2006. gadā, bija atbildīgs ne tikai par lielu un tradīcijām bagātu draudzi, bet arī par tās dievnamu, kas pazīstams kā izcils arhitektūras piemineklis.

Īpašo balvu par sadarbību kultūras pieminekļa restaurācijā žūrija nolēma piešķirt autoru kolektīvam un sadarbības partneriem par Ventspils Livonijas ordeņa pils restaurāciju.

„Kultūras mantojuma gada balva” ir vienīgais valsts apbalvojums kultūras mantojuma nozarē, ko rīko biedrība „ICOMOS Latvija” un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Pieteikumus par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā laikā no 2011. gada līdz 2012. gadam „Kultūras mantojuma gada balvai” izvērtēja profesionāla žūrija un piešķīra apbalvojumu piecās nominācijās. Piešķirti arī atzinības raksti par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā.

Apbalvojums iekļauj simbolisku marmora ķieģeli un naudas prēmiju, ko laureāti saņems piektdien, 7. jūnijā, jaunatklātajā koka ēku renovācijas centrā „Koka Rīga” Grīziņkalnā.

0 komentāri

Komentāru nav