Žagars: Cēsu mākslas festivāls kļuvis par zīmolu!

Žagars: Cēsu mākslas festivāls kļuvis par zīmolu!
Rīga 2014 . Cēsu Mākslas festivāla direktors Juris Žagars
No 28. jūnija līdz 20. jūlijam notiks Cēsu mākslas festivāls, kas šogad svin septīto jubileju. Kā šodien stāstīja festivāla veidotāji – direktors Juris Žagars, mūzikas programmas vadītāja Indra Lūkina un mākslas programmas vadītāja Daiga Rudzāte – tajā netrūks ne ierasto klasisko lietu, ne dažādu pārsteigumu. „Festivāls ir garš ceļš uz topošo koncertzāli, kam būs svarīga vieta ne tikai Vidzemes reģionā, bet visā Latvijā,” vēl piebilda Juris Žagars.

Priecājas par izglītotiem apmeklētājiem

„Es pats šo programmu gaidu ar nepacietību, jo festivālā ir pārstāvētas gan klasiskās lietas, gan dažādi visai šokējoši pārsteigumi – piemēram, festivāla atklāšanas performance ar Radio kora piedalīšanos. Klāt šogad nāk arī Gundegas Skudriņas veidotā gastronomiskā performance „Nepieradinātās vakariņas”. Vienmēr priecājos, kad Gundega nāk ar saviem vājprātīgajiem projektiem, kādu parasti Latvijā nav bijis,” pauda festivāla direktors Juris Žagars, norādot, ka arī biļetes uz festivālu cilvēki jau iegādājas: uz teātra izrādēm izpirkti teju trīsdesmit procenti biļešu; apmēram tikpat – arī uz klasiskās mūzikas koncertiem.

„Šis zīmols – Cēsu mākslas festivāls – iesakņojas kultūru patērējošo cilvēku apziņā, un tas ir būtiski, ņemot vērā, ka nākamgad tiks atklāta Cēsu koncertzāle. Tas nozīmē, ka mēs jau esam parūpējušies par izglītotiem klausītājiem.”

„Pūt, vējiņi” – ar jaunu elpu

Komentējot festivāla teātra programmu, Žagars akcentēja, ka šogad uzmanība pievērsta režisora Vlada Nastavševa iestudējumiem – valmieriešu „Jūlijas jaunkundzei” un „Makbetam”, kā arī Nacionālajā teātrī tapušajai izrādei „Vecene”.

 

„Nastavševs ir pietiekami skandaloza un interesanta personība, un par viņa iestudētajām izrādēm, kas būs skatāmas festivālā, jau tagad tiek izrādīta liela interese. Turklāt viņš piekrita spēlēt Makbetu paša iestudētajā un neviennozīmīgajā izrādē, kas nozīmē, ka arī tā būs performance,” piebilda Žagars. Savukārt par 20. jūlijā ieplānoto Liepājas teātra izrādi „Pūt, vējiņi” festivāla direktors atklāja, ka šoreiz skatuve atradīsies pie Cēsu pils parka ezera, tādējādi arī skatītājiem vajadzēs sēdēt mazliet neierastā rakursā.

„Pašlaik domājam, kā šo iestudējumu atrisināt scenogrāfiski. Iespējams, šī būs pavisam cita izrāde nekā tā, ko skatītāji redzējuši Liepājā vai viesizrādēs Rīgā.”

Pievēršoties festivāla kinoprogrammai, Juris Žagars izteica gandarījumu, ka arī šogad tā top sadarbībā ar izcilo kinozinātnieci Valentīnu Freimani. „Tā būs britu kino klasikas izlase, un, lai gan Freimane uzskatīja, ka to nevar parādīt bez astoņpadsmit filmām, tomēr vienojāmies, ka rādīsim divpadsmit filmas. Kā jau ierasts, sestdienas vakarā plkst. 22.00 būs nakts seanss, savukārt darbdienu vakaros filmas Cēsu pils klētī sāksim rādīt plkst. 20.00.” Savukārt jaunajā koncertzālē tiks ierīkota kvalitatīva kinozāle, tādēļ jau nākamgad cēsiniekiem un pilsētas visiem būs iespēja skatīties ne tikai kinofilmas, bet arī operu tiešraides – gluži tāpat kā Rīgā.

Cer atklāt jaunas zvaigznes

„Muzikālā programma, ko jau tradicionāli veidojam kopā ar Arturu Maskatu, būs ļoti bagātīga – deviņi dažādi koncerti. Vēlējāmies parādīt, ka festivālā skan visdažādākā mūzika – sākot no „kamerīga” koncerta Cēsu pils klētī līdz pat lielam kinomūzikas koncertam parka estrādē,” pauda muzikālās programmas vadītāja Indra Lūkina.

 

Viņa arī norādīja uz interesantu sakritību, – festivālam jau vairākkārt izdevies atklāt jaunas mūsu pašu zvaigznes.

„Pirms diviem gadiem, kad festivāla preses konferencē izcilā akordeoniste Ksenija Sidorova nospēlēja nelielu skaņdarbiņu, viņu šeit neviens nepazina. Tagad Ksenija kļuvusi par starptautisku zvaigzni.

Un, tā kā mums ir viegla roka uz jaunu zvaigžņu atklāšanu, ceram, ka šajā festivālā par tādu kļūs jaunais diriģents Jānis Liepiņš, kuru esam „salaulājuši” ar Kseniju – viņš 29. jūnijā diriģēs Ksenijas un „Sinfonietta Rīga” koncertu.”

 

Muzikālajā programmā šoreiz padomāts arī par jauniešiem, kuri 11. jūlijā varēs apmeklēt Beļģijas studentu simfoniskā orķestra koncertu „Dejas ar Riekstkodi un Beļģijas studentu orķestri”.

Vairāk informācijas un festivāla programma: Cēsu mākslas festivāls 2013

0 komentāri

Komentāru nav