Jūgendstila muzejā atklās van de Veldes izstādi

Jūgendstila muzejā atklās van de Veldes izstādi
Publicitātes foto . Henrijs van de Velde
04-06-2013 A+ A-
6. jūnijā plkst. 18.00 Jūgendstila muzejā sadarbībā ar Beļģijas Karalistes vēstniecību Latvijā tiks atklāta Henrija van de Veldes izstāde „Piedzīvojumi Rīgā”.

Šogad visā pasaule godina izcilā beļģu gleznotāja, dizainera un arhitekta Henrija Klemensa van de Veldes 150. dzimšanas dienu. Maz zināms ir fakts, ka 1912. gadā pēc ievērojamā arhitekta projekta uzbūvēta Rīgas Sv. Pētera baznīcas pastorāta ēka un mūsu pilsēta vairākkārt minēta viņa dzīvesstāstā. Tādēļ Rīgas Jūgendstila muzejs aicina iepazīt Henrija van de Veldes personību un radošo darbību izstādē „Piedzīvojumi Rīgā”.

Izstāde ir nozīmīgs notikums Latvijas un Beļģijas arhitektūras vēstures kopīgo lappušu izzināšanā, jo līdz šim van de Veldes radošā darbība Rīgā nav pētīta.

H. van de Velde ir viens no sava laika izcilākajiem meistariem, kas darbojies dažādās mākslas jomās, licis pamatus Eiropas 20. gadsimta arhitektūrai un dizainam. Viņa dzīve un radošā darbība saistīta ar vairākām ievērojamām Eiropas pilsētām – Briseli, Veimāru, Hāgenu, Hemnicu, kā arī ar Rīgu. Memuāros „Mans dzīvesstāsts” („Geschichte meines Lebens”) arhitekts apraksta braucienus uz Rīgu: „Par laimi, Rīgas apmeklējumi man saistās ar gaišām atmiņām. Īpaši patīkama bija saskarsme ar latviešu amatniekiem, viņi izcēlās ar dziļu celtniecības materiālu izpratni, loģisku un intuitīvu saikni ar saviem darbarīkiem.”

Arhitekta projektētā Sv. Pētera baznīcas pastorāta ēka Rīgā, Vaļņu ielā, pabeigta 1912. gadā. Nams smagi cieta Otrā pasaules kara laikā, kad tika pārvērsts drupās. Mūsdienās par šo celtni liecina vairs tikai pāris fotogrāfiju, kā arī projekts, kas glabājas Latvijas Valsts vēstures arhīvā.

H. van de Velde darbojies arī grāmatu grafikā. Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka glabā vairākus izdevumus, kam viņš veidojis dizainu. Izstāde iepazīstina arī ar šo mākslinieka daiļrades lappusi.

Izstāde apskatāma līdz 15. septembrim.

0 komentāri

Komentāru nav