Noskaidroti pilsētvides darbu izstādes „Rīga smaida” uzvarētāji

Noskaidroti pilsētvides darbu izstādes „Rīga smaida” uzvarētāji
Kaspars Garda, Rīga 2014 . žūrijas atzinību iemantoja Ērika Boža projekts „Soliņi” – vides projekts, kas varētu tikt izvietots Stacijas laukumā
04-06-2013 A+ A-
Mākslas programmas „Tete-a-tete 20 epizodēs” ietvaros no 4. līdz 16. jūnijam Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunās piebūves 2. stāvā būs apskatāma konkursam iesniegto darbu izstāde „Rīga smaida”.

Šī ir Latvijas vēsturē pirmā izstāde, kurā redzami paliekošu pilsētvides mākslas darbu projekti. Augsta līmeņa laikmetīgā māksla iekļaujas koncepcijā, kas aicina domāt un smaidīt. ir labestīga, humorpilna, stāstoša.

Izstādē-konkursa skatē – kuratores Helēnas Demakovas aicināti, piedalījās mākslinieki Andris Breže, Aigars Bikše, Ēriks Božis, Krišs Salmanis, Kaspars Podnieks, Ojārs Pētersons, Leonards Laganovskis, Kristaps Ģelzis, Liene Mackus, Brigita Zelča-Aispure, Andris Eglītis, Armands Zelčs, piedāvājot kopumā 17 darbus.
„Konkursa
„Rīga smaidaideja radās, jo vēlamies, lai mūsu galvaspilsētas publiskajā vidē būtu vairāk tādu mākslas darbu, kas vienlaikus ir mākslinieciski augstvērtīgi, bet reizē izraisītu pozitīvas emocijas, smaidus un vēlmi fotografēties,” pauda  mecenāts Boriss Teterevs.

Žūrija īstenošanai pilsētvidē virzīja Andra Brežes „Pieminekli dūmiem”, Ojāra Pētersona „Lielo vāzi”, Brigitas Zelčas-Aispures „Kluso dabu” un Ērika Boža „Soliņus”. Žūrijas īpašo atzinību par idejas oriģinalitāti izpelnījās Ojāra Pētersona projekts „Granīta lodes”.

Žūrijas komisijas sastāvā, kas vērtēja darbus, piedalījās mecenāti Boriss un Ināra Teterevi, LNMM direktore Māra Lāce, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors prof. Kristaps Zariņš un izstādes kuratore Helēna Demakova. Komisija lēma par četru darbu virzīšanu īstenošanai ar mecenātu atbalstu jau 2014. gadā. Mecenāts Boriss Teterevs kopā ar kuratori Helēnu Demakovu vairākkārtēji pārrunājuši šo projektu, saņemot principiālu atbalstu idejas virzībai arī no pilsētas puses.

„Šā konkursa uzvarētāju darbus pēc precizējumiem un saskaņošanas ceram ieraudzīt Rīgas pilsētvidē jau 2014. gadā, kas Rīgu starp Eiropas pilsētām pacels pilnīgi jaunā līmenī. Turklāt šis konkurss ir radījis idejas diviem turpmākiem konkursiem – mākslas soliņu, kā arī figurālo kompozīciju izveidei un izvietošanai pilsētvidē. Jāpatur prātā, ka tā visa ir augstvērtīga laikmetīgā māksla,” otrdien  izstādes atklāšanā pauda kuratore Helēna Demakova.

Savukārt Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce atzina, ka konkurss par objektu radīšanu pilsētvidē ir lieliska ideja, jo šāda veida darbi netiek veidoti bez konkrēta pasūtījuma. „Mūsu māksliniekiem ir ļoti asprātīgas idejas, un tās tieši iekļaujas konkursa konceptā – „Rīga smaida”. Ja izdotos risināt izvēlēto četru objektu izvietošanu pilsētā, tad domāju, ka laimīgi būtu gan rīdzinieki, gan Rīgas viesi. Jo Rīgas pilsētvidē laikmetīgās mākslas klātbūtne ir salīdzinoša maza.”

Jāpiebilst, ka ar laiku īstenošanai pilsētvidē tiks virzīti arī pārējie projekti – ar domu, lai Rīgu padarītu vizuāli interesantāku un pievilcīgāku.

0 komentāri

Komentāru nav