Eksperiments ar četrām klavierēm un Džona Keidža mūzika

Eksperiments ar četrām klavierēm un Džona Keidža mūzika
Santa Savisko-Jēkabsone . pianists Juris Žvikovs
10-06-2013 A+ A-
„Rīgas festivāla” muzikālajā piedāvājumā šovasar iekļauta arī ietekmīgā 20. gadsimta komponista Džona Keidža skaņdarbu programma. Viens no koncertiem – unikālā audiovizuālā performance četrām klavierēm pianista Jura Žvikova un videorežisora Roberta Rubīna redzējumā – izskanēs Spīķeru koncertzālē 11. jūnijā, kultūras portālu „Rīga 2014” informē festivāla organizatori VSIA „Latvijas Koncerti”.

Jura Žvikova performancē tiks izmantotas parastās klavieres, sagatavotās jeb preparētās klavieres un bērnu spēļu klavieres. Kopā ar pianistu šajā programmā piedalīsies arī starptautisku atzinību guvušais režisors un videomākslinieks Roberts Rubīns, kura veidotās projekcijas neuzkrītoši, bet efektīgi papildinās muzikālo priekšnesumu.

Par sagatavotajām klavierēm žurnālā „Mūzikas Saule” Juris Žvikovs stāsta: „Kad spēlēju Keidža sonātes un interlūdijas, klavieres ir pilnas ar skrūvēm, plastikas gabaliņiem, dzēšgumiju. Drīz kļūšu par veikala „K-rauta” pastāvīgo klientu, jo pērku skrūves un eksperimentēju. Lai atskaņotu šos darbus, man jānēsā līdzi koferītis ar dažāda diametra skrūvēm. Skaņa ir ļoti interesanta, manuprāt, un pats labākais ir tas, ka šī mūzika neskan vis vecmodīgi, bet gan pilnīgi maģiski un brīnumaini.”

Programmā iekļauti skaņdarbi: „Sonātes un interlūdijas sagatavotām klavierēm”, „Svīta rotaļklavierēm”, vēl kādas miniatūras un, visticamāk, neiztiks arī bez hrestomātiskā opusa „4:33” jeb četrarpus minūtēm ambienta klusuma.

Juris Žvikovs klavierspēli apguvis Jelgavas mūzikas skolā, Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Luksemburgas Konservatorijā, Pībodija konservatorijā Baltimorā. Viņa skolotāji bijuši Zigrīda Šillere, Jānis Lielmanis, Arnis Zandmanis, Teofils Biķis, Marko Krauss, Roberts Makdonalds.

Juris Žvikovs ir vairāku starptautisku pianistu konkursu laureāts. Saņēmis „Latvijas Lielo mūzikas balvu 1994”, nominēts „Lielajai mūzikas balvai 2012” par izcilu darbu ansamblī. Uzstājies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, „Sinfonietta Rīga”, Liepājas Simfonisko orķestri. Sniedzis solokoncertus Latvijā un citās valstīs. Piedalījies Gidona Krēmera festivālā Lokenhauzā. JVLMA docents. Sniedzis meistarklases Eiropas un ASV mūzikas augstskolās. Ieskaņojis Latvijas komponistu klaviermūzikas antoloģisku dubultalbumu. Divas reizes ieguvis Fulbraita stipendiju – 1996. gadā studijām Baltimorā un 2009. gadā pedagoģiskam darbam Kalifornijas Mākslu institūtā.

Džons Keidžs (1912–1992) ir viens no ietekmīgākajiem un provokatīvākajiem 20. gadsimta komponistiem un domātājiem. Viņš pazīstams kā jaunu tembru meklētājs un drosmīgs eksperimentētājs, kurš azartiski rīkoja performances un hepeningus, apbrīnoja klusumu un cīnījās par skaņas „cilvēktiesībām”.

Viens no šā amerikāņu skaņraža radikālākajiem teicieniem – „Sounds we hear are music” (Viss, ko dzirdam, ir mūzika) – satricināja līdzšinējos priekšstatus par mūziku un tās uztveri, pozicionējot pavisam jaunu pārliecību – jebkura skaņa ir mūzika, ja vien tajā attiecīgi ieklausās. Keidžs mēdza pārbūvēt mūzikas instrumentus, pielāgojot tos savām skaniskajām idejām, kā arī par mūzikas instrumentiem padarīja sadzīves priekšmetus, kuru skaniskais izmantojums uz skatuves klausītājiem nebija iedomājams.

Jau ziņots, ka „Rīgas festivāls” notiek jau trešo gadu, un tas kļuvis par lielisku tradīciju, ko novērtē gan daudzi rīdzinieki, gan pilsētas viesi. „Rīgas festivāls” šogad notiek no 3. līdz 20. jūnijam, pulcējot izcilākos Latvijas un citvalstu māksliniekus. Biļetes uz koncertu „Džons Keidžs. Audiovizuāla performance četrām klavierēm” un citiem „Rīgas festivāla” koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās.

0 komentāri

Komentāru nav