Latvijas sitaminstrumentu virtuozi – pirmo reizi vienā koncertā

Latvijas sitaminstrumentu virtuozi – pirmo reizi vienā koncertā
Kristians Šneiders . koncerta iniciators Gunatrs Freibergs
12-06-2013 A+ A-
Ceturtdien, 13. jūnijā, „Rīgas festivāla” ietvaros plkst. 20.00 Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā unikālā koncertā „Sitaminstrumentu zvaigznes” vienkopus muzicēs izcilākie Latvijas sitaminstrumentu virtuozi Edgars Saksons, Rihards Zaļupe, Elīna Endzela, Mikus Bāliņš un Elvijs Endele, kuri atskaņos Stīva Reiha, Janna Ksenaka, Morisa Ravēla, Riharda Zaļupes un citu autoru skaņdarbus, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja „Rīgas festivāla” pārstāvis Mārtiņš Pučka.

Šī būs Latvijas sitaminstrumentālistu zvaigžņu parāde, jo vienā koncertā pēc vairāku starptautisku konkursu laureāta Guntara Freiberga ierosinājuma vienkopus pulcējušies gan tādi meistari Edgars Saksons, Rihards Zaļupe un Elīna Endzele, gan sitaminstrumentālistu jaunās paaudzes pārstāvji Mikus Bāliņš un Elvijs Endelis, kurš nesen izcīnījis prestižo Yamaha stipendiju.

 

Viens no programmas pārsteigumiem būs minimālisma granda Stīva Reiha Sekstets četriem sitējiem un diviem pianistiem ar raksturīgajiem skaņuviļņu uzplūdiem un atplūdiem. Pie klavierēm redzēsim spožos jaunās paaudzes pārstāvjus Rihardu Plešanovu un Elīnu Bērtiņu. Būs arī mūzika, ko radījis viens no slavenākajiem 20. gadsimta modernistiemgrieķu komponists arhitekts Jannis Ksenakis. raksta idejas autors Guntars Freibergs, „Ksenaka opusi „Rebounds B” un „Okho” prasa augstākā līmeņa instrumentu pārvaldīšanas prasmi”. Skanēs arī Morisa Ravēla mirdzošais sveiciens saullēktam „Alborada del Gracioso”, ko divām marimbām pārlicis slavenais Safri Duo; būs sava amata lietpratēju Nebojšas Jovana Živkoviča un Ekharda Kopecka skaņdarbi.

Programmā iekļauts arī latviešu mūzikas paraugs – komponista un sitaminstrumentālista Riharda Zaļupes koncerts „Landscape of Quetzalcoatl”. Šis koncerts desmit timpāniem un orķestrim komponēts 2010. gadā un veltīts Edgaram Saksonam.

Koncerta pirmatskaņojums notika 2011. gada janvārī kopā ar „Sinfonietta Rīga” un diriģentu Normundu Šnē, nu šim koncertam tapusi jauna redakcija timpāniem un sitaminstrumentu ansamblim. Rihards Zaļupe saka: „Kecalkoatls ir viens no lielākajiem Senās Centrālamerikas dieviem, ko attēlo kā čūskas un putna krustojumu. Edgars Saksons ierosināja uzrakstīt kaut ko neparastu timpāniem un orķestrim. Tā radās doma par desmit timpāniem. Neparasti varētu būt tas, ka skaņdarbu caurstrāvo timpānu melodiskums un ritmiskums, proti, akcents likts vairāk uz melodijām un ritmu, nevis uz krāsu.”

Papildu informācija par „Rīgas festivālu”.

Biļetes uz koncertu „Sitaminstrumentu zvaigznes” un citiem „Rīgas festivāla” koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un internetā:

0 komentāri

Komentāru nav