Vasaras saulgriežu svētku ielīgošana Brīvdabas muzejā

Vasaras saulgriežu svētku ielīgošana Brīvdabas muzejā
Publicitātes foto
12-06-2013 A+ A-
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina sākt gatavoties Jāņu svētīšanai jau laikus, piedaloties muzeja ielīgošanas pasākumos 15. un 16. jūnijā no plkst. 12.00 līdz plkst. 16.00. Abas dienas būs iespēja kopā ar seno tradīciju un prasmju speciālistiem praktiski veikt dažādus Jāņiem piederīgus darbus un rituālus.

Sestdien, 15. jūnijā, Lībiešu sētā Rīgas folkloras kopa „Silavoti” rādīs krustabas un pādes dīdīšanu. Vasaras saulgriežu gaidīšanas darbi un rituāligadskārtu riti.

Kurzemes zemnieka sētā Rūdolfa Blaumaņa jubilejas gadā notiks brīvdabas teātru izrādes. Plkst. 13.00 varēs noskatīties Krimūnu tautas nama amatierteātra „Skats” izrādi „No saldenās pudeles” (režisore – Anita Riekstiņa), bet plkst. 15.00 Latvijas Kultūras koledžas Studentu teātra izrādi „Lai līgojam, lai svinam!” (dziesmu spēle no „Skroderdienām Silmačos”. RežisoreEdīte Neimane).

Pie Mērsraga smēdes darbosies Annas Liepas kosmētikas darbnīca, kur tiks sniegti mūsdienīgi veselības un skaistumkopšanas padomi, gatavojoties vasaras saulgriežu svinībām, savukārt Hernhūtiešu saiešanas namā būs skatāma „Gūtenmorgens un Jāņi” un citas Elīnas Eihmanes īsfilmas (šīs filmas varēs noskatīties arī 16. jūnijā).

Svētdien, 16. jūnijā, plkst.10.00 Usmas baznīcā notiks dievkalpojums, bet pēc tam Vidzemes sētā Mālpils folkloras kopa „Mālis” un tās vadītājs Andris Kapusts mācīs līgotņu dziesmas. Programmā: arī vasaras saulgriežu tradīciju apgūšanaugunskura kuršana un pūdeles taisīšana, vainagu darināšana un ēdienu gatavošana.

Kurzemes zemnieka sētā  folkloras draugu kopa „Skandinieki” rādīs uzvedumu „Jāņu ielīgošana”, savukārt Mauru sētas pagalmā ikvienu interesentu gaidīs Ventspils zāļu sieva un zintniece Līga Reitere. Lai iemācītos vīt savu visskaistāko vainagu, līdzi jāņem arī savi ziedi. Spēka zāļu skolas ābece  – zāļu sievas padomi.

Priedes krogā darbosies „Latviskā kultūras mantojuma tūrismāzīmes ieguvēja Ilze Briede. Programmā: Jāņu svētku „vēderprieki”– raušu un pīrāgu cepšana, siera siešana, alus un kvasa darīšana.

Šajās svētku dienās muzejā līdzi darbosies arī mūsu amatnieki: kalējs Vilnis Mērsraga smēdē, audējas Ilze Cēlājos un Edīte Boļos, seno spēļu spēlmanis Aldonis Kurzemes zemnieka sētā, pinēja Inta pie Vidzemes sētas pirtiņas, rokdarbniece Baiba un pastalu darinātājs Tālivaldis pie Vidzemes sētas kūtiņas, pinējs Juris Ābolu sētā, keramiķi Leontīns Vidzemes ceplī un Gunārs Latgales podnieka sētā, tāsinieks Pēteris Latgales zemnieka sētā, kokamatnieks un žogu pinējs Ivars Namelī.

Muzejs apmeklētājiem atvērts katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ieejas biļešu cenas muzejā vasaras sezonā (01.05.–31.10.) – Ls 3 pieaugušajiem, Ls 1,50 studentiem, Ls 2 – pensionāriem, Ls 1 – skolēniem, Ls 6 – ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1–4 bērni līdz 18 gadu vecumam vai viena daudzbērnu ģimene). Muzeja teritorijas apmeklēšanai no plkst. 17.00 līdz 20.00 pieejamas vakara biļetes par Ls 1.
 

0 komentāri

Komentāru nav