Gundega Laiviņa: „Galvenajā lomā būs Rīgas iedzīvotāji”

Gundega Laiviņa: „Galvenajā lomā būs Rīgas iedzīvotāji”
Kaspars Garda - Rīga 2014
Una Griškeviča
04-04-2013 A+ A-
„Rīga 2014” tematiskās līnijas „Ceļu karte” kuratore Gundega Laiviņa pie sevis šo programmu dēvē par „58 Rīgām”, jo tieši tik apkaimju veido pilsētas karti. Šīs tematiskās līnijas galvenais uzdevums ir panākt to, lai 58 Rīgas apkaimes katra ar savu identitāti caurvītu visu kultūras galvaspilsētas gada programmu.

 

Katrs nams var būt kultūras nams

„Joprojām gan fiziskajā telpā, gan cilvēku domāšanā kultūras aina ir centralizēta. Apmeklēt savas apkaimes lielveikalu visi ir iemanījušies, bet, tiklīdz turpat blakus kādā netradicionālā vietā notiek kultūras vai mākslas pasākums, cilvēki pret to izturas ar aizdomām, jo tradicionāli mākslas pasākumus ir ierasts doties baudīt uz centru,” teic Gundega.

Kāpēc apkaimēs kultūras pasākumi parasti norisinās netradicionālās vietās? Lielākoties vienkārši nav citu variantu, jo lielākajā daļā apkaimju nav mākslas un kultūras norisēm piemērotu telpu.

Gatavojot „Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu, Gundega intereses pēc kartējusi Rīgas kultūrtelpu un secinājusi – visblīvāk apdzīvotajās apkaimēs tikpat kā nav nevienas kultūras celtnes!

„Pieredze rāda, ka kultūras un mākslas centri „iegriež” sabiedrisko dzīvi jaunā līmenī un stiprina vietas identitāti un piederību tai.”

Galvenajās lomās – Rīgas iedzīvotāji

Visa gada garumā ieplānoti apmēram 20 „Ceļu kartes” projekti, kas nosacīti dalās divās lielās grupās: notikumi apkaimēs un Rīgas dokumentēšana ar mākslas līdzekļiem vai mākslas darbu starpniecību.

„Ļoti daudzos no šiem projektiem rīdzinieks būs galvenais protagonists, varonis, arī līdzradītājs. Manuprāt, tas ir ļoti svarīgi,” pārliecināta ir Gundega Laiviņa.

Viens no līnijas centrālajiem notikumiem ir dokumentālā filma „Force Majeure. Rīga”, ko producē „Mistrus media”. Ideja par filmu radusies vienā no pirmajām „prāta vētrām”, kas rīkota laikā, kad Rīga vēl tikai gatavojās piedalīties konkursā par Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu.

„Jauno pilnmetrāžas dokumentālo filmu veidos dažādu dokumentālā kino režisoru veidotas īsmetrāžas epizodes. Filmas tapšanā piedalīsies izcili dokumentālisti no vairākām Eiropas valstīm, un katram pārī būs Latvijas sociālantropologs, kurš „atvērs Rīgas durvis”, piedāvās tēmas un piedalīsies filmēšanas procesā. Mākslinieki sāks strādāt jau šovasar, bet filmas pirmizrāde paredzēta nākamā gada septembrī, un ceru, ka tā neatpaliks no filmas „Parīze, es mīlu tevi” vai mūsu pašu leģendārās „Šķērsielas”. Šo profesionāļu meistardarbu papildinās Kino centra rīkotās kino meistardarbnīcas jauniešiem, kuru laikā jaunie cilvēki veidos filmas par savu apkaimi.”

Maijs – fotomēnesis

Maijs būs mēnesis, kad Rīgā dominēs fotogrāfija – notiks intensīva profesionālo fotogrāfu un iedzīvotāju sadarbība, sākot no atvērtas platformas, kurā ikviens iedzīvotājs varēs piedāvāt savas Rīgas fotogrāfijas, līdz profesionāļu fotoizstādei pilsētvidē. Šo projektu rīko vairākas organizācijas, sākot ar interneta žurnālu „Fotokvartāls” un beidzot ar Starptautisko vasaras fotoskolu, kas jau ir sākusi iniciatīvu „Laikmetīgie portreti un pašportreti” - rīko biedrība "Rīgas fotomēnesis" sadarbojoties ar citām kultūras institūcijām. Šī projekta laikā profesionāļi dažādās Rīgas apkaimēs pilnveidos iedzīvotāju iemaņas fotogrāfijā, bet rezultāts būs apskatāms izstādē.

Brīnišķīga liecība par Rīgu būs fotogrāfa un kinorežisora Kaspara Gobas un rakstnieces Gundegas Repšes Rīgas salu projekts.

Gundega raksta grāmatu, un Kaspars veido fotogrāfijas par Rīgas salām – vietām, kuras pilsētas attīstības dēļ skar ļoti straujas un neatgriezeniskas pārmaiņas. Grāmata tiks atvērta nākampavasar, bet fotoizstāde notiks maijā kā fotomēneša sastāvdaļa.

Urbānā māksla un poēzija

Vēl Gundega vēlas izcelt ielu mākslas festivālu „Blank Canvas” pavasarī un Urbānās poēzijas festivālu vasarā. „Abu festivālu mērķis ir aptvert iespējami vairākas apkaimes un veidot programmas, kuru rezultātā izveidotie mākslas darbi paliks publiskajā telpā kā vides mākslas objekti. „Blank Canvas” uzmanības centrā būs grafiti, kas tiks pacelts pilnīgi jaunā līmenī, no pilsētvidi degradējoša elementa kļūstot par apbrīnas vērtu mākslas virzienu, pateicoties augstākā līmeņa māksliniekiem, kas Rīgā radīs jaunus mākslas darbus. Savukārt urbānās poēzijas festivāls kaut uz brīdi par mākslas notikumu epicentru padarīs tādas apkaimes kā Purvciems, Zolitūde, Brasa, Grīziņkalns, Sarkandaugava un Torņakalns.

0 komentāri

Komentāru nav