Inese Galante: „Festivāls būs kā vasarīgs kokteilis!”

Inese Galante: „Festivāls būs kā vasarīgs kokteilis!”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . dziedātāja Inese Galante
Una Griškeviča
Pirms mēneša izcilā latviešu operdziedātāja Inese Galante daudzus pārsteidza, paziņojot, ka, sākot ar šo vasaru, ikgadējo festivālu „Summertime – aicina Inese Galante” rīkos pati. Turklāt dziedātāja nodibinājusi savu fondu, par kura darbības sākumu tiks paziņots jau tuvākajā laikā. Gan par fondu, gan gaidāmo festivālu, kas no 12. līdz 18. augustam risināsies Jūrmalā, dziedātāja intervijā stāstīja arī kultūras portālam „Rīga 2014”.

Vai beidzot varat atklāt iemeslus, kādēļ pārņēmāt festivāla organizēšanu?

Atklāti sakot, šī doma man radās jau pirms gadiem septiņiemtoreiz sapratu, ka festivālu vajadzētu rīkot pašai. Jo pasākums tādā veidā, kādā tas notika, mazliet sāka novirzīties no manām domām un iecerēm. Galu galā, festivāls tapa pēc manas idejas, un man bija savi plāni un sapņi, ko tur gribētu redzēt. (Domā.) Droši vien, ka festivāla organizēšanas principus vajadzēja mainīt jau toreiz, bet tas ievilkās.

Tad sapratupietiek vilkt kaķi aiz astes, festivāls jāorganizē man pašai!

Ja rīkotāja un idejas autora mērķi atšķiras, draudzība izgaist un paliek divi cilvēki, kuram katram ir savs mērķis – nu tad acīmredzot ir jāšķiras. Iespējams, šo lēmumu pieņēmu par vēlu, lai ganviss notiek tad, kad tam jānotiek.

 

Noteikti šajos gados, kad festivālu rīkoja citi, jūs tāpat daudz iemācījāties?

Protams, jo, gadiem ejot, zināšanu bagāža kļūst lielāka un mugursoma piepildās. Ceru, ka nevilksies pa zemi, bet tieši otrādibūs pilna ar labām idejām un lidos uz priekšu. Man ir daudz visādu labu ideju. Turklāt vienmēr esmu bijusi pārliecināta, ka man jāatdod parādssavai zemei un cilvēkiem, kuri mani izaudzināja. (Klusē.) Sākumā visur, kur uzstājos un teicu, ka esmu no Latvijas, cilvēki brīnījās un vaicāja: vai pie jums visi ir tādi, vai jūs tāda esat vienīgā? Labi atceros, ka atbildēju, mums visi ir tādi, un viens otrs pat labāks! (Smejas.)

Dzīve pierādīja, ka Latvija, kas ir tik maziņš zemes laukumiņš, var dot tik daudz profesionālu un labu mākslinieku.

Tāpēc tagad savas zināšanas gribu nodot tālāk, labā nozīmē cilvēkus inficējot ar labu mūziku, mācot viņus to iemīlēt. Protams, man negribas, lai festivāls pārvērstos par elitāro mākslu. Tiesa, mūsu publika ir ļoti izglītota un zina, ko vēlas dzirdēt; viņi to prot novērtēt, un apmeklētājiem tiek piedāvāts plašs pasākumu klāstsdaudz labu mākslinieku un lielisku pasākumu.

Un tagad šajā klāstā klāt nāk jūsu festivāls un arī fonds. Kādi būs mērķi?

Vēlos, lai mani ārzemju kolēģi aizvien vairāk un vairāk zinātu, kas ir Latvija, lai gan stāstīt citur pasaulē par savu zemi esmu centusies visu mūžu. Gribu, lai citu valstu dziedātāji aizvien vairāk brauktu uz šejieni un lai mūsu dziedātājivisi talantīgie, ne tikai superzvaigznesvarētu dziedāt citur pasaulē. Tādēļ vēlos palīdzēt jauniešiem, kuri sapņo par dziedātāja karjeru, bet nevar atļauties maksāt ārzemju skolotājiem, varētu mācīties tepat, Latvijā, lai te notiktu meistarklases un konkursi, kas dotu viņiem sparu un grūdienu. Lai būtu stipendijas, lai es varētu uz šejieni aicināt labus skolotājus. Ļoti vēlētos, lai tas kļūtu par sistēmu. Zinu, ka man ir veicies dzīvē, jo apkārt bija ļoti labi cilvēki, kuri palīdzēja, deva vērtīgus padomus, kuri mani atbalstīja. Jaunam cilvēkam tas ir nepieciešams; vismaz tik ilgi, kamēr viņš nezina, kādā virzienā vajadzētu doties un ko darīt, kurš jāklausa.

Vēl viens fonda darbības virziens būs labdarība, jo nav nekāds noslēpums, ka pēdējie divdesmit gadi mainījuši visu situāciju un daudziem tagad neklājas viegli, un cilvēki daudz ko nevar atļauties. Vēlos viņiem palīdzētkaut vai ielaižot koncertos bez maksas. Jo – mūzika ir dvēseles maize!

Man bijušajai mediķei šķiet, ka mūzika uzlādē cilvēku, dodot viņam spēku dzīvot tālāk.

Varbūt tas skanēs bērnišķīgi, bet – man gribas, lai visiem būtu labi. Zinu, ka dzīvē nenotiek, un tomēr... Tāpēc, ja varu kaut ko no savas puses dot un palīdzēt, labprāt to darīšu. Tādēļ arī šajā virzienā ir vairākas ieceres, kuras pagaidām neatklāšu, jo viss ir tikai pašā sākumā. Esmu iecerējusi, ka manā fondā darbosies vairāku profesiju un jomu pārstāvji, daloties ar savām zināšanām. Noteikti tie ir cilvēki, par kuriem esmu pārliecināta, pret kuriem man ir lielas simpātijas un milzīgs respekts un kuriem esmu pateicīga, ka viņi būs kopā ar mums. Jo ieceru, ko vēlos īstenot, ir ļoti daudz. Domāju, ka mans vārds ir tāds brends, ka cilvēki sapratīs, ko es daru un ko vēlos panākt. Jo dalīties ar sevi ir lielākais prieks un gods!

 

Ar savu talantu un mūziku dalīsities arī augusta vidū notiekošajā festivālā „Summertime”. Kas šogad būs stūrakmeņi?

Noteikti vēlos izcelt, ka šogad Vāgners un Verdi svin 200 gadu jubileju, un šo faktu apiet nevaram. (Smejas.) Viņi abi ir opermūzikas dinozauri un balsti, uz kuriem turas operas māksla. Tādēļ festivālā noteikti skanēs abu šo skaņražu mūzika. Gribējām pieminēt Jāzepu Vītolu, kuram šogad aprit 150 gadu, tādēļ ļoti ceru, ka tas notiks. Viens vakars būs veltīts romantiskajai mūzikai, kurā uzstāšos arī pati, pieaicinot divus lieliskus tenorus. Viens būs mans ilggadējais draugs un skatuves partneris, manai sirdij ļoti mīļais Ingus Pētersons, ar kuru kopā savulaik mūsu Opernamā nodziedāts ļoti daudz izrāžu... Arī otrs dziedātājs man ir ļoti mīļštas būs kontrtenors Sergejs Jēgers, ar kuru tagad bieži dziedam kopā. Mums tik lieliski saskanēja no pirmās reizesTāpēc man šķiet, ka šis koncerts varētu būt ļoti skaists. Jo īpaši tāpēc, ka katrs koncerta dalībnieks pats varēja izvēlēties repertuāru.

Allaž esmu bijusi pārliecināta, ka māksliniekam jādzied tas, kas pašam ir pie sirds un kas vislabāk patīk. Tad arī skan vislabāk.

Viens vakars tiks atvēlēts pazīstamajam džezistam Igoram Butmanam, ar kuru neviens nav jāiepazīstina. Tāpat festivālā pirmo reizi Latvijā un laikam arī Baltijā uzstāsies Plasido Domingo juniors – slavenā operdziedātāja dēls, arī baritons. Esmu viņu dzirdējusi Eiropā, un mani ļoti interesē, ko teiks cilvēki, jo vienmēr jau bērnus salīdzina ar vecākiem...

Domāju, ka Jūrmalā vajag arī kaut ko mazliet vieglāku, jo nevar jau katru vakaru klausīties operu, tādēļ vienu vakaru Jūrmalā valdīs Pjacolla, ko atskaņos pieci ļoti stilīgi puiši no Maskavas.

Pjacolla cilvēkiem vienmēr ir gājis pie sirds, un pieļauju, ka viens otrs, šo mūziku dzirdot, varbūt sāks kustēties vai dejot. Un to arī vajag!  Jo mēs par daudz ēdam un par maz kustamies... 

Būs arī balets, jo sapratu, ka šogad nav neviena „kustīga” vakara. Tādēļ Lita Beirismana laba draudzene un kolēģe kopš operas laikiem – un režisors Guntis Gailītis piedāvāja vienu ārkārtīgi interesantu baleta projektutādu, ar nelielu humoru. Ceru, ka tas patiks arī skatītājiem.

Šķiet, galā koncertā dzirdēsim arī citas mūsu zvaigznes...

, šajā koncertā apsolījuši piedalīties mani labie draugi Egils Siliņš un Aleksandrs Antoņenko, par ko man ir patiess prieks. Tāpat atklāšanas koncertā, arī galā koncertā piedalīsies zviedru un vācu zvaigznes, lai visi redzētu un dzirdētu, kāds līmenis ir pasaulē, un novērtētu, cik burvīgi ir mūsu mākslinieki. Būs arī Igors Butmans un Intars Busulis, ar kuru esmu sadziedājusies iepriekšējos festivālos, būs kontrtenors no Maskavas un arī divi ļoti talantīgi jauniešiiespējams, nākamās pasaules zvaigznes. Protams, dziedāšu arī pati. Savukārt pie Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģents pults stāsies norvēģu diriģents Terje Mikelsens, ar kuru kopā savulaik ierakstījām albumu „Verdi Galante”. Tāpēc ļoti ceru, ka kopumā „Summertime” būs tāds ļoti interesants un dažādu atšķirīgu žanru vasarīgs kokteilis, kādam, manuprāt, jābūt vasaras festivālam.

0 komentāri

Komentāru nav