Rīgā atklās vēsturisku izstādi „Piranēzi. Romas antikvitātes”

Rīgā atklās vēsturisku izstādi „Piranēzi. Romas antikvitātes”
F64 . Mākslas muzejs „Rīgas Birža”
14-06-2013 A+ A-
Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē ar ekspozīcijas turpinājumu Boses zālē no 29. jūnija būs skatāma 18. gadsimta itāliešu arhitekta, izcilā graviera, zīmētāja, arhitektūras teorētiķa un arheologa Džovanni Batistas Piranēzi darbu izstāde „Piranēzi. Romas antikvitātes”, kultūras portālu „Rīga 2014” informē izstādes kuratore Valentīna Opolā, LNMM Ārzemju mākslas departamenta Grafikas kolekcijas glabātāja.

Izstādē „Piranēzi. Romas antikvitātes” aplūkojamie darbi ir no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas, kas, kā akcentē izstādes kuratore, ir mākslinieciskā ziņā augstvērtīga un saturiski bagāta. Tā skaitliski aptver vairāk nekā 500 grafikas darbu, kas apkopoti gan albumos ar teorētiskiem aprakstiem, gan skatāmi kā patstāvīgas stājgrafikas lapas.

Izstāde „Piranēzi. Romas antikvitātes” prezentē apjomīgāko, saturiski interesantāko Džovanni Batistas Piranēzi kolekcijas daļu, kas veltīta Romai – mūžīgajai pilsētai, kas joprojām valdzina, aizrauj un iedvesmo.

Džovanni Batista Piranēzi (Giovanni Batista Piranesi, 1720–1778) ieņēma īpašu vietu 18. gadsimta Eiropas kultūrā. Viņš piederēja pie vadošajiem sava laikmeta mākslinieciskās kultūras veidotājiem. Piranēzi radošais mantojums, vijoties cauri gadsimtiem, ir palicis nozīmīgs un vērtīgs arī mūsdienās.

Talantīgā itāliešu arhitektūras un mākslas speciālista idejas, darbi un teorētiskie apcerējumi ir neizsmeļams iedvesmas avots māksliniekiem, arhitektiem, rakstniekiem, dzejniekiem, vēsturniekiem un daudziem citiem.

Pats nozīmīgākais Džovanni Batistas Piranēzi radošajā darbībā saistāms ar veikumu grafikā. Darbos viņš iemūžinājis antīkās Romas arhitektūru un rekonstruējis no drupām vai celtņu fragmentiem daļēji vai pilnīgi zudušus arhitektūras objektus. Mākslinieka oforti noderējuši par paraugiem daudzu grafiķu radošajiem centieniem. To vienprātīgi atzinuši gan viņa laikabiedri, gan pēcteči, līdz pat mūsdienu mākslas speciālistiem.

Jau agrā jaunībā Piranēzi ir interesējusi Romas arheoloģija. Viņš pētījis Romas senatni, piedalījies arheoloģiskajos izrakumos. Bijis patriots un liels entuziasts jautājumā par romiešu un grieķu kultūras savstarpējām ietekmēm, cenšoties Romas kultūrai un mākslai piešķirt prioritāru nozīmi. Piranēzi interese par antīko kultūru, profesionālās zināšanas un augstā meistarība deva iespēju radīt grafikas darbus, kas atnesa spožus panākumus un pelnītu slavu vēl māksliniekam dzīvam esot.

Izstāde Mākslas muzejā „Rīgas Birža” būs aplūkojama līdz 11. augustam.

0 komentāri

Komentāru nav