Valters Sīlis Viļņā veidos 1991. gada janvārim veltītu izrādi

Valters Sīlis Viļņā veidos 1991. gada janvārim veltītu izrādi
F64 . režisors Valters Sīlis
14-06-2013 A+ A-
Režisors Valters Sīlis uzaicināts nākamajā sezonā Lietuvas Nacionālajā drāmas teātrī veidot izrādi, kas būs veltīta barikāžu laikam – 1991. gada 13. janvāra notikumiem Viļņā –, vēsta portāls „15min.lt”.

„Mani valdzina šā mākslinieka, šā jaunās paaudzes cilvēka domāšanas veids – tas ir tieši tas, kā man nereti pietrūkst mūsu teātrī,” atzinis teātra mākslinieciskais vadītājs Audronis Ļuga, kas uzaicinājis latviešu režisoru ar Lietuvas aktieriem iestudēt izrādi par šiem visai nesenajiem notikumiem Lietuvas vēsturē.

Pēc viņa teiktā, nākamajā sezonā teātris iecerējis vairāk iedziļināties pagātnē, lai labāk izprastu, kā tā veido nākotni, ko mēs vēlamies un ko nevēlamies atcerēties, kādas traumas un pieredze padarījušas sabiedrību tādu, kāda tā šobrīd ir.

Izrādes darba nosaukums ir „13. janvāris”, un tās pirmizrāde paredzēta 22. un 23. februārī. Kā sacījis pats Valters Sīlis, viņš centīsies palīdzēt aktieriem izstāstīt, ko katrs no viņiem šai dienā pārdzīvojis.

„Lai gan mēs visi stāvējām Baltijas ceļā, tomēr latviešu, igauņu un lietuviešu pieredze atšķiras. Gribētos šīs atšķirības apjēgt un parādīt. Būs interesanti stāstīt šo stāstu no šīsdienas skatpunkta, kad nu jau pieauguši cilvēki atcerēsies savas bērnības notikumus,” viņš piebildis.

1991. gada 13. janvāris Lietuvas mūslaiku vēsturē iegājis ar traģiskiem notikumiem, kas vēl vairāk stiprināja lietuviešu centienus nosargāt savu brīvību. Mēģinot gāzt likumīgi ievēlēto Lietuvas varu, kas 1990. gada martā bija paziņojusi par valstiskās neatkarības atjaunošanu, īpašās padomju karaspēka vienības todien ar spēku ieņēma Viļņas Televīzijas torni un Televīzijas un radio komiteju un pārtrauca televīzijas un radio raidījumus. No lodēm un zem tanku kāpurķēdēm pie televīzijas torņa gāja bojā 14 neapbruņotu cilvēku un vairāki simti tika ievainoti.

Tika ieņemta Televīzijas un radio komiteja, Preses nams un citas stratēģiski svarīgas ēkas, bet lietuviešu nevardarbīgās pretestības dēļ izdevās nosargāt Seima ēku, pie kuras bija sapulcējušies desmitiem tūkstošu cilvēku, un saglabāt Lietuvas valstiskumu.

0 komentāri

Komentāru nav