Septembrī notiks laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit 5”

Septembrī notiks laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit 5”
Publicitātes foto . no 5. līdz 15. septembrim Laikmetīgās mākslas centrs rīkos jau piekto starptautisko festivālu „Survival Kit”
18-06-2013 English A+ A-
No 5. līdz 15. septembrim Laikmetīgās mākslas centrs rīkos jau piekto starptautisko festivālu „Survival Kit”, kurā piedalīsies vairāk nekā 50 mākslinieku no četrpadsmit Eiropas valstīm, kā arī ASV. Vērienīgo izstādi, kas šogad būs apskatāma vienā no Rīgas aktīvākajām apkaimēm – Avotos, Lāčplēša ielā 60 –, papildinās koncerti, performances, mākslinieku prezentācijas un divu dienu simpozijs ar starptautiskiem ekspertiem „Ad marginem. Māksla un kultūra institucionālajās un teritoriālajās perifērijās”, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja LIC pārstāve Elza Zīda.

Ik gadu festivāla ietvaros mākslinieki aicināti savos darbos reflektēt par kādu sabiedrībai nozīmīgu tēmu, radot alternatīvus scenārijus izdzīvošanai. Festivāls „Survival Kit 5” pievēršas lēnajai revolūcijai, kas aktualizējusi marginalitāti, apvēršot spēka pozīcijas un apšaubot centra dominanci. Tā ir nehierarhiska kustība, kas izaugusi no indivīdu nepieciešamības, un attīsta tiešās demokrātijas tradīcijas, domubiedrus aicinot nebaidīties gribēt to, ko viņi vēlas.

Pasaulē, kurā norisinās nemitīgas pārmaiņas, vērojot „Occupy Gezi” kustību Turcijā, atskatoties uz „Arābu pavasari”, „Occupy Wall Street” akciju Ņujorkā, kam sekoja līdzīgas akcijas Grieķijā, Spānijā, Izraēlā un citās valstīs, ir skaidrs, ka „lēnā revolūcija” ir visaptveroša kustība, kas joprojām turpina plesties plašumā, veidojot nozīmīgas sabiedrības daļas dominējošo noskaņojumu.
 

Šogad par stratēģijām, kas varētu mainīt pastāvošo sistēmu vai radīt jaunu alternatīvu esošajai, reflektēs mākslinieki „The Yes Men” no ASV, Juhanna Billinga (Johanna Billing) no Zviedrijas, Minna L. Henriksone (Minna L. Henriksson) no Somijas, Gabriels Lesters (Gabriel Lester) no Nīderlandes, Haruns Farocki (Harun Farocki) no Vācijas, Matjē Lorets (Matthieu Laurette) no Francijas, Olivers Reslers (Oliver Ressler) no Austrijas, Ane Jorta Gutu (Ane Hjort Guttu) no Norvēģijas, Eriks Alaloga (Erik Alalooga) (Postinstrumentum) no Igaunijas, Saša Kurmazs (Sasha Kurmaz) no Ukrainas u. c.

Savukārt no Latvijas festivālā „Survival Kit” piedalīsies Leonards Laganovskis, Ivars Drulle, Krišs Salmanis, Ernests Kļaviņš, Mārtiņš Zutis, Klāvs Upaciers, Vladimirs Jakušonoks, Anda Lāce, Kate Krolle, Artūrs Punte, Maija Mackus, Liene Mackus, Eva Vēvere un Laura Prikule, Ingrīda Pičukāne, Vilnis Putrāms, Laura Ķeniņš, Gundega Evelone, Kārlis Vītols, Ieva Kaula u. c.

Festivāla ietvaros norisināsies arī divu dienu simpozijs „Ad marginem. Māksla un kultūra institucionālajās un teritoriālajās perifērijās” sadarbībā ar projektu platformu
Rakett” no Norvēģijas, mākslinieku vadītu centru „Galleri Box/Snowball Cultural Productions” no Zviedrijas, „Tranzit” no Krievijas – Kaļiņingradas apgabala. Simpozijā tiks pētīta marginalitātes būtība visdažādākajā izpratnē – kā kondīcija, pozīcija un taktika, kas izmantota laikmetīgās realitātes un kultūras kontekstā; marginalitāte kā patstāvīgs spēks, nevis centra opozīcija, metot izaicinājumu jau pastāvošiem diskursiem un zināšanām ar savu neviendabību un atšķirību. Simpozijā uzstāsies eksperti Paula Topila (Paula Toppila) no Somijas, Omers Krīgers (Omer Krieger) no Izraēlas, Malaks Helmi (Malak Helmy) no Ēģiptes, kā arī Maija Rudovska no Latvijas, Juste Kostikovaite (Juste Kostikovaite) no Lietuvas un Dženna Greiama (Janna Graham) no Lielbritānijas.
 

Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit” radās 2009. gadā kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā.

Katru gadu festivāls, ko rīko Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) izvēlas jaunu sabiedrībā aktuālu tēmu un aicina māksliniekus un radošo jomu praktiķus reflektēt par to savos darbos. „Survival Kit” festivāls ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā, kas mērķtiecīgi aug, lai 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, kļūtu par Rīgas mākslas biennāli.

0 komentāri

Komentāru nav