„Liepājas vasarā” – Elīna Endzele un joga ar sitaminstrumentu

„Liepājas vasarā” – Elīna Endzele un joga ar sitaminstrumentu
Jānis Deinats . sitaminstrumentāliste Elīna Endzele
19-06-2013 A+ A-
Ar koncertu „Ritma simfonija” 20. jūnijā plkst. 19.00 Liepājas Latviešu biedrības namā tiks atklāts ikgadējais klasiskās mūzikas festivāls „Liepājas vasara”. Liepājas Simfoniskā orķestra pavadījumā klausītāji dzirdēs lielisko latviešu sitaminstrumentālisti Elīnu Endzeli, kultūras portālu „Rīga 2014” informēja LSO pārstāve Iveta Vēvere.

Ne velti festivāla „Liepājas vasaraatklāšanas koncertam ir dots nosaukums „Ritma simfonija” – tajā uz skatuves kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā kāps sitaminstrumentu virtuoze Elīna Endzele, kura atskaņos Riharda Dubras koncertu marimbai un stīgu orķestrim „Mūžīgās ilgošanās gaisma”. Komponists to savulaik rakstījis bulgāru izcelsmes angļu sitaminstrumentālistei Danielai Gaņevai, kas 2000. gadā koncertu pirmatskaņoja kopā ar Rīgas kamermūziķiem.

 

„Šis Riharda Dubras koncerts ir īsti eņģeliska mūzikatīras melodijas un harmonijas, kas, vien šķiet, dziļi attīra dvēseli. Skaņdarba meditatīvā noskaņa mijas ar kliedzošu enerģiju,” stāsta Elīna Endzele.

„No izpildītāja viedokļa varu teikt, ka spēlējot nereti ir sajūta, ka nodarbojies ar jogu pie mūzikas instrumentabrīžiem skaņu partitūra pieprasa neērtas pozīcijas, ilgi izturētas, vienveidīgas pozas un galu galā lielu izturību.”

Festivāla atklāšanas koncerts ir turpinājums Liepājas Simfoniskā orķestra šogad aizsāktajam ciklam „Dzintara skaņas zvaigznājsar spožākajiem mūziķiem no paša orķestra vidus. Elīna Endzele ir Liepājas Simfoniskā orķestra sitaminstrumentu grupas koncertmeistare. Pēc viņas dalības starptautiskajā timpānistu konkursā Parīzē 2008. gadā izcilais amerikāņu sitaminstrumentālists Džonatans Hāss intervijā mūzikas kritiķei Inesei Lūsiņai par Elīnu teicis: „Viņa spēlē graciozi, pārliecinoši un muzikāli visaugstākajā līmenī, un viņas muzicēšanas stils ir tikpat spilgti neatkārtojams viņa pati.

Iedama pasaulslavenās Evelīnas Glenijas pēdās, kura pirmā pierādīja, ka arī sieviete var būt izcila, spoža sitaminstrumentāliste, Elīna spilgti pārstāv nākamo paaudzi, kas iegājusi pasaules apritē pa Glenijas atvērtajām durvīm.”

Festivāla atklāšanas koncertā orķestra izpildījumā skanēs arī Fēliksa Mendelsona-Bartoldi uvertīra Viljama Šekspīra lugai „Sapnis vasaras naktī”, ko komponists radījis vien septiņpadsmit gadu vecumā, un divi ļoti izteiksmīgi Ludviga van Bēthovena skaņdarbi. Uvertīru „Egmonts” L. van Bēthovens ir rakstījis Johana Volfganga fon Gētes lugai ar tādu pašu nosaukumu; tas ir dramatisks stāsts par kādu 16. gadsimta holandiešu augstmaņa drosmīgo dzīvi. Savukārt piecpadsmit minūšu īso „Velingtona uzvaru”, dažviet sauktu par „Kaujas simfoniju”, Bēthovens sarakstīja, lai svinētu Velingtonas hercoga uzvaru pār Napoleona Bonaparta brāli Džozefu 1813. gadā kaujā pie Vitorijas, Spānijā.

Biļetes un abonementus uz festivālu „Liepājas vasaravar iegādāties visās „Biļešu paradīzeskasēs un stundu pirms koncerta norises vietā.

Papildu informācija par festivālu, solistiem un diriģentiem atrodama Liepājas Simfoniskā orķestra mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav