Solvita Krese: „Rīdzinieki ir gana radoši!”

Solvita Krese: „Rīdzinieki ir gana radoši!”
Kaspars Garda - Rīga 2014
Una Griškeviča
02-04-2013 A+ A-
„Tas bija pats krīzes laiks, kad tapa šīs tematiskās līnijas pieteikums, un mums šķita, ka māksla kā izdzīvošanas komplekts un izdzīvošanas instruments ir ļoti svētīgs tēls,” stāsta „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Izdzīvošanas komplekts” koordinatore Solvita Krese, piebilstot – ar šo līniju viņi centīsies uzrunāt ikvienu Rīgas iedzīvotāju; arī tos, kas galīgi nav kultūras procesu mērķgrupa un kultūras pasākumus neapmeklē pārāk bieži.

 

Meklēs simbiozi

S. Krese uzreiz akcentē, ka „Izdzīvošanas komplekts” ir starpdisciplināra līnija, kurā dominē dažādi mākslas veidi. „Mēs meklējām saikni ne tikai starp dažādām kultūras nozarēm, bet arī ejam ārpus tām, meklējot simbiozi.” Viens segments šajā tematiskajā līnijā ir seno prasmju atdzimšana – māksla un amatniecība; kā atdzīvināt senās prasmes un kā sen aizmirstas lietas, pārtulkojot un pārmīcot mūsdienīgā valodā, var izmantot joprojām.

Daudzas lietas, ko zināja mūsu vecmāmiņas un kas ir izkritušas no aprites – redzam, ka dzīvesveids tās pieprasa un ka tās nāk modē.

Tādēļ mēģināsim tās integrēt – piemēram, ar grupas „Serde” starpniecību, kas strādā ar urbānās dārzkopības projektiem, gan mēģinot atdzīvināt senās prasmes, gan „Mežģīņu projektā”, ko veido „Dizaina informācijas centrs” – kā vecmāmiņu austās mežģīnes parādās visur: gan arhitektūrā, gan dizainā. „Brīvības ielā uz terases tiks audzēts dārzs, kā arī tiks austa augu sega, savienojot jaunās tehnoloģijas ar senajām prasmēm un popularizējot „zaļo” arhitektūru, kas mūsdienās ir ļoti populāra,” projekta kuratore stāsta par vienu no iecerēm.

Dari pats!

S. Krese akcentē, ka tematiskās līnijas vairāki projekti tiks iezīmēti tieši caur radošajiem kvartāliem, kuri kā sēņu micēlijs jau izpletušies pa visu Rīgu un tiešām pozitīvā veidā „inficē” pārējos Rīgas rajonus. „Man šķiet, ka cilvēki skatās – re, kā šīs radošās iniciatīvas iedzīvojas, maina pilsētas seju, pēc tam paši iedvesmojas un sāk kaut ko darīt,” rezumē Solvita Krese, piebilstot – visos šajos segmentos ir svarīga „Dari pats!” jeb „Do it Yourself!” kultūras klātbūtne, kas caur „Izdzīvošanas komplektu” aicina cilvēkus būt radošiem un nebaidīties.

Tā nekādā gadījumā nav kultūras programmas tematiskā līnija, kas runā par elitārām lietām vai aicina skatītājus uz „augstiem plauktiem”.

Šīs līnijas ietvaros tiešām vēlētos aicināt ikvienu cilvēku nebaidīties, mēģināt būt radošam un redzēt, ka ar ierobežotu līdzekļu arsenālu tiešām var sasniegt pārsteidzošus rezultātus – gan runājot par senajām prasmēm, gan liekot lietā zinātnes izgudrojumus un inovācijas,” piebilst tematiskās līnijas kuratore.

Gana plašs spektrs

Domājot par izceļamajiem projektiem, Solvita Krese rezumē: „To [projektu] ir daudz, un visus varēs atrast lielajā pasākumu programmā. Negribētos, lai kāds nepieminētais apvainojas.” Pavisam noteikti viņa vēlas pieminēt vērienīgo Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas diplomandu izstādi, iezīmējot to, kā dizains darbojas, sasaucoties ar senajām prasmēm – proti, studenti, izstrādājot diplomdarbus, sadarbosies ar amatniekiem, zinātniekiem un uzņēmējiem, mēģinot visus trīs segmentus apvienot vienas izstādes ietvaros.

Foto: Kaspars Garda

Otrs sektors ir mākslas satikšanās ar zinātni, kurā parādās jauno mediju kultūras centra RIXC veidotie projekti un lielizmēra izstāde, kas norisināsies „Arsenālā”, kā arī Radio NABA projekti – zinātnes kafejnīcas –, kas notiks sadarbībā ar Latvijas Universitāti, un pēc tam būs lielā Zinātnieku nakts kopā ar māksliniekiem un mūziķiem.

Nākamais segments ir mākslinieki kopā ar radošo uzņēmējdarbību – veids, kā māksla var izdzīvot, pierādot, ka kultūra un māksla nav tikai patērējoša joma, bet spēj ļoti intensīvi ar dažādu inovāciju palīdzību radīt arī pievienoto tautsaimniecības vērtību.”

Seno prasmju nišai pieslēgsies arīdzan Brīvdabas muzejs.

Visi zina Brīvdabas muzeja populāro gadatirgu, uz kuru, man šķiet, katrs mēģina aizbraukt pēc iespējas agrāk, lai redzētu amata pratēju labāko sniegumu.

Tagad viņi mēģinās veidot kaut ko līdzīgu, iesaistot amatniekus, kas darbojas laikmetīgajā mākslā – tur būs gan radošās darbnīcas, gan andele, gan citi vērienīgi pasākumi, un tas viss ir ieplānots augusta pirmajā nedēļas nogalē.”

 

Foto: Kaspars Garda

Jāpiebilst, ka šīs tematiskās līnijas pasākumi risināsies gan pilsētas centrā, gan apkaimēs, nedaudz mijoties ar Gundegas Laiviņas kūrēto tematisko līniju „Ceļu karte” jeb „58 Rīgas”. „Taču, manuprāt, ka mijiedarbība ir pat vēlama. Galvenais, ka cilvēki tiks uzrunāti ar neparastāka veida kultūras aktivitātēm, un viņiem varbūt tas sāks šķist pieņemami un interesanti,” piebilst Solvita Krese.

0 komentāri

Komentāru nav