Dziesmu svētkos – 40 600 dalībnieku no visas pasaules

Dziesmu svētkos – 40 600 dalībnieku no visas pasaules
Inga Nestere, F64
27-06-2013 A+ A-
Jau šo sestdien, 29. jūnijā, ar Latvijas Universitātē notiekošo koru konkursu sāksies XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki. Tādēļ šodien preses konferencē mediju pārstāvji tika iepazīstināti gan ar dažādiem skaitļiem, kas raksturo gaidāmos svētkus, gan pavēstīts par citām ar svētkiem saistītajām aktualitātēm – piemēram, šogad svētku dalībniekiem un apmeklētājiem uz koncertiem Mežaparkā un Daugavas stadionā tiek ieteikts doties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, automašīnu atstājot mājās.

Kļuvis zināms, ka XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos kopumā piedalīsies 40 600 dalībnieku no dažādām pasaules vietām. Jaunākā svētku dalībniece būs sešus mēnešus vecā meitenīte Elīna, kura kopā ar mammu piedalīsies svētdien, 30. jūnijā, Ķīpsalā notiekošajā tautas tērpu skatē, savukārt vecākais svētku dalībnieks ir Amerikā dzīvojošais svētku goda virsdiriģents Roberts Zuika, kurš šogad nosvinēja 100 gadu jubileju. Viņš Rīgā ieradās šodien, 27. jūnijā.

Kā pavēstīja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) direktore Dace Melbārde, salīdzinājumā ar iepriekšējiem svētkiem, kas norisinājās 2008. gadā, dalībnieku skaits ir palicis gandrīz nemainīgs: „Pirms pieciem gadiem svētkos piedalījās 40 750 dalībnieku. Ņemot vērā iedzīvotāju skaitu Latvijā, vērojama pozitīva dinamika, jo 2008. gadā kopumā bija vairāk nekā divi miljoni iedzīvotāju, un tas nozīmēja, ka uz 1000 iedzīvotājiem bija 19 svētku dalībnieku. Šogad, pēc neoficiāliem datiem, mūsu valstī ir aptuveni divi miljoni iedzīvotāju, un tas nozīmē, ka mums ir 20 svētku dalībnieku uz 1000 iedzīvotājiem.”

Par svētku līderi dalībnieku ziņā kļuvuši dejotāji: šogad svētkos piedalīsies 603 deju kolektīvi. Kā akcentē D. Melbārde, dejas pirms šiem svētkiem ir piedzīvojušas lielu uzplaukumu, jo divu gadu laikā nākuši klāt simt jauni deju kolektīvi, un tie ir ļoti augstā mākslinieciskā kvalitātē. Korus svētkos pārstāv 388 kolektīvi, ierindojoties otrajā vietā, savukārt trešajā vietā ar 224 kolektīviem ir vokālie ansambļi.

Šogad svētkos piedalās rekordliels ārvalstu latviešu skaits: Rīgā ieradīsies 1300 dalībnieku no dažādām latviešu kopienām ārvalstīs. Tāpat svētku rīkotājiem izdevies piesaistīt lielāku mazākumtautību kolektīvu skaitu: 2008. gadā tie bija 53 kolektīvi, bet šogad – jau 96 mazākumtautību kolektīvi, dodot iespēju svētku laikā baudīt mazākumtautību kolektīvu priekšnesumus gan Vērmanes dārzā, gan kā atsevišķu koncertu Lielajā ģildē.

Uz XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku maksas pasākumiem līdz šim ir pārdotas jau 78 200 biļetes, taču joprojām pieejamas biļetes uz sešiem sarīkojumiem.

Dziesmu un deju svētkos, kas norisināsies no 30. jūnija līdz 7. jūlijam, notiks 62 pasākumi: 21 maksas pasākums un 41 bezmaksas pasākums.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku kopējais budžets ir 3 795 865 lati. Valsts budžets ir 2 431 720 latu, bet plānotie ieņēmumi 554 667 lati, savukārt atbalstītāju ieguldījums ir 809 478 lati.

Dziesmu un deju svētku laikā 58 Rīgas pilsētas pašvaldības vispārējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēs tiks izmitināti 25 000 svētku dalībnieku. Svētku dalībnieku ēdināšanai un izmitināšanai no valsts budžeta atvēlēts viens miljons latu: aprēķināts, ka dienā vienam dalībniekiem nepieciešami pieci lati, proti, 3,90 latu par ēdināšanu, bet 1,10 latu – par naktsmītni.

Svētku rīkotāji prognozē, ka minimālais šo svētku skatītāju skaits būs 200 000 līdz 400 000 skatītāju.

Visu aktuālo informāciju par svētkiem meklē šeit.

0 komentāri

Komentāru nav